Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania: modernizacja szturmowych Apaczy

Fot. wikipedia.com
Fot. wikipedia.com

Władze Zjednoczonego Królestwa są zdecydowane przeprowadzić modernizację swoich śmigłowców szturmowych WAH-64 Mk 1 do amerykańskiego standardu AH-64E Apache Guardian. Rząd brytyjski zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zgodę na przeprowadzenie całej transakcji, której wartość szacowana jest na ok. 3 miliardy dolarów, w ramach programu FMS (Foreign Military Sales). 

Potencjalną modernizacją ma zostać objętych ponad 50 egzemplarzy szturmowych WAH-64 Mk1 służących w brytyjskich siłach zbrojnych. Każda maszyna ma uzyskać m.in. nowe silniki T-700-GE-701D, dziesięć dodatkowych jednostek napędowych ma pozostać jako rezerwa części zamiennych. Brytyjczycy chcą również pozyskać dla swoich maszyn zmodernizowany system odpowiadający za namierzanie i śledzenie celów przez śmigłowce AN/ASQ-170 Modernized Target Acquisition and Designation Sights (M-TADS). Piloci przyszłych brytyjskich 50 AH-64E Apache Guardian mają wykorzystywać także nowe systemy do obserwacji w warunkach nocnych AN/AAR-11 Modernized Pilot Night Vision Sensors (PNVS). W lotach pomagać mają im nowe zintegrowane hełmy w standardzie Apache Aviator Integrated Helmets, wyposażne w zintegrowany system obrazowania Integrated Helmet and Display Sight Systems (IHDSS-21).

Modernizacja maszyn ma objąć również kluczowe systemy radarowe, tj. instalację systemów: radaru kontroli ognia AN/APG-78), modułów elektroniki (Longbow Component), a także zmodernizowanych interferometrów AN/APR-48B. Brytyjskie Apacze otrzymają też nowe lub zmodernizowane systemu zwiększające przeżywalność na polu walki: system AAR-57(V) 3/5 Common Missile Warning Systems (CMWS), czy flary przeciwdziałające namierzaniu z użyciem podczerwieni M206, M211 i M212 (AIRCMM).

Oczywiście, strona amerykańska ma odpowiadać za przygotowanie zaplecza logistycznego, szkoleniowego oraz wstępną obsługę zmodernizowanych maszyn. Władze w Waszyngtonie i Londynie, omawiając modernizację brytyjskich WAH-64 Mk 1, podkreślają znaczenie dotychczasowej bardzo bliskiej współpracy obu państw w NATO oraz w zakresie ścisłych bilateralnych kontaktów, widocznych szczególnie na stopie stosunków wojskowych. Modernizacja brytyjskich śmigłowców szturmowych ma w bliskiej przyszłości pozwolić na zwiększenie potencjału bojowego NATO, a także zwiększyć zdolność do wykonywania wspólnych operacji brytyjsko-amerykańskich z użyciem tego rodzaju maszyn na polu walki.

Modernizacji śmigłowców szturmowych ma podjąć się koncern Boeing Company z siedzibą w Mesa w stanie Arizona. Wspierać go będą Lockheed Martin Corporation z Orlando w stanie Floryda, General Electric Company z Cincinnati w Ohio, Lockheed Martin Mission Systems and Training z Owego w stanie New York, a także Longbow Limited Liability Corporation z Orlando na Florydzie. W ramach umowy dotyczącej modernizacji WAH-64 Mk 1 do standardu AH-64E Apache Guardian nie zakłada się podpisywania żadnych umów offsetowych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Stanami Zjednoczonymi.

Śmigłowiec AH-64E Apache Guardian jest oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programu Kruk.

(JR)

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. g

    Patrząc na ceny wydaje się mało prawdopodobne, że dojdzie do zamówienia na poziomie 20 - 25 sztuk. Podejrzewać można, iż tak samo jak przy nieszczęsnym caracalu zostanie ono ograniczone do około 10 sztuk. Paradna arami ma się dobrze.

  2. taki jeden

    3 mld $ za modernizację (fakt, że dogłębną) 50 śmigłowców, to 60 mln/szt. Nieźle. To ile będzie kosztować 1 Apache dla Polski ? 100 mln ? Plus pełny pakiet logistyczny, części zamienne i szkolenia, wyjdzie po min. 150 mln $, czyli 19-20 mld zł za 30 szt. Chyba możemy o nich zapomnieć.

    1. ciekawski

      A te 19-20 mld to w złotówkach czy dolarach?

    2. aurel

      a policzyłeś pakiet za Tigera? sprzęt gorszy .o czym przekonała się Australia ,a o podobnej cenie..choc osobiście bym wolał Cobrę Z

  3. ja

    No to Augusta Westland zabłysnęła po raz kolejny przy serwisie

Reklama