Reklama

Siły zbrojne

WAT i WITPiS podpisały porozumienie o współpracy

WAT, WITPiS
Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Rektora-Komendanta WAT płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka oraz Dyrektora WITPiS płk. dr. inż. Michała Ceremugę.
Autor. Katarzyna Puciłowska

Wspólne badania naukowe, prace rozwojowe oraz badania techniczne pojazdów to główne obszary współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej. Porozumienie podpisano 28 lipca w WAT.

Reklama

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Rektora-Komendanta WAT płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka oraz Dyrektora WITPiS płk. dr. inż. Michała Ceremugę.

Reklama

Współpraca pomiędzy Akademią a Instytutem będzie skupiała się na podejmowaniu wspólnych prac i badań na temat pojazdów w zakresie min.: ergonomii, dynamiki, systemów kierowania ogniem, a także bezpieczeństwa załóg pojazdów w zakresie ochrony przeciwminowej i balistycznej.

Czytaj też

Jak powiedział Dyrektor WITPiS pułkownik Michał Ceremuga: „WAT jest i będzie pierwszym wyborem partnera naukowego. Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oferuje miejsce do pracy absolwentom Akademii. Dla studentów natomiast to również miejsce do prowadzenia badań naukowych." Dodał również, że w Instytucie obserwuje się duże zapotrzebowanie na nowe technologie. Wiąże się to z szeregiem nowych technologicznych wyzwań.

Reklama

Podpisanie porozumienia pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej jest kolejnym etapem do rozpoczęcia prac w obszarach naukowych.

Czytaj też

WITPiS w sulejówku jest instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Prowadził badania oraz testy wszystkich wdrażanych do Sił Zbrojnych RP pojazdów, uczestniczył w procesie ich modernizacji, jak również wielokrotnie, poprzez partnerstwo przemysłowo-naukowe, uczestniczył w ich tworzeniu. W śród badanych przez Instytut pojazdów można wymieć m.in. takie konstrukcie, jak KTO Rosomaki jego wersje specjalistyczne, Leopard 2PL, AMZ Bóbr-3, ciężarówki Jelcza, SILO Szop/SandCat czy zakupione przez policję opancerzone transportery LTO Tur VI. WITPiS aktywnie wspiera również inne resorty siłowe, oferując współpracę w projektowaniu oraz badaniach pojazdów i sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Na terenie należącego do Instytutu toru prób organzowane są często prezentacje zagraniczny pojazdów. W Sulejówku demonstrowane były m.in. amerykańskie M-ATV, FMTV, niemieckie Mercedesy oraz MAN-y, jak również bezzałogowe platformy np. Mission Master firmy Rheinmetall Canada. Infrastruktura Instytutu, jego akredytowane laboratoria oraz wykwalifikowany personel umożliwia również współpracę z wieloma uczelniami w zakresie praktyk studenckich, projektów naukowo-badawczych, wspólnych publikacji oraz rozwoju kadry naukowej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama