Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane T-90M trafią do rosyjskiej armii

T-90M. Fot. MO Rosji
T-90M. Fot. MO Rosji

Jak podają rosyjskie media, rozpoczęły się dostawy pierwszych czołgów podstawowych T-90 zmodernizowanych do standardu T-90M. Program jest realizowany na mocy umowy podpisanej przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej i UralWagonZawod w czerwcu br. na Międzynarodowym Forum Wojskowo-Technicznym „Armija-2019”.

W ramach podpisanej umowy modernizowane czołgi T-90 przechodzą także w zakładach UWZ kapitalne remonty. Remonty i modernizacja tych czołgów mają pozwolić na ich pełne przywrócenie do sprawności bojowej, a także znaczące jej podniesienie poprzez montaż lub wymianę wielu istotnych elementów.

"Przygotowaliśmy już T-90 dla klienta zagranicznego i przetestowaliśmy go, a decyzją rosyjskiego Ministerstwa Obrony przeprowadziliśmy prace badawczo-rozwojowe, w wyniku których opracowaliśmy T-90M. A teraz, o ile rozumiem, T-90M "Proryw-3" będzie głównym czołgiem podstawowym w armii"

specjalny przedstawiciel UWZ ds. współpracy wojskowej i technicznej generał armii Aleksiej Masłow

T-90M to najnowsza rosyjska modernizacja czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej "Proryw-3", która miała na celu opracowanie propozycji modernizacji tego czołgu. Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się 120 egzemplarzy T-90 w rezerwie i 369 egzemplarzy T-90A w linii.

Zakres modernizacji T-90M objął m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ognia oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży, modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną skrzynią przekładniową oraz generatorem APU.

Wszystko wskazuje na to, że czołgi T-90M obok analogicznie zmodernizowanych T-72B3/B3M i T-80BWM będą stanowiły podstawowy model czołgu podstawowego w arsenale rosyjskich sił zbrojnych. Co warte podkreślenia zakres modernizacji tych czołgów pozwala na realne podniesienie ich zdolności bojowych i dostosowanie ich do wymagań współczesnego pola walki, co przy znacznej ilości modernizowanych egzemplarzy oznacza potencjalnie duże zagrożenie dla czołgów podstawowych NATO. Według słów ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu w 2019 roku SZ FR mają otrzymać ponad 400 zmodernizowanych ciężkich wozów bojowych.

Reklama

Komentarze (23)

 1. SzachMat

  Rosjanie czołgi ,Amerykanie łaziki na Marsie , każdy robi to co umie .

 2. Fencer

  Zamiast Su-57...zwiększenie zamówienia na Su-35...Zamiast czołgu "Armata", modernizacja T-90.....Coś nie wychodzą Rosjanom te najnowsze wzory broni i uzbrojenia!

  1. Tede kup se krede

   W przeciwieństwie do USA Rosjanie maja baaardzo ograniczony budżet, po prostu nie stać ich żeby tak wywalać miliardy na każdy rodzaj broni jaki im się zamarzy

  2. Rudaemi

   Raz. Koszta. Nie rób jaj. Wymiana takiej ilosci sprzetu to koszta niewyobrazalne. Dwa. Starczy na to co ma NATO- bo to dobra modernizacja . Trzy. Może zaczną coś szybciej niż 2065rok?

  3. GB

   Nowe uzbrojenie jest bardzo drogie (jak na rosyjski budżet) i niedopracowane. A po drugie zmodernizowane starocie uzbrojenia post sowieckiego są niewiele gorsze od tych nowych wzorów uzbrojenia. Relacja koszt-efekt wypada zdecydowanie korzystniej dla modernizacji, a nie zakupów nowego niedopracowanego uzbrojenia.

