Reklama

Siły zbrojne

W Głuchołazach wojsko zbudowało most

Most wojskowy w Głuchołazach.
Most wojskowy w Głuchołazach.
Autor. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o otwarciu nowego mostu tymczasowego w dotkniętych przez powódź Głuchołazach. Za budowę przeprawy odpowiadali żołnierze z 1. Pułku Saperów.

W Głuchołazach otwarty został nowy wojskowy most tymczasowy (typu DMS-65) przez rzekę Białą Głuchołaską. To duże udogodnienie dla mieszkańców, którzy po wrześniowej powodzi mieli duże problemy z przedostawaniem się przez rzekę, m.in. do pracy czy szkoły. Podczas otwarciu mostu obecny był Minister Marcin Kierwiński, który odpowiada w rządzie za koordynację działań dotyczących odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. Odbudowa mostu w Głuchołazach i innych miejscowościach to część prowadzonej przez Wojsko Polskie operacji „Feniks”, zapoczątkowanej 23 września br.

Reklama

Budowa przeprawy przez rzekę Białą Głuchołaską była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych i władz samorządowych.

„Widać, że życie powoli wraca na tereny zalane. Wraca do Głuchołaz i do Kotliny Kłodzkiej. Determinacja wojska i lokalnego samorządu, żeby przywracać normalność jest bardzo wielka. Bardzo za nią dziękuję – powiedział w Głuchołazach Marcin Kierwiński.

Czytaj też

Jak dodał, przed wszystkimi służbami, które zajmują się odbudową zalanych terenów, jest jednak jeszcze wiele pracy. Nowa przeprawa przez rzekę Białą Głuchołaską pozostanie w tym miejscu do czasu wybudowania docelowego mostu. Marcin Kierwiński poinformował, że trwają już rozmowy na temat źródeł jego finansowania.

Reklama

W okresie przed zimowym służby państwowe starają się w jak największym stopniu zapewnić podstawowe potrzeby mieszkańców na zalanych terenach - „Robimy to, co najbardziej krytyczne \[…\]. Robimy wszystkie rzeczy, które wymagają tego, żeby ludzie mogli wrócić do domów tam, gdzie jest to możliwe. Zapewniamy też lokale zastępcze tam, gdzie jest to niemożliwe” - dodał Kierwiński.

Czytaj też

Jak informuje rząd most w Głuchołazach nie jest jedynym, nad którym pracują żołnierze z wojsk inżynieryjnych: mosty tymczasowe powstaną wkrótce także w Markowicach, Krapkowicach-Żywocicach, Lądku Zdroju, Wawrzeńczycach, Krosnowicach, Wilkanowie, Bielicach i Stroniach Śląskich. Łącznie zatem powstanie dziewięć przepraw, które znacznie poprawią przepustowość dróg w okolicznych powiatach.

Mosty budowane przez Wojsko Polskie to konstrukcja typu DMS-65. Wznoszenie takich mostów, przed przejściem do prac zasadniczych, wymaga prac przygotowawczych i projektowych, od rozpoznania terenu do przygotowania brzegów rzeki: ułożenia stosów i rolek montażowych, montażu urządzeń do budowy podpór i budowy fundamentów, montażu nadbudowy oraz konstrukcji przęsłowej i nasuwania jej na podpory. Prace konstrukcyjne kończą się układaniem nawierzchni, krawężników i najazdów oraz znakowaniem przeprawy. Ważną częścią projektu są też próby obciążeniowe, dzięki którym można upewnić się, że przejazd jest bezpieczny nawet dla samochodów, które ważą więcej – co jest szczególnie istotne ponieważ most ten będą przekraczać między innymi pojazdy z zaopatrzeniem i materiałami budowlanymi. Operacja taka jest zatem długotrwała i skomplikowana. Wymaga ona także odpowiedniego zabezpieczenia i ochrony mostu, zarazem podczas jego budowy, jak i w trakcie użytkowania. Profesjonalizm, szybkie rozmieszczenie i poświęcenie żołnierzy zdecydowały o możliwie szybkim zakończeniu prac.

Reklama

Informacja prasowa pochodzi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Reklama

Komentarze (2)

  1. Vixa

    Miałem przyjemność składania i rozkładania takich mostów kratowych, powiem krótko: co za pi.....nie! Ani to nie jest wyczyn jakiś, ani to nie zajmuje dużo czasu. Od razu czuć smród propagandy dla gawiedzi...😭

  2. szczebelek

    Kiedyś przed wyborami parlamentarnymi w 2011 co kilka dni otwierano odcinki autostrad po kilka kilometrów tym razem będzie otwieranie tymczasowych przepraw przez rzeki...

Reklama