Reklama

Siły zbrojne

Z wizytą w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” [FOTO]

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”
Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”
Autor. Piotr Jaszczuk

Bogate zbiory techniki wojskowej, w tym ponad setka pojazdów wojskowych: czołgów, transporterów i samochodów, działa, rakiety, broń strzelecka, miny, granaty, amunicja artyleryjska, wyposażenie saperskie oraz mundury i wyposażenie wojskowe odwiedzającym udostępnia muzeum w Dąbrówce koło Wejherowa.

To tylko cześć atrakcji, które miłośnikom militariów udostępniono na terenie koszar, w których stacjonował 25. dywizjon rakietowy obrony powietrznej. Zdecydowanie warto zboczyć z utartego szlaku turystycznego, odwiedzić Gryfa rezerwując kilka godzin na aktywne zwiedzanie.

Reklama

Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” powstało w kwietniu 2013 roku z inicjatywy Mariana Koteckiego. Siedzibą placówki od 2015 roku jest miejscowość Dąbrówka położona w pobliżu Wejherowa. Aktualnie na terenie koszar, w których służbę pełnili przeciw lotnicy z 25. dywizjonu rakietowego OP, znajdują się bogate zbiory i eksponaty w postaci pojazdów wojskowych, samochodów zabytkowych dział i rakiet, a także broń, umundurowanie i wyposażenie wojskowe. Atrakcją jest także wystawa saperska, którą gospodarze obiektu określają jako największy w Polsce zbiór bomb, min, granatów, amunicji artyleryjskiej oraz wyposażania saperskiego. Znajdziemy tu także wystawę zewnętrzną oraz hangary wypełnione uzbrojeniem i pojazdami wojskowymi – czołgi, transportery, wyrzutnie rakiet oraz uzbrojenie wykorzystywane do szkolenia załóg.

Czytaj też

Gospodarze podkreślają, że ideą przewodnią Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” była i jest prezentacja eksponatów w sposób żywy i dynamiczny oraz interakcja ze zwiedzającymi i publicznością. Na stronie internetowej muzeum wskazano, że większość eksponatów jest sprawna technicznie, można je uruchomić i zobaczyć w akcji. Muzeum aktywnie uczestniczy w organizacji plenerowych widowisk historycznych, zarówno w siedzibie muzeum w Dąbrówce i poza nią oraz w realizacjach historycznych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz serialach jak „Miasto 44”, „Kamerdyner”, „Czas Honoru – Powstanie”, czy w produkcjach Bogusława Wołoszańskiego. Gospodarze obiektu ściśle współpracują z grupami rekonstrukcyjnymi oraz organizują imprezy o charakterze edukacyjnym i popularyzującym historię.

W zbiorach muzeum znajdziemy prawdziwe perełki np. czołg T-55 w kamuflażu pustynnym i oznaczeniami organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, uzbrojenie z okresu II. Wojny Światowej, uzbrojenie wojskowe armii Układu Warszawskiego oraz NATO, a także bardzo ciekawą i bogatą kolekcję samochodów, autobusów, pojazdów gaśniczych. Muzeum dodatkowo zaprasza na przejażdżki czołgami, off-road oraz strzelnicę. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 do 18:00. Warto zwrócić uwagę także udostępnione eksponaty w Muzeum Saperskim, w tym zapalarki, zapalniki, wykrywacze i detonatory oraz granatniki przeciwpancerne i amunicję artyleryjską. Bilety umożliwiające zwiedzanie obiektu kupią Państwo na miejscu w kasie muzeum, a wydatek 35 złotych jest w pełni uzasadniony z uwagi na bogate zbiory zgromadzone Dabrówce. Gospodarze oferują także inne atrakcje w tym strzelanie z broni strzeleckiej. Dąbrówkę i Muzeum Gryf warto wpisać na listę i odwiedzić planując wypad na Kaszuby i Pomorze.

Czytaj też

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. rwd

    W militarnym muzealnictwie zasada jest taka, że liczą się tylko te placówki, które mają w swoich zbiorach niemiecki sprzęt z IIWS albo przynajmniej pojazdy amerykańskie lub brytyjskie.

Reklama