Reklama

Siły zbrojne

Wojna informacyjna na morzu. Celem amerykański lotniskowiec

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Huti lotniskowiec USS „Dwight D. Einsenhower” miał być zatopiony trzykrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednak nadal pływa i wcale nie jako „Latający Holender”
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Huti lotniskowiec USS „Dwight D. Einsenhower” miał być zatopiony trzykrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jednak nadal pływa i wcale nie jako „Latający Holender”
Autor. US Navy

Fałszywe informacje o trafieniu przez Huti amerykańskiego lotniskowca USS „Dwight D. Einsenhower” powtarzają się tak często, że Amerykanie zorganizowali specjalną wizytę dziennikarską na pokładzie tego „zatopionego kilkukrotnie” okrętu. Miało to uspokoić m.in. rodziny marynarzy, które nagle stały się celem brutalnej wojny informacyjnej.

O tym jak groźne są działania prowadzone w czasie wojny informacyjnej przekonali się Amerykanie. Państwa wspierające Huti i korzystające z destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie (w tym Rosja) zaczęły bowiem rozpowszechniać fałszywe informacje o rzekomych trafieniach w rejonie Bliskiego Wschodu amerykańskich okrętów. Taką ofiarą miał być również lotniskowiec USS „Dwight D. Einsenhower” („Ike”), który „zatapiano” w ciągu ostatnich sześciu miesięcy trzykrotnie.

Czytaj też

Sygnały publikowane na wielu forach i komunikatorach, wspierane opiniami różnego rodzaju „specjalistów”, zaczęły docierać również do Stanów Zjednoczonych i ze względu na powtarzalność, stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Celem takiego ataku informacyjnego były bowiem m.in. rodziny ponad pięciu tysięcy osób służących na lotniskowcu, doskonale zdające sobie sprawę, z jakimi zagrożeniami związana jest misja w rejonie Morza Czerwonego.

Reklama

By uciąć wszelkie spekulacje Amerykanie postanowili zorganizować „press tour” dla dziennikarzy pokazując im, jak toczy się życie na okręcie w misji bojowej. Marynarki wojenne zasadniczo unikają tego rodzaju wizyt, ponieważ na jednostkach pływających, działających w realnych operacjach, dba się przede wszystkim o wykonanie zadania i bezpieczeństwo, a nie o „malowanie trawy i krawężników”. A niestety dla wielu dziennikarzy brak tego „malowania” automatycznie musi świadczyć o złym stanie całego okrętu.

Lotnicze działania nocne przeciwko Huti na lotniskowcu USS „Dwight D. Einsenhower”
Lotnicze działania nocne przeciwko Huti na lotniskowcu USS „Dwight D. Einsenhower”
Autor. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna zdawała sobie dodatkowo sprawę, że USS „Dwight D. Einsenhower” to drugi pod względem wieku lotniskowiec w służbie w US Navy, który został wprowadzony do linii 18 października 1977 roku. Duża część wyposażenia okrętowego ma więc widoczne ślady kilkudziesięcioletniego użytkowania, co nie daje oczekiwanego przez wszystkich wrażenia „okrętu spod igły”.

I to właśnie dostrzegli dziennikarze (w tym z agencji Associated Press), którzy odwiedzili lotniskowiec USS „Dwight D. Einsenhower” i spędzili tam półtorej doby (mając nawet możliwość inspekcji okrętu z zewnątrz na śmigłowcu Seahawk). Jednak zwracając uwagę na zacieki rdzy na kadłubie oraz przeciekającą rurę w mesie nie wykorzystali tego do krytyki, ale do podkreślenia intensywności misji, jaką wykonuje amerykański okręt. O ty samym także świadczyły plamy oleistej wody na pokładzie lotniczym i hałas silników startujących i lądujących samolotów bojowych.

Reklama

Dziennikarze zwrócili również uwagę na samo podejście załogi lotniskowca do pogłosek rozpuszczanych przez Huti o trafieniu lub zatopieniu ich okrętu. Okazało się, że nikt się tym tak naprawdę nie przejmuje, skupiając się na wypełnianiu swoich obowiązków. Amerykanie mają jednak pełną świadomość, że stali się uczestnikami wojny informacyjnej. Szczególnie mocno w to został wciągnięty dowódca okrętu komandor Christopher „Chowdah” Hill, którego wpisy w mediach społecznościowych nagle stały się równie ważne, jak oficjalne komunikaty US Navy.

