Siły zbrojne
Niebezpieczne niewybuchy w Porcie Gdynia
3 października. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża opublikowała komunikat dotyczący niewybuchów o łącznej wadze blisko 3500 kg, które zostały znalezione na dnie Morza Bałtyckiego w obszarze Portu Gdynia. Dzisiaj (tj. 4 października) rozpocznie się siedmiodniowy proces neutralizacji owych obiektów, w związku z czym wojsko wprowadziło specjalne strefy bezpieczeństwa.
Czytaj też
Jak czytamy w komunikacie wystosowanym przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża, we wtorek 4 października br. rozpocznie się operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia. Proces będzie polegać na usunięciu blisko 1000 kg min morskich typu GC, które zaobserwowano na podejściu do portu w Gdyni oraz trzech bomb lotniczych o wadze około 500 kg, zlokalizowanych wewnątrz portu. Za przeprowadzenie operacji odpowiedzialna będzie Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców oraz załoga niszczyciela min ORP Kormoran. operacja ma trwać przez najbliższy tydzień. Komunikat informuje także, że każdego dnia przeprowadzone zostanie niszczenie jednego obiektu.
Z powodu opisywanej sytuacji konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa w obszarach zagrożonych niebezpieczeństwem. Zostaną one ustanowione na terenie Portu Gdynia, Portu Wojennego, PGZ Stoczni Wojennej oraz na Zatoce Gdańskiej. Strefy obowiązywać będą w dniach 4-6 października w godzinach 11.00-15.00 oraz w dniach 7 i 10 października w godzinach 9.00-15.00.
Czytaj też
W ramach obowiązujących stref bezpieczeństwa w promieniu 750 m od zlokalizowanych min morskich i bomb lotniczych obowiązuje obszar bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych. Dodatkowo na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły również korzystania z trójmiejskich plaż, jak i wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody. Do zabezpieczenia linii brzegowych zaangażowani zostaną funkcjonariusze Policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.
Rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski w komunikacie przekazał, że działania Marynarki Wojennej RP realizowane będą we współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdyni. Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewnią jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej.