Reklama

Siły zbrojne

Wielka Brytania kupuje uzbrojone roboty z Niemiec

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował koncern Rheinmetall, otrzymał drugi kontrakt od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na dostawy kolejnych czterech egzemplarzy bezzałogowych pojazdów lądowych Rheinmetall Mision Master. Wozy te posłużą do przeprowadzenia szeregu badań i testów mających na celu sprawdzenie przydatności tego typu konstrukcji w British Army.

Wspomniane pojazdy miały zostać zakupione pod koniec lutego br. i zostaną wykorzystane drugie fazie (Spiral 2) programu Robotic Platoon Vehicle (RPV). Tym razem wybrana została wersja wsparcia ogniowego wyposażonych, w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger Multi uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz głowicę optoelektroniczną. Dostawy mają zostać zrealizowane w okresie maj-sierpień br. przez spółkę Rheinmetall Canada we współpracy z lokalną spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBLS).

Wcześniej w kwietniu ub.r. Rheinmetall otrzymał kontrakt od brytyjskiego resortu obrony na dostawy czterech pierwszych egzemplarzy tych wozów. Wybrano wówczas wersję transportową, wraz z dwoma zintegrowanymi systemami noszy oraz pakietem wsparcia i częściami zamiennymi, które wzięły udział w pierwszej fazie tego programu. Projekt RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu lekkiej piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych w zakresie rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.

image
Reklama

Co ciekawe na podobny zakres prowadzonych prób, a także wybór tej konkretnej konstrukcji do testów zdecydowała się także Holandia. Pojedyńczy Mission Master zamówiony przez holenderski resort obrony będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w tym samym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.

Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8 × 8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Dzięki swojej modułowości wóz ten może być łatwo przebudowany z platformy bazowej w różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych takich jak wóz: ewakuacji medycznej, patrolowo-rozpoznawczy, transportowy czy wsparcia ogniowego. Może zostać wyposażony w stanowisko strzeleckie, ale też inne uzbrojenie.

Reklama

Komentarze

    Reklama