Siły zbrojne
WAT i WITPiS podpisały porozumienie o współpracy
Wspólne badania naukowe, prace rozwojowe oraz badania techniczne pojazdów to główne obszary współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej. Porozumienie podpisano 28 lipca w WAT.
Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Rektora-Komendanta WAT płk. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka oraz Dyrektora WITPiS płk. dr. inż. Michała Ceremugę.
Współpraca pomiędzy Akademią a Instytutem będzie skupiała się na podejmowaniu wspólnych prac i badań na temat pojazdów w zakresie min.: ergonomii, dynamiki, systemów kierowania ogniem, a także bezpieczeństwa załóg pojazdów w zakresie ochrony przeciwminowej i balistycznej.
Czytaj też
Jak powiedział Dyrektor WITPiS pułkownik Michał Ceremuga: „WAT jest i będzie pierwszym wyborem partnera naukowego. Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oferuje miejsce do pracy absolwentom Akademii. Dla studentów natomiast to również miejsce do prowadzenia badań naukowych." Dodał również, że w Instytucie obserwuje się duże zapotrzebowanie na nowe technologie. Wiąże się to z szeregiem nowych technologicznych wyzwań.
Podpisanie porozumienia pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej jest kolejnym etapem do rozpoczęcia prac w obszarach naukowych.
Czytaj też
WITPiS w sulejówku jest instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministra Obrony Narodowej. Prowadził badania oraz testy wszystkich wdrażanych do Sił Zbrojnych RP pojazdów, uczestniczył w procesie ich modernizacji, jak również wielokrotnie, poprzez partnerstwo przemysłowo-naukowe, uczestniczył w ich tworzeniu. W śród badanych przez Instytut pojazdów można wymieć m.in. takie konstrukcie, jak KTO Rosomaki jego wersje specjalistyczne, Leopard 2PL, AMZ Bóbr-3, ciężarówki Jelcza, SILO Szop/SandCat czy zakupione przez policję opancerzone transportery LTO Tur VI. WITPiS aktywnie wspiera również inne resorty siłowe, oferując współpracę w projektowaniu oraz badaniach pojazdów i sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej. Na terenie należącego do Instytutu toru prób organzowane są często prezentacje zagraniczny pojazdów. W Sulejówku demonstrowane były m.in. amerykańskie M-ATV, FMTV, niemieckie Mercedesy oraz MAN-y, jak również bezzałogowe platformy np. Mission Master firmy Rheinmetall Canada. Infrastruktura Instytutu, jego akredytowane laboratoria oraz wykwalifikowany personel umożliwia również współpracę z wieloma uczelniami w zakresie praktyk studenckich, projektów naukowo-badawczych, wspólnych publikacji oraz rozwoju kadry naukowej.