Siły zbrojne

Żołnierz Wojsk Specjalnych zginął podczas ćwiczeń z udziałem śmigłowca Mi-17

Mi-17, Fot. Alan Wilson/Wikipedia, CC BY-SA 2.0
Mi-17, Fot. Alan Wilson/Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Jak poinformował rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak, porucznik Wojsk Specjalnych zmarł wskutek ran odniesionych podczas odbywających się w Gdańsku ćwiczeń taktycznych. Planowane jest wszczęcie śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Szkolenie odbywało się z wykorzystaniem śmigłowca Mi-17.

Do wypadku, w którym zostało poszkodowanych dwóch żołnierzy, doszło w niedzielę w trakcie ćwiczeń taktycznych. Jeden z żołnierzy po zbadaniu i opatrzeniu został zwolniony, drugi zmarł w szpitalu. Sprawę badają Żandarmeria Wojskowa i prokuratura. 

Jak poinformował we wtorek zastępca prokuratora okręgowego do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu kpt. Wojciech Skrzypek, zdarzenie miało miejsce podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca Mi-17, a polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu okrętu zacumowanego przy nabrzeżu.

Podczas wykonywania jednego z manewrów, z nieustalonych do tej pory przyczyn, jeden z komandosów spadł na pokład okrętu. Oficer, który poniósł śmierć, dostał się między nabrzeże a burtę okrętu.

kpt. Wojciech Skrzypek

Ze względu na charakter Wojsk Specjalnych wojsko nie podaje personaliów zmarłego, nie informuje, w której jednostce służył.

Kpt. Wojciech Skrzypek poinformował, że obecnie sprawa znajduje się w gestii Działu do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Do tej pory prokurator dokonał oględzin miejsca wypadku, zabezpieczył niezbędną dokumentację, oraz część sprzętu, przy pomocy którego wykonywane było zadanie.

Żołnierz, który spadł na pokład, po opatrzeniu i zbadaniu, został zwolniony ze szpitala.

PAP - mini

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.