Reklama

Siły zbrojne

Wizyta Dowódcy PKW Irak w Bagdadzie

Autor. PKW Irak

Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku płk Mariusz Janikowski przebywając z wizytą w Bagdadzie spotkał się z koalicjantami, w tym m.in z Dowódcą NMI (NATO Mission in Iraq) gen. broni José Antonio Agüero Martínezem oraz Dyrektorem Pionu Edukacji gen. bryg. Erdoğanem Durem.

Spotkanie z Dowódcą NMI było okazją, aby Dowódca polskiego kontyngentu mógł przedstawić zakres zadań realizowanych przez dowodzonych mu żołnierzy, dotychczas osiągnięte efekty, bieżącą sytuację w Polskim Kontyngencie a także zadania do realizacji w najbliższym czasie.

Reklama

Dowódca NMI wyraził uznanie za codzienną służbę i trud polskich żołnierzy oraz pogratulował dotychczasowych osiągnięć. Złożył również życzenia dla wszystkich realizujących zadania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Iraku. Dowódca Polskiego Kontyngentu dziękując za życzenia zapewnił również o dalszym zaangażowaniu i pomocy polskich żołnierzy w budowaniu bezpieczeństwa w rejonie realizacji zadań mandatowych.

Czytaj też

W czasie kilkudniowego pobytu w Bagdadzie Dowódca PKW płk Mariusz Janikowski, poza rozmowami z koalicjantami, spotkał się także z polskimi żołnierzami pełniącymi misję w kilku lokalizacjach w stolicy Iraku oraz odwiedził miejsca upamiętniające Polaków poległych w Iraku.

Płk Janikowski wraz z Attaché Obrony płk. Andrzejem Borkowskim odwiedzili Cmentarz Wojenny Bagdad North Gate War Cementary”, gdzie uroczyście złożono wieniec oraz zapalono znicze przy grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej. Na Cmentarzu Wojennym znajdują się groby 22 polskich żołnierzy zmarłych w latach 1942-1943 oraz tablica upamiętniająca m.in. 438 żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie, którzy początkowo zostali pochowani na cmentarzu w Khanaqin. Delegacji towarzyszyli żołnierze pełniący misję w stolicy Iraku.

Reklama

Wizyta i spotkania z koalicjantami w Bagdadzie nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie hiszpańskich pilotów, którzy zapewnili transport powietrzny pomiędzy Al. Asad i Bagdadem –One team, one goal.

Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Co do nazw - Sama Inwazja nazwala sie "IRAK FREEDOM " (WOlnosc) hehe - zas potem takie nazwy -2003–2008: "| Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku," -2008–2011: Misji Szkoleniowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Iraku. - jak widac kazdy kraj unika slowa WOJNA - lepiej nazwac to "Stabilizacja" lub "misja specjalna" - ogilnie w Iraku zginel 655 tys ludzi w czasie tej stabilizacji.

Reklama