Siły zbrojne

Wielkie ćwiczenia lotnicze w Niemczech. 100 samolotów i śmigłowców

Fot: Luftwaffe/Niels Juhlke
Fot: Luftwaffe/Niels Juhlke

JAWTEX (Joint Air Warfare Tactical Exercise) 2014 to duże międzynarowe ćwiczenia które trwają właśnie na terenie północnych i północnowschodnich Niemiec. Bierze w nich udział 4,5 tys. żołnierzy, ok. 100  samolotów i śmigłowce oraz systemy przeciwlotnicze z 12 krajów Europy. Zarówno spośród członków NATO jak i krajów partnerskich. 

Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek 12 maja i potrwają do 23 maja. Obejmują one treningi w międzynarodowej współpracy lotnictwa i obrony przeciwlotniczej z innymi rodzajami sił zbrojnych podczas działań w powietrzu, na lądzie oraz morzu. Główny nacisk położono na działania wsparcia ogniowego, integracji misji lotniczych i lądowo-morskich oraz operacji aeromobilnych.

W manewrach JAWTEX 2014 biorą udział Eurofightery z Włoch i Niemiec, myśliwce Gripen z Węgier, F-16 lotnictwa Turcji oraz Holandii jak również F-18 Hornet sił powietrznych Finlandii. Do tego należy dodać holenderskie C-130 Hercules, niemieckie transportowce C-160 Transall, oraz śmigłowce CH-53, NH-90 i PAH Tiger. Czechy i Słowację reprezentują helikoptery Eurocopter Cougar a Austrię UH-60 Blackhawk. Swoje samoloty i personel oddelegowały również siły USA w Europie oraz lotnictwo Szwajcarii.

Maszyny biorące udział w JAWREX’14 operują z baz lotniczych: Jagel, Wittmund, Hohn, Laage, Holzdorf i Faßberg. Do tego należy dodać operujący z Kolonii tankowiec A-310, wspierający ćwiczenia samolot E-3 Sentry startujący z Norewgii oraz systemy przeciwlotnicze z Niemiec i Francji rozlokowane w rejonie działań poligonowych.

W programie ćwiczeń znajdują się miedzy innymi misje koordynacji artyleryjskiego i lotniczego wsparcia sił lądowych, desant ponad 500 niemieckich oraz holenderskich spadochroniarzy jak też współdziałanie sił powietrznych z flotą na Morzu Północnym.

Władze zapewniają, że pomimo obecności codziennie kilkudziesięciu wojskowych maszyn w przestrzeni powietrznej nie powinny pojawić się zakłócenia w ruchu cywilnym a latające na dużych wysokościach samoloty odrzutowe nie będą dokuczliwe dla mieszkańców północnych i północnowschodnich Niemiec.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.