Reklama

Siły zbrojne

Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadzą pobór do wojska

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej dla wszystkich mężczyzn poniżej 30 roku życia – fot. US Navy
Zjednoczone Emiraty Arabskie planują wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej dla wszystkich mężczyzn poniżej 30 roku życia – fot. US Navy

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) planują wprowadzić obowiązkową służbę wojskową dla młodych mężczyzn, która pozwoli zwiększyć trzykrotnie potencjał wojskowy tego kraju w przypadku regionalnego konfliktu zbrojnego.

Premier i jednocześnie wiceprezydent ZEA szejk Mohammad ibn Raszid Al Maktum poinformował, że obowiązek służby wojskowej obejmie wszystkich dorosłych mężczyzn poniżej trzydziestego roku życia. Obecnie siły zbrojne ZEA mają 70500 żołnierzy do obrony siedmiu emiratów o powierzchni 83600 km2.

W ten sposób ZEA stanie się drugim krajem należącym do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council), który w ciągu roku wprowadził obowiązkową służbę wojskową. W listopadzie 2013 r. rząd Kataru zatwierdził ustawę wprowadzającą zasadniczą służbę wojskową o długości od 3 do 4 miesięcy dla mężczyzn w wieku od 18 do 35 roku życia. Podobne plany rozpatrywane są również w Kuwejcie.

Dodatkowo w grudniu 2013 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Oman i Katar postanowiły stworzyć połączone dowództwo i wspólnie rozplanować rozmieszczenie jednostek wojskowych. Pod dowództwo, które planuje się ulokować w Rijad w Arabii Saudyjskiej ma być podporządkowane 100 000 żołnierzy. Dodatkowo w ZEA ma zostać założona akademia wojskowych studiów strategicznych krajów Zatoki Perskiej.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. RIKI

    Troche ruchu by nikomu nie zaszkodziło a obsługi karabinu paru lolków by się nauczyło !

  2. Darek S.

    Wojna się nie zapowiada, ale 4 miesięczna obowiązkowa służba wojskowa byłaby dobrym rozwiązaniem. W końcu powstałyby NSR. Osoby nie mogące pełnić służby wojskowej lub niechcące jej pełnić, płaciłyby do końca życia wyższe podatki. Jak ktoś się w końcu zdecyduje na 4 miesiące służby, to może ale do 30 roku życia max. Potem niech spada. Po 2 miesiącach skoszarowania, przez dwa miesiące żołnierze odwiedzali by jednostkę na 8 godzin dziennie z domu. Broń mogliby dostać do domu. Tak jak to jest w Szwajcarii. W przypadku konfliktu, którego się wszyscy na tym forum obawiają ze strony wschodniej, te kilkadziesiąt samolotów, kilkaset Leopardów, kilkaset Rosomaków, nas nie obroni. Tym bardziej nawet największy okręt , nawet lotniskowiec. Na tą okoliczność nasi stratedzy powinni podpatrzeć system obrony zaplanowany w Iranie. Oni od wielu lat kombinują, jak tu przetrwać w przypadku totalnego ataku ze strony wielokrotnie liczniejszej i nowocześniej wyposażonej armii. Wyśmiewanie się z formacji Strażników Rewolucji lub z koncepcji obrony mozaikowej, przypomina mi wyśmiewanie się naszego sanacyjnego dowództwa przed II wojną światową z niemieckich założeń Blitzkrieg-u. Czy ktoś, z generałów był chociaż raz w Iranie ? Może wtedy zauważyłby jaka jest różnica miedzy tym co się o tym kraju mówi w mediach, w porównaniu z tym jak to naprawdę wygląda w realu. Może wtedy poważnie potraktowali koncepcje obrony mozaikowej. Podróże kształcą.

  3. rapid

    Jestem ZA ! tym , aby i w Polsce chłoptaśki co skończą 18 lat , byli brani na 3 mies. intensywnego podstawowego szkolenia

    1. Dew

      A co potrzebne jest tanie mięso armatnie :)

  4. j

    Wojna coraz bliżej...