 3. MAZU

  T-90M na zdjęciu ma pancerz prętowy na przedniej części wierzy. Pisałem o tym wielokrotnie, że takie rozwiązanie, czyli dodatkowy pancerz prętowy (de facto jest to rodzaj klatki z płaskowników stalowych) jest najtańszą metodą zwiększenia odporności pojazdów pancernych. Do tego jest to najlżejsza realnie skuteczna dodatkowa osłona dla czołgów. Warto masowo wprowadzać pancerze prętowe do polskich czołgów oraz innych pojazdów pancernych. Plus nowoczesna amunicja w dużej ilości. M

  1. GB

   Hmm... to przestarzały rozwiązanie dla nowoczesnych ppk, które mają podwójne głowice. A wobec ppk top attack w ogóle nieskuteczne. Tendencje rozwojowe obecnych ppk są takie że atakują one pojazd z góry, czyli tam gdzie pancerz jest najsłabszy. Oczywiście tylko zacofana technologicznie Rosja produkuje jeszcze ppk atakujące pojazd poziomo. Co do ostrzału przez czołgi to te zachodnie w zwalczaniu czołgów preferują podkalibrowce, a pancerz prętowy jest nieskuteczny wobec nich.

  2. zenobii

   Popatrz Abramsy w Jemenie za ruchomy cel służa a Leclerki z takim przestarzałym systemem jakoś strat nie zanotowały, mimo że walczyły w miastach.Zreszta tak jak i BMP-3 używane przez wojska ZEA w Jemenie.

  3. Davien

   Zenobii jakoś żadne Abramsy USA nie słuza w jemenie a AS straciła dosłownie kilka czołgów- łacznie by całkowicie uzupełnic stany po tej wojnie potzrebowali całych 20 sztuk. A teraz policz T-72 wybijane w Syrii RPG-7, fagotami czy Malutkimi:)_

 4. Maras

  Co do Armaty to nawet gdyby sie spieli to by pewnie w 2-3 lata doprowadzili to do w miare logicznego uzytku. Ale poza kosztami Rosja nie jest gotowa na taki rodzaj sprzętu. Beda stopniowo wprowadzac po kilkadziesiat sztuk rocznie stale je modernizujac. Nie zdziwie sie jak za jakis czas pojawi sie to w Syrii na testach. I tak za 10 moze lat zaczna masowo wprowadzac. Jak ktos łyknął 1000-2000 sztuk do 2020 to jego problem.

  1. Davien

   Maras na razie wg TASS nie wiedza nawet czy uda sie uruchomic produkcje tej 80-tki co mieli je wykonać do 2020r. łacznie miało powstac 35 Armat i pojazdów na jej podwoziu jak T-15 czy Kurganiec. A ile mamy? A te 2300 sztuk do 2020r to oficjalna wypowiedz rosjan zanim realia boleśnie zweryfikowały marzenia.

 5. Marek1

  Czyli Leo2A4 i M-1A2AS nie mają już czego szukać na polu bitwy. Będą zwiewały lub zostaną zniszczone przez T90 jak to już nieraz bywało.

  1. tixy

   przypomnij mi prosze kiedy tak bywało

  2. biały

   tygrysy były dużo lepszymi czołgami od t-34 ale i tak podczas bitw statystyki nie były wyższe niż 2do 1 , mówię tu oczywiście o bitwach po stalingradzie gdy Rosjanie mieli już choć trochę wyszkolone załogi i dowództwo bo wcześniej to była patologia dosłownie

  3. Davien

   Doprady, to zapraszam pod Kursk gdzie akurat Tygrysy rozstrzeliwały T-34 ale było ich zwyczajnie za mało.A co do poównywania to nie byłby to Tygrys vs T-34 ale M26 Pershing vs T-34.

 6. asdf

  Kupcie w koncu STRIXy dla Rakow

 7. Arek75

  Co ma T-90M, a czego nie ma T-72: nowoczesna armata ze sprawnym układem stabilizacji, spawana wieża, kompozytowy pancerz, pancerz reaktywny, system aktywnej ochrony pojazdu, silnik o mocy 1150KM z automatycznym układem przeniesienia napędu, nowoczesny system kierowania ogniem, nowoczesna amunicja. Jedyne co łączy te dwie konstrukcje, to podobna sylwetka z dużej odległości. Bardzo proszę nie porównywać i nie szerzyć idiotycznych opinii, że nasze muzealne T-72 można by zmodernizować do podobnego poziomu.

