Geopolityka

Marynarz ranny w ataku Huti na statek handlowy polskiego operatora

Irańczycy zatrzymują statek (M/T) Wila, fot. US CENTCOM, domena publiczna
Irańczycy zatrzymują statek (M/T) Wila, fot. US CENTCOM, domena publiczna

Jeden marynarz został poważnie ranny w wyniku ostrzelania statku handlowego polskiego operatora przez jemeńskich rebeliantów Huti w Zatoce Adeńskiej – poinformowała armia amerykańska.

Po ostrzale statek handlowy Verbena, płynący pod banderą Palau, powiadomił o „uszkodzeniach i pożarach na pokładzie”, a także o tym, że jeden marynarz został ciężko ranny – podało w komunikacie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Ranny został ewakuowany przez siły amerykańskie na „pobliski statek partnerski” w celu udzielenia mu pomocy medycznej. Na pokładzie trwa walka z ogniem.

Czytaj też

Verbena, która ma ukraińskiego właściciela i polskiego operatora, kotwiczyła ostatnio w Malezji i zmierzała do Włoch z ładunkiem drewna do celów budowlanych. Wspierani przez Iran Huti zaatakowali tę jednostkę w Zatoce Adeńskiej już po raz drugi w ciągu 24 godzin.

Według komunikatu CENTCOM w stronę statku wystrzelono przez Huti dwa pociski przeciwokrętowe. Doszło do trafienia w wyniku czego, na statku pojawił się ogień. Pożar zaczął się szybko rozprzestrzeniać, a statek poprzez system radiowy nadał prośbę o pomoc.

Czytaj też

„Samolot z USS Philippine Sea (CG 58) ewakuował rannego marynarza na pobliski partnerski statek w celu uzyskania pomocy medycznej” - dodało Centralne Dowództwo USA

O zagrożeniach, jakie powodują ataki Huti i braku odpowiedniej odpowiedzi Zachodu, pisał na Defence24.pl dr Jacek Raubo.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (4)

 1. Tani2

  Robi się wesoło w tym rejonie Hutti poszli na zakupy i kupili sobie drony nawodne i nòwki nieśmigane rakiety balistyczne. USA zwineli lotniskowiec czyli Hutti rządzą. Złośliwi piszą że sklep zaopatruje ...Rosja.

 2. Z

  I bardzo dobrze, jak ktoś pływa pod banderą Palau to niech go Palau broni.

 3. Zygazyg

  Normalnie jest to akt wypowiedzenia wojny. Okręty i statki są terytorium RP. Czy rząd będzie miał jaja na stosowną odpowiedź siłową?

  1. Davien3

   To był statek ukraiński nie polski

 4. gnagon

  Czytaj: ukraińskiego oligarchy wiadomego pochodzenia etnicznego/religijnego