Zdjęcie członkini załogi lotniskowca USS „Dwight D. Einsenhower” jedzącej ciasteczko może mieć równie wielką wartość w czasie wojny informacyjnej jak oficjalne komunikaty US Navy
Zdjęcie członkini załogi lotniskowca USS „Dwight D. Einsenhower” jedzącej ciasteczko może mieć równie wielką wartość w czasie wojny informacyjnej jak oficjalne komunikaty US Navy
Autor. US Navy
„Celem działań w mediach społecznościowych było nawiązanie kontaktu z rodzinami i przybliżenie ich do okrętu. Więc jeśli mogę opublikować tutaj zdjęcia synów i córek, mężów i żon, a nawet ojców i matek, to to robię, to w pewnym sensie przybliża do nas rodziny. I to jest nasza sieć wsparcia”.
Komandor Christopher „Chowdah” Hill - dowódca lotniskowca USS „Dwight D. Einsenhower”

To właśnie dlatego zwiększono m.in. częstość przekazywania informacji o normalnym życiu załogi, które wcześniej było bagatelizowane. Jak bowiem okręt może tonąć, jeżeli organizuje się na nim „wtorki tacos”, lub wielkiego, pokładowego grilla. W sieci udostępniono też zdjęcia Demo - mieszańca labradora i golden retrievera, który pływa na okręcie jako pies wspierający marynarzy, fotoreportaż z pracy piekarni okrętowej jak również fotografie członków załogi jedzących babeczki i bułki cynamonowe.

Takie uspakajające wpisy oczywiście łagodzą sytuację w kraju, jednak nie eliminują zagrożenia na Morzu Czerwonym. Wiedzą o tym nie tylko członkowie załogi samego lotniskowca, ale również okrętów osłony (obecnie to krążownik typu Ticonderoga USS „Philippine Sea” i dwa niszczyciele typu Arleigh Burke: USS „Gravely” i USS „Mason”). Stąd tak ważne staje się utrzymanie morale marynarzy lotniskowca, który jak podkreślają Amerykanie „stanął w obliczu najbardziej zaciętych walk od czasów II wojny światowej”. O tym zaangażowaniu świadczy chociażby to, że w czasie ośmiomiesięcznej rotacji, USS „Dwight D. Einsenhower” tylko raz na krótko zawinął do portu w Grecji. Pomimo swojego wieku, „Ike” jest zresztą „najczęściej rozmieszczonym lotniskowcem wśród całej floty USA w ciągu ostatnich pięciu lat”, co potwierdziła analiza serwisu informacyjnego Instytutu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

Równie intensywnie działają siły osłony, które muszą cały czas zwalczać rakiety i drony, jakie są wystrzeliwane w kierunku jednostek pływających, korzystających z Morza Czerwonego. Jest to zresztą związane z ogromnymi kosztami, najczęściej nieadekwatnymi do ceny i poziomu technologicznego zestrzeliwanego zagrożenia. W ten sposób najnowsze amerykańskie rakiety muszą być wysyłane w kierunku siermiężnych irańskich pocisków i dronów, których niestety nie można zbagatelizować. Takie działanie prewencyjne tylko w maju 2024 roku miało kosztować amerykańską marynarkę wojenną prawie miliard dolarów. Według raportu sekretarz US Navy Carlosa Del Toro dla Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, tyle miało bowiem zostać wydane „na uzbrojenie potrzebne do walki na Morzu Czerwonym”.

Czytaj też

Ale to właśnie m.in. dzięki takiemu wysiłkowi, w przypadku lotniskowca USS „Dwight D. Einsenhower” można zacytować Marka Twaina, który po pojawieniu się fałszywych nekrologów na swój temat napisał: „wiadomość o mojej śmierci była przesadzona” („The report of my death was an exaggeration”). I tak będzie najprawdopodobniej do 2029 roku, gdy „Ike” zostanie zgodnie z planem wycofany i zastąpiony lotniskowcem nowej generacji.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. sprawiedliwy

    Co do zas Jemenu - Huti - kiedys mieli wlasne Panstw - JEmen POlnocny. I generanie Jemen Polnocy byl krajem swieckim i postempowym a Jemen Poludnowy to fantycy religijni zwiazani z Arabia Saudjka. Dzis walcza o niepodeglosc

  2. Rusmongol

    Co dzień mamy tu przykłady działań takiejve9uny informacyjnej. Są tu tacy co na okrągło piszą o indianach, o Iraku o tym ile to wojen USA wywołało. Oczywiście o Rosji cisza. .....

