Reklama

Siły zbrojne

Więcej nowoczesnych koparek w Wojsku Polskim?

koparka, Szczęśniak, wojsko polskie, koparki dla wojska, inspektorat wsparcia, 3 rblog
Zbudowana przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. wielozadaniowa koparka na podwoziu samochodowym została zaprojektowana w celu zapewnienia Siłom Zbrojnym RP wsparcia inżynieryjnego i pomocy w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Autor. Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

23 stycznia 2025 r. 3. Regionalna Baza Logistyczna opublikowała na platformie zakupowej ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania przetargowego na dostawę koparek na podwoziu samochodowym w latach 2025 - 2026.

Przypomnijmy, że w lutym 2024 r. 3. Regionalna Baza Logistyczna wszczęła postępowanie przetargowe na dostawę koparek na podwoziu samochodowym w latach 2024-2027. Miały one zastąpić eksploatowane w jednostkach inżynieryjnych Wojska Polskiego koparki K-407C osadzone na podwoziu Stara 266. Niestety w lipcu 2024 roku wspomniane postępowanie dotyczące pozyskania 36 koparek na podwoziu samochodowym zostało unieważnione.

Reklama

Obecnie Inspektora Wsparcia Sił Zbrojnych poprzez 3 RBLog planuje zakupić łącznie 15 koparek (7 w 2025 i 8 w 2026), których dostawy powinny zakończyć się:

  • w przypadku 2025 r.: 7 miesięcy od daty zawarcia umowy, ale nie później niże do 28 listopada 2025 roku;
  • w przypadku 2026 r.: 17 miesięcy od daty zawarcia umowy, ale nie później niż do 30 października 2026 roku. Zamawiający przewidział również prawo opcji, w ramach którego może pozyskać kolejne sześć koparek (po trzy w każdym roku). Sprzęt ma zostać dostarczony do jednostek inżynieryjnych (pułków i batalionów saperskich oraz inżynieryjnych) na terenie całego kraju, a także do Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu (jeden egz.). Jeśli chodzi o kryteria udzielenia zamówienia to oceniana będzie: cena (waga 60 pkt.), jakość (okres gwarancji na wszystkie elementy bez limitu przebiegu, waga 20 pkt.) oraz dodatkowe funkcje (20 pkt.).

    Można przypuszczać, ze podobnie jak w przypadku poprzedniego postępowania prowadzonego w 2024 roku, także i w obecnym ofertę złoży firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.. Zwłaszcza, że bielska spółka dysponuje gotowym produktem, którego jeden egzemplarz został dostarczony w grudniu 2024 r. do 18. Pułku Saperów z Niska. Konstrukcja pojazdu została opracowana z wykorzystaniem rozwiązań technicznych podwozia Scania P460, na którym zamontowano koparkę UDS 214.3.

    Reklama

    CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze (4)

    1. Seb66

      Absolutnym WYMOGIEM powinno być podwozie z firmy polskiej lub podmiotu z udziałem państwa. TO powinno być standardem WP. Po drugie w WP nie powinno być żadnych specjalistycznych podwozi i cały sprzęt powinien być instalowany na wymiennych standardowych ramach roboczych. Wtedy dany sprzęt mógłby stać w magazynie a uniwersalne podwozie byłoby dowolne byleby dostosowane wagowo do zabrania wybranego sprzętu z magazynu. Wszystkie podwozia byłyby zamienne , a przeglad czy naprawa podwozia nie wyłączałoby ze sluzby sprzętu zdjetego wraz z ramą i przeniesionego po prostu na kolejne podwozie. Radary, warsztaty, łączność, sale operacyjne, laboratoria, cysterny, opchem, po prostu wszystko można wsadzić na taką platformę do kontenera, czy na.....wagon kolejowy lub nawet pokład statku czy okrętu. Przykład? Choćby ten znakomity system antydronowy z firmy APS na platformie do ustawienia gdzie chcesz i na czym chcesz!!

    2. Seb66

      Bo ta "władza" wie od zawsze, że nic tak nie odstrasza wroga jak nowa koparka, albo samoloty transportowe czy bezbronne "caracale"! Nie kupujemy masowo np. "inteligentnych" min z polskiej Belmy, nie kupujemy, sieciocentrycznych antydronowych WLKM z Tarnowa, nie kupujemy systemów antydronowych z APS, SONA nadal nie ma nawet oficjalnych wymagań MON, nie kupujemy polskich APR 120/155, a nawet nie rozważamy zakupu tak skutecznych pocisków jak STRIX czy Bonus/SMARt czy Copperhead. Podobnie jak uzbrojonych dronów lądowych. Za to wszystko co NIE jest groźne czyli cysterny, koparki, śmigłowce i samoloty transportow, okręty rozpoznawcze, hydrograficzne, ratownicze, zbiornikowiec i pływająca stacja demagnetyzacyjna. Rosjo drżyj! Nadchodza polskie KOPARKI

    3. Paszczur Maruda

      Łauł! 15 koparek! No no, widzę, że AU i MON planują prawdziwą rewolucję w naszych oddziałach saperskich. I jak zwykle, zamiast większych zamówień u jednego oferenta, tak aby miał on powód do zwiększania mocy produkcyjnych a wojsko miało ułatwioną logistykę z mniejszą ilością rodzajów pojazdów, lepiej odstawiać takie szopki.

    4. szczebelek

      15 koparek w dwa lata nie wiem czy się śmiać czy jednak dać sobie spokój z pytaniem czy pojadą na defiladę? 🤣🤣🤣

      1. kowalsky

        To jest "Miś" logistyki wojskowej i poważnego podejścia do obowiązku obrony kraju.

    Reklama