Reklama

Siły zbrojne

Wojska NATO ćwiczą w Estonii. Bez Bundeswehry (wideo)

Fot. kmdr ppor. Grzegorz Łyko, Artur Weber/DPI MON/mon.gov.pl
Fot. kmdr ppor. Grzegorz Łyko, Artur Weber/DPI MON/mon.gov.pl

Siły NATO prowadzą na terytorium Estonii międzynarodowe ćwiczenie Steadfast Javelin 1, będące rozwinięciem rozpoczętych wcześniej estońskich manewrów Spring Storm.

W ćwiczeniach bierze udział około 6000 żołnierzy z Estonii oraz Belgii, Danii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zakres manewrów Steadfast Javelin 1 obejmuje według informacji NATO między innymi odpieranie ataku na terytorium Estonii przez siły sojusznicze. Steadfast Javelin 1 to rozwinięcie estońskich ćwiczeń Spring Storm, rozpoczętych 5 maja bieżącego roku.

W Estonii obecne są między innymi jednostki piechoty, inżynieryjne, rozpoznania, zespół do spraw cyberbezpieczeństwa oraz systemy przeciwlotnicze i samoloty bojowe. Wojsko Polskie wydzieliło do działań w ramach manewrów NATO samobieżne zestawy przeciwlotnicze Osa i samoloty Su-22, które już wcześniej trafiły do Estonii. W ćwiczeniach biorą także udział duńskie myśliwce F-16, stacjonujące w estońskiej bazie Ämari w ramach misji Baltic Air Policing. Manewry Steadfast Javelin 1 potrwają do 23 maja bieżącego roku.

Ćwiczenie NATO jest powiązywane z działaniami Sojuszu służącymi wzmocnieniu zdolności do kolektywnej obrony członków Paktu, podjętymi w świetle działań Rosji na Ukrainie.  Według serwisu Stars and Stripes,  część komentatorów poddała krytyce fakt że Niemcy, jeden z najsilniejszych partnerów NATO nie wydzielili sił Bundeswehry do udziału w ćwiczeniach. Co ciekawe, dowództwo nad manewrami objął niemiecki generał Hans-Lothar Domröse, szef połączonego dowództwa sił sprzymierzonych zlokalizowanego w holenderskim Brussum. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. adm

  Niemcy to koń trojański NATO. Mam nadzieję, że scenariusze obrony Polski obejmują odmowę niemiec w obronie naszego kraju przed agresją (np. Rosji....)

 2. xdd

  Polacy ze swoim sprzętem pomylili chyba imprezy. Chyba zapomnieliśmy że ćwiczenia NATO to nie grupa rekonstrukcyjna.

  1. ssss

   hehe ;) słuszna uwaga !! ;)

  2. zenek

   Su-22 poleciały jako latające makiety, taniej zestrzelić niż złomować

  3. pol

   Hahahaha dobre popieram

 3. kmicic

  Kpina w zywe oczy! Niemiecki general dowodca sil NATO, bez udzialu samych zolnierzy niemieckich. Ciekawie, gdyby Putinowska Rosja zaatakowala kraje baltyckie, lub Rumunie, w ktore bagno ten general zaprowadzil by wojska NATO, azeby potopic?

 4. Skoczek

  O Turcji wcale nie słychać i jakoś nikomu to nie przeszkadza (?)

  1. dddd

   Turcja wogóle nie robi manewrów i tez mnie to zastanawia, wiecznie tylko jedna strona aż się to nudzi ile można.....Rosja wszystkich straszy bombowcami, baa lecą nawet pod USA, a Turcja nic ;)

 5. ddd

  Bo Niemcy to nie NATO, to tylko przykrywka ;) oni by chcieli te całe nato ale jako jedno państwo niemieckie dla siebie ;))

 6. zenek

  hehe o naszych nie wspomnieli nawet, pewnie myśleli, że te Suczki na złomowanie przyleciały.

Reklama