    1. sprawiedliwy

      W skrucie - Rosja podijala systemem Lennym - czyli podbite natody - Czeczncy, Ukraincy Polacy< Jakuci Kazachwie - dostawali swoje "ksiestewka" i zyli po swojemy ale Rosjanie byli szefami. W ten sposb ludnsc Polski pod Rosjkim zaborem wzrosla z 3 milnow do 10 milnow. Podbnie Ukraincow Litwnow, Jakutow i innych. USa mialo inny system - wybic wstzskie 400 narodow indian. Zostaly 8 do rezerwatow - ale jak na Hawajach przetrwalo 2%. Z tym ze oni maja lepsza proagande i wojne infrcjna. "DLA WOLNSCI" wszystko. (Skruut) Oba kraje podbijaja. Ale inaczej

  3. Ależ

    Tak trudno zrobić desant Marines i wyłapać tych irańskich agentów na wybrzeżu Jemenu ?

    1. CdM

      Wersja krótka: tak, trudno. Nieco dłużej: mówisz o górzystym kraju wielkości półtorej Polski i o zbliżonej liczebnie ludności, z której większość to zwolennicy Huti. Którzy od ponad dekady opierają się koalicji Arabii Saudyjskiej i Emiratów, wspieranej przez USA, atakującej ich w sposób zmasowany, przy całkowitej dominacji w powietrzu i przewadze w każdym rodzaju uzbrojenia. Bez sukcesu. A ty byś chciał pokonać ich jakimś desantem marines na wybrzeżu. Przemyśl to.

  4. sprawiedliwy

    Jesli takie mozliwosci ma plemie Huti (majacy 4 kamery na cala stolice) jakie mozlowosci wojny infrmacjnej maja USA? Zastawislscie sie nad tym? Ze sprzetem, funduszami i powizaniami (np byly dyretr departamtu CIA- teraz jest CEO stacji CNN) ? JAk np przedsawic zajecie Afgastanu i okupacje 20 lat jako "Walke o WOLNSC". Analizujac prase amerkanska juz od XIX wieku i ich opisy Indian i potem ewolucje do dzzis to cos niesamowtego.

    1. sprawiedliwy

      W kazdym razie kultra Amerykanska zdobyla szturmem swiat. Tacy Hutii nie maja szans w wojnie Infracyjne z USa. A i Rosjanie to cienkie bolki na tym tle. jak dzieci we mgle. Warto wiedziec ze my takze jestesmy ciagle poddani obrubce amerykaskiej akcji infrmacyjej. Trzeba to pamtac

    2. Wuc Naczelny

      Przecież to oczywiste że to nei Huti tylko irańskie pociski i ruskie farmy trollów.

    3. CdM

      @sprawiedliwy - tak tak, to tylko amerykańska propaganda i "obróbka informacyjna", spowodowała, że Polska, razem ze wszystkimi krajami ex-UW i znaczną częścią republik ex-ZSRR czym prędzej czmychnęła spod ramion słowiańskiej matuszki rassiji, gdy tylko pojawiły się pęknięcia w murze. A przecież było tak świetnie, a imperium carów, a potem ZSRR to wcale nie było więzienie narodów. A moskwicz nie tylko dorównywał, ale i przewyższał mercedesa.

  5. Rusmongol

    Wytłumaczcie mi o co w tym chodzi? Huti czyli szyici zaczęli atakować cywilne statki różnych krajów zachodnich (nawet tych co potępiają Izrael) w obronie Hamasu czyli sunnitów. To wręcz przeczy zdrowemu rozsądkowi i logice. To hezbollach się tak nie wychyla jak huti. Widać że to zagrywka sterowana z Iranu. Dokładnie tutaj mamy książkowy przykład wojny proxy gdzie Iran i pewno Rosja też uzywdja huti do walki z Izraelem 8 zachodem.

    1. Davien3

      Rusmongol Huti to zwykli piraci i terroryści jadący na pasku Iranu Ale wiedzą kto jest ich panem i np chińskich i rosyjskich statków nie ruszają. Ciekawe tylko skąd wiedza które to statki.

    2. Ależ

      @Rus ktoś dziś jeszcze realnie wierzy w takie czy inne bożki ? Czy tylko w USD EUR ewentualnie Renimbi jak Putin ?

    3. Rusmongol

      @alez. Czy wierzą w bożki to pytanie do fanatyków i wyznawców na przykład cara z KGB. Ktoś kiedys (chyba Wołodin) pisał że jest Rosja jak jest Putin , a bez niego Rosji nie będzie 😉

Reklama