Reklama

Siły zbrojne

Wielkie ćwiczenia lotnicze w Niemczech. 100 samolotów i śmigłowców

 • Fot. Kremlin.ru
  Fot. Kremlin.ru
 • Fot. Artur Weber/DPI MON.
  Fot. Artur Weber/DPI MON.

JAWTEX (Joint Air Warfare Tactical Exercise) 2014 to duże międzynarowe ćwiczenia które trwają właśnie na terenie północnych i północnowschodnich Niemiec. Bierze w nich udział 4,5 tys. żołnierzy, ok. 100  samolotów i śmigłowce oraz systemy przeciwlotnicze z 12 krajów Europy. Zarówno spośród członków NATO jak i krajów partnerskich. 

Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek 12 maja i potrwają do 23 maja. Obejmują one treningi w międzynarodowej współpracy lotnictwa i obrony przeciwlotniczej z innymi rodzajami sił zbrojnych podczas działań w powietrzu, na lądzie oraz morzu. Główny nacisk położono na działania wsparcia ogniowego, integracji misji lotniczych i lądowo-morskich oraz operacji aeromobilnych.

W manewrach JAWTEX 2014 biorą udział Eurofightery z Włoch i Niemiec, myśliwce Gripen z Węgier, F-16 lotnictwa Turcji oraz Holandii jak również F-18 Hornet sił powietrznych Finlandii. Do tego należy dodać holenderskie C-130 Hercules, niemieckie transportowce C-160 Transall, oraz śmigłowce CH-53, NH-90 i PAH Tiger. Czechy i Słowację reprezentują helikoptery Eurocopter Cougar a Austrię UH-60 Blackhawk. Swoje samoloty i personel oddelegowały również siły USA w Europie oraz lotnictwo Szwajcarii.

Maszyny biorące udział w JAWREX’14 operują z baz lotniczych: Jagel, Wittmund, Hohn, Laage, Holzdorf i Faßberg. Do tego należy dodać operujący z Kolonii tankowiec A-310, wspierający ćwiczenia samolot E-3 Sentry startujący z Norewgii oraz systemy przeciwlotnicze z Niemiec i Francji rozlokowane w rejonie działań poligonowych.

W programie ćwiczeń znajdują się miedzy innymi misje koordynacji artyleryjskiego i lotniczego wsparcia sił lądowych, desant ponad 500 niemieckich oraz holenderskich spadochroniarzy jak też współdziałanie sił powietrznych z flotą na Morzu Północnym.

Władze zapewniają, że pomimo obecności codziennie kilkudziesięciu wojskowych maszyn w przestrzeni powietrznej nie powinny pojawić się zakłócenia w ruchu cywilnym a latające na dużych wysokościach samoloty odrzutowe nie będą dokuczliwe dla mieszkańców północnych i północnowschodnich Niemiec.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Drzewica

  Nas tam nie ma bo oni sami się zajmują nami, a Niemcy nie przewidują współpracy z nami takiej jak z Rosją. Czy nie chodzi im po głowie odebranie naszych Ziem Odzyskanych w procesie regionalizacji Unii Europejskiej? Putin chętnie by się dogadał w sprawie podziału na linii Wisły.

 2. dooorn

  Niemcy się gotują do ataku na Polskę skoro naszych tam nie ma. Ciekawe czy polskie wojsko bierze pod uwagę sytuację z 39 jaka może sie powtórzyć niebawem..

  1. Podpułkownik Wareda

   Do "dooorn"! Nie, Wojsko Polskie nie bierze pod uwagę sytuacji z 1939 roku! Nie ma takiej potrzeby. Obecnie mamy 2014 rok. Inny świat, inna Europa, inna Polska, a także inne uwarunkowania geopolityczne, gospodarcze, militarne i sojusznicze. Rok 1939 - zostawmy ocenie profesjonalnym historykom, historykom wojskowości i wojen oraz amatorom-pasjonatom militariów i wszystkiego, co związane jest z wojskowością. Przy okazji: rozumiem, że Twoje stwierdzenie "Niemcy się gotują do ataku na Polskę ..." jest cotygodniową humoreską?

  2. puk!puk!

   a w twojej glowie jeno echo odpowiada...

 3. jola

  Bo to są ćwiczenia przeciw nam

 4. NAVY

  ...nie ma nas bo.... SU - 22 poleciały do Estonii MIG-29 bronią Bałtów F-16 lata z USA-mi drony znikają :) śmigłowce nasze muzealne i nie bardzo się nadają ,a CAS-y puste latać nie będą .... ....i zabrakło latadeł - obraz nędzy i rozpaczy :(

 5. z prawej flanki

  - Czesi i Slowacy Eurocopterami śmigaja?

 6. panadol

  Kiedy Czesi i Słowacy kupili Cougary? Coś chyba nie tak...

 7. Krystian

  A dlaczego Polaków tam nie ma?

  1. Ovonel

   Bo przydział na paliwo się skończył.

  2. rapid

   Polacy przygotowują się do misji stabilizacyjnej (bojowej ? ) razem z Amerykanami na Ukrainie

  3. jmw

   Ćwiczenia w Niemczech nie były ujęte w budżecie MON za 2014r.

 8. pollak

  kanclerz Bismarck byłby dumny

 9. okm

  bo wszystkie su-22 wyslalismy na Litwę, :)

 10. bolo

  bo jak oni przystapią do wojny to Polska już dawno będzie zajęta przez wroga, więc po co ćwiczyć z kimś kto będzie już z wojny wyeliminowany

Reklama