Reklama

Siły zbrojne

Zmiany kadrowe w Siłach Powietrznych

Fot. MON
Fot. MON

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech wysokich oficerów na nowe stanowiska dowódcze w strukturach Sił Powietrznych SZ RP.

MON poinformował o nowych nominacjach za pośrednictwem Twittera. Z dniem 1 grudnia 2020 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na nowe stanowiska służbowe wyznaczył:

  • gen. bryg. Piotra Krawczyka na zastępcę dowódcy Centrum Operacji Powietrznych,
  • gen. bryg. Wojciecha Pikułę na dowódcę 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego
  • płk. Grzegorza Ślusarza na dowódcę 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk urodził się 1 grudnia 1969 roku w Stoczku Łukowskim. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz Akademii Obrony Narodowej, gdzie ukończył studia magisterskie oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki. W 2004 roku na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień doktora nauk wojskowych. Po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1992 roku generał Piotr Krawczyk pełnił służbę w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na stanowiskach: pilota, dowódcy klucza oraz zastępcy dowódcy eskadry. W 2000 roku został wyznaczony na stanowisko asystenta w Akademii Obrony Narodowej, a następnie adiunkta w zespole pracowników naukowo-dydaktycznych.

W latach 2008–2011 pełnił służbę na stanowisku starszego specjalisty w Dowództwie Sił Powietrznych. W 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy grupy – dowódcy eskadry w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego im. Obrońców Warszawy, a następnie starszego specjalisty w Dowództwie Sił Powietrznych. W 2014 roku został wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty, a w 2015 roku na stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 1 lipca 2016 roku pełnił funkcję Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Po ponad czterech latach kierowania Szkołą Orląt został zastępcą dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, podporządkowanego Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał brygady pilot Wojciech Pikuła służbę wojskową rozpoczął w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po jej ukończeniu, w 1985 roku został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego jako pilot-instruktor. W 1990 roku objął stanowisko Dowódcy klucza lotniczego w 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, gdzie następnie pełnił funkcję Szefa strzelania powietrznego. Kolejne lata to ponowna służba w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego na stanowisku Szefa strzelania powietrznego. W 1998 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego, kolejno na stanowiskach nawigatora, Starszego inspektora, Szefa sekcji szkolenia lotniczego, Szefa bezpieczeństwa lotów oraz Szefa szkolenia.

W 2004 roku ukończył studia podyplomowe „Zintegrowane systemy zarządzania” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Następnie, w latach 2005-2008 pełnił służbę w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych NATO na stanowisku Szefa wydziału „Concept Development” w Połączonym Centrum Działań Bojowych (Joint Warfare Centre) w Stavanger (Norwegia). Lata te zaowocowały ukończeniem licznych kursów zagranicznych, takich jak: NATO Orientation Course oraz NATO Expeditionary Operations Course w Oberammergau (Niemcy), Capability Development Course w Norfolk (VA, USA), a także Confrontation and Collaboration Analytics Course w Alexandrii (VA, USA). Po powrocie do kraju w 2008 roku objął stanowisko Dowódcy 12. Bazy Lotniczej.

W roku 2009 pełnił obowiązki Dowódcy międzynarodowego cywilno-wojskowego lotniska, tzw. KAIA (Kabul Afghanistan International Airport) w ramach misji ISAF w Afganistanie. Ponadto, podczas służby w strukturach, gen. Pikuła brał udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, certyfikujących komponent do udziału w ramach Nato Response Force. Po powrocie do kraju, w latach 2010-2014 służył jako Szef szkolenia w Dowództwie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W 2015 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej i został wyznaczony do służby w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, najpierw jako Szef Oddziału Programowania Procedur Lotniczych i Prób w Locie – Zastępca Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych, a następnie szef Zarządu Działań Lotniczych.

Z dniem 9 maja 2016 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – związku taktycznego odpowiedzialnego za organizację i nadzór nad szkoleniem lotniczym pilotów LAW oraz wszystkich Sił Zbrojnych RP. Na tym stanowisku generał odpowiadał m.in. za wprowadzenie do służby w Polskich Siłach Powietrznych nowych samolotów szkolno-treningowych M-346 Bielik oraz wdrożenie całego Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer), z jednoczesnym wycofywaniem ze szkolenia zasłużonych samolotów TS-11 Iskra. Po ponad czterech latach na tym stanowisku obejmie z dniem 1 grudnia funkcję dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Poznańskiej, wyższych studiów magisterskich i podyplomowych studiów polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Zawodową służbę wojskową pełnił w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 eskadrze lotnictwa taktycznego w Krzesinach, 6 eskadrze lotnictwa taktycznego, 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

W swojej karierze wojskowej przeszedł przez liczne stanowiska w jednostkach lotniczych. Począwszy od starszego pilota, przez dowódcę klucza, starszego nawigatora eskadry, oficera sekcji, zastępcę dowódcy eskadry, starszego inspektora bezpieczeństwa lotów, szefa wydziału, szefa szkolenia, dowódcę 31BLT. Natomiast bezpośrednio przed objęciem stanowiska dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego sprawował stanowisko dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Reklama
Reklama

Komentarze