Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia poinformował o wyborze dostawcy systemu szkolno-treningowego Śnieżnik 2. Zwycięzcą została spółka Autocomp Management Centrum Badawczo-Rozwojowe ze Szczecina, producent tego urządzenia. System jest przeznaczony do symulacji strzelań na polu walki, pozwala na szkolenie zarówno indywidualnych żołnierzy, jak i trening rozmaitych formacji.
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki rozstrzygnął zamówienie publiczne, którego celem było wyłonienie dostawcy systemu szkoleniowego Śnieżnik 2. Wybrany oferent, którym jest firma Autocomp Management Centrum Badawczo-Rozwojowe ze Szczecina - producent urządzenia - dostarczy, zamontuje i uruchomi wspomniany system szkoleniowy w siedzibie Instytutu.
Wykonawca wybrany został na podstawie oferty najkorzystniejszej ekonomicznie, w której pod uwagę brano dwie cechy - cenę (waga 90) i termin dostawy (waga 10). Zamówienie publiczne w procedurze otwartej na dostawę, montaż i uruchomienie tego symulatora ogłoszono 3 września 2015 r.
Początkowa, szacunkowa, ogólna wartość zamówienia została ustalona na kwotę 1 mln 60 tys PLN (bez podatku VAT).
Urządzenie Śnieżnik 2 ma za zadanie symulowanie strzelań na polu walki, jest przeznaczone do szkolenia zarówno żołnierzy indywidualnych, jak i działających w ramach różnych formacji. Działa na zasadzie emitowania projekcji wideo na ekran wielkoformatowy. Szkoleni prowadzą symulowany ogień z broni treningowej, reagując na sytuacje wyświetlane na ekranie. Teren wirtualnych "ćwiczeń" obejmuje obszar o powierzchni kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, a przedstawiana sytuacja jest kreowana przez operatora symulatora, który dostosowuje ją do prowadzonego szkolenia korzystając z gotowej bazy trójwymiarowych obiektów terenowych, pojazdów i efektów wizualnych i akustycznych.
Ćwiczący wykorzystują broń treningową zaprojektowaną na podstawie broni bojowej, wyposażoną w moduły laserowe i system przeładowania pneumatycznego. Możliwe jest też wykorzystywanie celowników optycznych i elektronicznych. Symulator uwzględnia prowadzenie ognia w oparciu o wirtualne pociski przemieszczające się po krzywych balistycznych zgodnych z charakterystyką prawdziwego sprzętu i amunicji oraz trójwymiarowym modelem terenu. Uwzględniany jest też wpływ warunków środowiska, takich jak wiatr, różnica wysokości strzelającego i celu, wilgotność powietrza, rodzaj ładunków miotających i nastawy zapalników.
AS1
Super kolejny symulator... teraz to wygramy kazda bitwe/wojne... w battelfildzie , juz sie zaczynam bac , jeszcze zamiast caracali dostaniemy 50 symulatorow , a rzeby zobaczyc parde wojskowa , bedzie czeba spelnic przynajmniej minimale wymagania sprzetowe , nie tak sobie wyobrazalem modernizacje armii... armia na poligon !!!
xawer
Wytrenowany żołnierz(przede wszystkim na symulatorach), jest wart 10 poborowych! Poligon służy jedynie do utrwalenia odruchów w warunkach polowych. Nie żyjemy w 19 wieku, "rzeby"(!) jedynym sposobem trenowania żołnierzy był poligon!
Weteran
Instytut sprzedawał system Śnieżnik dla wojska, chwalił się nim na targach a teraz sam kupuje od producenta? Kto na tym zarabia?
wurth
Zwycięzca został producent- normalnie rece opadaja ;/
Johny
To weź zamów Mercedesa w salonie BMW, rozumiesz?
Colesaw
Fajna zabawka:) Lepsze niż Playstation. Daje dużo frajdy.