  1. GB

   A gdzie ten T-90M ma system aktywnej ochrony pojazdu? Nie zauważyłem takiego. Co do modernizacji naszych T-72 to one mogą być lepsze, ale to jest tylko kwestia chęci i duuuuużej ilości pieniędzy. A to jest wtedy pytanie o relacje koszt-efekt.

  2. T24

   Niby jak mogą być lepsze?

  3. Davien

   GB, nigdy nasze T-72 nie będa lepsze nawet od bazowych T-72B, obojetnie co w nei wpakujemy. To troche inna kategoria czołgów

 8. Naiwny

  Rosjanie podają, że modernizacja obejmuje również wymianę samej wieży a zastosowana nowe działo jest tym samym w jakie jest wyposażona podstawowa wersja najnowszego rosyjskiego czołgu - Armata. W ramach modernizacji czołg t90 zostanie też wyposażony w klimatyzację. A "pancerz" prętowy to wynik doświadczeń wyniesionych z Syrii. Przecież nikt nie zakłada konfrontacji T90 z Abramsem w 3 wojnie światowej. Czołg ten będzie głównie jeździł na defilady i walczył w konfliktach typu czeczeńskiego, gruzińskiego czy syryjskiego a tam doświadczenia wyniesiona z Syrii będą jak znalazł. Do tego T90 to świetnie sprzedający się za granicami Rosji i ta modernizacja to zapewne również oferta eksportowa.

 9. tixi

  Nie chce być jakimś pesymistą ale wszystko co tak naprawde w rosji działa to wywodzi się z zsrr , a to co nowe to co najwyżej nadaje się na paradę albo plakat

 10. Szach mat w jednym ruchu.

  I to jest news? Kolejny po t-62 nie mający analogów w galaktyce sprzęt?

 11. m

  To jest przeciwnik dla naszych t 72...również t-72.

  1. rmarcin555

   @m. W Polsce nie ma i nie było czołgów T72.

  2. dim

   przeciwnik to będzie dopiero dla niszczycieli czołgów i Leo2PL. Dla polskich T-72 "modyfikowanych" mógłby to być pogromca. A kiedy wreszcie te niszczyciele czołgów, przy tym powszechne, nie tylko w ilościach defiladowych ?

  3. GB

   Jeszcze w latach 90 i na początku 2000 po modernizacji do standardu PT-91M nasze były lepsze od standardowych rosyjskich T-90. To kwestia po prostu pieniędzy jakie chce się włożyć w modernizację. Tylko czy chcemy wkładać kasę w czołg którego projekt powstał na przełomie lat 60 i 70? I to czołg, który ma zasadniczą wadę dyskwalifikującą go de facto? Czyli amunicję w przedziale załogi niczym nie osłoniętą?

 12. CodyBancks

  Nasze czołgi T-72, te do zmodernizowania to średnie w porównaniu do Lepoarda, czyli do walki w mieście też, mogły by mieć kamery na końcu lufy, na boki i do tyłu w obudowie pancernej. Do tylu , żeby zobaczyć stan czołgu po ew. trafieniu? Oczywiście w podczerwieni też , do wykrywania słabo ukrytej siły żywej !! Chyba nie które zagraniczne maja takie kamery?!

 13. KrzysiekS

  Poproszę o pełne zdjęcie T-90M i naszego "zmodernizowanego" T-72 może wtedy ktoś zauważy różnicę?

  1. GB

   Nasz zmodernizowany T-72 to PT-91. Tyle tylko że my go modernizowaliśmy w latach 90 i persaldo wyszła nam lepszy czołg niż ówczesne T-90...

  2. Marek1

   Nasze T-72 NIE są modernizowane, a tylko modyfikowane. A różnica między nimi a nowym T-90M jest kolosalna w KAŻDYM aspekcie i parametrze. Również dotyczy to amunicji ...

  3. T-55

   T-90 to także "zmodernizowany" T-72

 14. dropik

  widać , że Armata szybko się nie pojawi w większych ilościach . Ta modernizacja wygląda na udaną i bardzo wątpliwe , żebyśmy je wstanie zniszczyć jednym pociskiem leoparda.

 15. pk79

  Piękny sprawny i skuteczny ...

