Siły zbrojne
Wielka Brytania kupuje uzbrojone roboty z Niemiec
![Fot. Rheinmetall Defence](https://cdn.defence24.pl/2021/05/19/800x450px/S9ahQqUQfqnPN25PD0vC7dIHEG2aO904DscpxYRI.gqks.jpg)
Jak poinformował koncern Rheinmetall, otrzymał drugi kontrakt od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na dostawy kolejnych czterech egzemplarzy bezzałogowych pojazdów lądowych Rheinmetall Mision Master. Wozy te posłużą do przeprowadzenia szeregu badań i testów mających na celu sprawdzenie przydatności tego typu konstrukcji w British Army.
Wspomniane pojazdy miały zostać zakupione pod koniec lutego br. i zostaną wykorzystane drugie fazie (Spiral 2) programu Robotic Platoon Vehicle (RPV). Tym razem wybrana została wersja wsparcia ogniowego wyposażonych, w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger Multi uzbrojony w karabin maszynowy kal. 7,62 mm oraz głowicę optoelektroniczną. Dostawy mają zostać zrealizowane w okresie maj-sierpień br. przez spółkę Rheinmetall Canada we współpracy z lokalną spółką joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBLS).
Wcześniej w kwietniu ub.r. Rheinmetall otrzymał kontrakt od brytyjskiego resortu obrony na dostawy czterech pierwszych egzemplarzy tych wozów. Wybrano wówczas wersję transportową, wraz z dwoma zintegrowanymi systemami noszy oraz pakietem wsparcia i częściami zamiennymi, które wzięły udział w pierwszej fazie tego programu. Projekt RPV ma na celu zbadanie i przetestowanie, w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu lekkiej piechoty operującego bez wsparcia wozów bojowych w zakresie rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
![image](https://cdn-legacy.defence24.pl/defence24.pl/upload/2021-05-19/qtcrqk_qk3ivzZasadzka3200x1800v11.jpg)
Co ciekawe na podobny zakres prowadzonych prób, a także wybór tej konkretnej konstrukcji do testów zdecydowała się także Holandia. Pojedyńczy Mission Master zamówiony przez holenderski resort obrony będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w tym samym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.
Mission Master to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8 × 8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Dzięki swojej modułowości wóz ten może być łatwo przebudowany z platformy bazowej w różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych takich jak wóz: ewakuacji medycznej, patrolowo-rozpoznawczy, transportowy czy wsparcia ogniowego. Może zostać wyposażony w stanowisko strzeleckie, ale też inne uzbrojenie.
Czytaj też: MSPO 2019: Warmate na niemieckim robocie
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]