Siły zbrojne

Zmodernizowane T-80BWM idą na północ Rosji

T-80BWM. Fot. Andrey Luzik/CC BY-SA 4.0
T-80BWM. Fot. Andrey Luzik/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o zakończeniu procesu przezbrojenia batalionu czołgów 200 Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej z Pieczengi wchodzącej w skład Floty Północnej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Ostatnia partia 26 egzemplarzy zmodernizowanych T-80BWM trafiła do pododdziału brygady z rosyjskich zakładów zbrojeniowych OmskTransMasz z Omska. To właśnie w tej spółce produkowane były czołgi podstawowe T-80BW w latach 80. ubiegłego wieku, a obecnie prowadzone tam są prace remontowe i modernizacje tych czołgów do najnowszego standardu T-80BWM.

Kolejnym etapem po przyjęciu zmodernizowanych czołgów na stan tej jednostki wojskowej będzie przeszkolenie załóg w nowym ośrodku szkoleniowym do ich obsługi. Pozostała część załóg batalionu czołgów przeszła już szkolenie na zmodernizowanych wozach, które zostały dostarczone jeszcze w 2018 roku.

Modernizacja czołgu podstawowym T-80BW do standardu T-80BWM ma na celu podniesienie zdolności bojowych tego czołgu w zakresie trzech podstawowych  jej składników: siły ognia, ochrony i mobilności. Jeśli chodzi o poszczególne elementy modernizacji, to polegała ona na: montażu nowego pancerza reaktywnego Relikt, instalacji nowego, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, czy nowego systemu gaśniczego i łączności.

Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się 600 egzemplarzy czołgów podstawowych T-80BW/T-80U znajdujących się w służbie liniowej oraz blisko 3000 egzemplarzy zmagazynowanych w rezerwie. Według wstępnych planów do standardu T-80BWM ma zostać zmodernizowanych od 300 do 400 egzemplarzy tych wozów. Program ten jest jednym z trzech programów modernizacji rosyjskich czołgów podstawowych obok analogicznych programów modernizacji T-72B/T-72B1 i T-90/T-90A do standardów odpowiednio T-72B3M i T-90M.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.