 16. devlin0

  Im sie oplaca kompleksowa modernizacja....wirc dlaczego nam nie?

  1. Smuteczek

   Bo oni modernizuja całkiem jeszcze nowoczesne czolgi w czasie gdy by malujemy tylko i remontujemy muzealne zajechane wraki

  2. Złom

   Bo u nas nic sie nie opłaca , opłaca się oddawać na złom i nie mieć nic !

  3. dropik

   różne są przyczyny. Efekt skali, niższe koszty materiałowe i pracy.

 17. Marek1

  KLASYKA w stosowaniu zasady KOSZT/EFEKT - przewagę ma armia, która posiada tysiące MBT WYSTARCZAJĄCO dobrych/skutecznych/tanich, zamiast setek super nowoczesnych/super drogich/super skomplikowanych. Ot i wsio ...

  1. Antex

   W 1939r mieliśmy nad Niemcami zdecydowaną przewagę liczebną (jakościową - jeśli chodzi o wyszkolenie też) w kawalerii .... i co z tego?

  2. GB

   Przecież to Rosja chce mieć super nowoczesne T-14, a że wyszły niedopracowane, może ciut lepsze (jakby były dopracowane), 3 razy droższe od T-90 to i musi kupować T-90.

  3. Swen

   Pytanie co znaczą ich T-62 w rezerwie? Ich taktyka produkcji, może i jest najlepsza dla warunków jakie mają u siebie, ale czy to najlepsze rozwiązanie to ciężko zdecydować

 18. Pirat

  A gdzie Armaty? Dlaczego modernizują stare czołgi?

  1. niki

   Na te niezbyt liczne Leopardy 2 i amerykańskie Abramsy spokojnie wystarczą i T-90 i T-72B3. Nasze to nawet porządnej amunicji nie mają.

  2. Astur

   Jakie Armaty?! Te kilka, które zrobiono na defiladę z blach młotkiem klepanych, dawno sprasowano na złom.

  3. Bellial

   Bo T14 jezdzi tylko ulicach, wirziales kiedys jak jedzie w terenie?

 19. Szwejk

  Jeśli chodzi o modernizacje Polska powinna skupić się obecnie na modernizacji śmigłowców MI-24 oraz Sokołów wszystkich naraz dając im zdolności pokazane na targach MSPO - była by i ilość i jakość

  1. Vvv

   Z zachowaniem obecnych silników to by nawet nie wystartowały oraz kto ma zapłacić za koszt integracji uzbrojenia i instalacji prawdziwych głowic optycznych oraz całej awioniki?

 20. vk

  Nie przypadkiem Węgrzy zamówili niedawno najnowszą wersję Leopardów 2A7+. Będą mieli dzięki temu znaczną przewagę nad klonami T-72.

 21. teng

  Jak Rosjanie zobaczyli te rozlatujace sie i płonace jak pochodnie"zachodnie cuda pancerne" w Syrii, Jemenie, Iraku, to postanowili modernizowac swoje doskonałe czołgi. Mniej pieniedzy, a efekty kolosalne na polu walki.

  1. Davien

   Taak, ponad 300 "cudownych" T-72 w Syrii spalonych przez m,alutkie i RPG-7, masakra Teciaków w obu wojnach w iraku do 10 Leo2A4 w Syrii i kilku M-1A2AS w Jmenie:)) Taak, rzeczywiscie "doskonałe" rosyjskei czołgi:)

  2. Marek

   Rzecz wygląda zupełnie inaczej. Otóż nie zmierzyli sobie skórki na wymiary. T-14, na który liczyli okazał się być niewypałem. Dlatego teraz na gwałt modernizują wszystko. Począwszy od T-62, które powinny dawno skończyć w hucie, na kolejnej wariacji T-72 skończywszy. A rozlatujące się czołgi widzieli dużo wcześniej. Wtedy, kiedy jeździli swoimi obecnie modernizowanymi gratami po Czeczenii.

  3. Pirat

   A gdzie ten effet widziałeś?

 22. Zen

  Do naszym zmodyfikowanych się nie umywa

 23. LMed

  Solidny ten zakres modernizacji. Niezły czołg w sumie.

Reklama