Reklama

Siły zbrojne

Więcej pieniędzy dla Pentagonu, Ukrainy i Europy. Decyzja Senatu

Fot. Staff Sgt. Shane Hamann/US Army.
Fot. Staff Sgt. Shane Hamann/US Army.

Amerykański Senat przyjął pakiet ustaw budżetowych na rok fiskalny 2022. Zawiera on dodatkowe fundusze na wzmocnienie zdolności obronnych USA w Europie i pomoc wojskową dla Ukrainy. Zwiększono też podstawowy budżet Pentagonu.

Reklama

Wojna w Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Senat USA przyjął zatwierdzoną wcześniej przez Izbę Reprezentantów ustawę o wydatkach (Appropriations Bill) na rok fiskalny 2022. Dzięki temu, po prawie pół roku od rozpoczęcia roku fiskalnego 2022, możliwe będzie finansowanie Pentagonu zgodnie z założeniami budżetowymi na ten rok (a nie na podstawie prowizorium budżetowego). Z drugiej jednak strony, jak pisze Breaking Defense, Kongres przeznaczył dodatkowych 7 mld dolarów na badania i rozwój oraz o 12,4 mld dolarów więcej na zakupy sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Czytaj też

Po raz kolejny będzie np. kontynuowana produkcja myśliwców F/A-18 Super Hornet dla amerykańskiej marynarki wojennej, choć ta o to nie wnioskowała. Flota otrzyma również, jak pisze USNI News, fundusze na utrzymanie trzech okrętów LCS, które chciano wycofać. Naturalnie dodatkowe pieniądze trafiają też do innych rodzajów sił zbrojnych. I tak, przykładowo, zwiększono też finansowanie zakupów bezzałogowców Gray Eagle i Reaper, śmigłowców Black Hawk i Chinook, czy modernizacji czołgów Abrams i Stryker.

Reklama

Czytaj też

Pakiet finansowy zawiera również fundusze związane z przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Łącznie jest to 13,6 mld dolarów. Pentagon otrzyma z tego 6,5 miliardów, z czego około 3 mld posłuży pokryciu dodatkowych, nieplanowanych działań w ramach rozmieszczenia sił zbrojnych USA w Europie, a 3,5 mld – uzupełnieniu zapasów w związku z dostawami sprzętu dla Ukrainy.

Maksymalną wartość dostaw sprzętu dla Ukrainy i „innych regionalnych sojuszników" z zasobów amerykańskich (tzw. „drawdown") określono na 3 mld dolarów. To dosyć dużo, biorąc pod uwagę, że administracja wnioskowała o 1,5 mld. W oficjalnym komunikacie Kongresu podkreślono też, że zasady przekazywania sprzętu zostały uelastycznione.

Czytaj też

Prawie 4 mld dolarów otrzyma natomiast Departament Stanu. Z tego 1,4 mld pójdzie na pomoc dla uchodźców, ponad 1,7 mld na pomoc gospodarczą w różnych programach, a 650 mln USD – na pomoc wojskową w ramach programu Foreign Military Financing dla Ukrainy, ale i państw wschodniej flanki NATO.

Amerykanie przewidzieli też fundusze na walkę z zagrożeniami narkotykowymi, niebezpieczeństwami w cyberprzestrzeni czy przestępczością finansową.

    Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Bidena, który ją najprawdopodobniej podpisze. Obecny budżet to mocny sygnał wsparcia dla Ukrainy, ale i sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej. Pytanie, czy Amerykanie, biorąc pod uwagę trudności ekonomiczne i cykl wyborczy, będą w stanie utrzymać takie wsparcie przez dłuższy czas.

    Reklama

    Komentarze

      Reklama