Siły zbrojne

USA rozważają wycofanie wojsk z Niemiec?

Wojska amerykańskie podczas ćwiczeń w Niemczech, Fot. Gertrud Zach, U.S. Army
Wojska amerykańskie podczas ćwiczeń w Niemczech, Fot. Gertrud Zach, U.S. Army

Pentagon analizuje koszty i skutki szeroko zakrojonego wycofania lub przetransferowania sił zbrojnych stacjonujących w Niemczech. Wszystko to odbywa się w cieniu rosnącego napięcia na linii Waszyngton-Berlin.

Informację taką podał The Washington Post, powołując się na osoby zbliżone do kręgów wojskowych. Analiza miała być zlecona przez prezydenta Donalda Trumpa, którego zaskoczyły informacje odnośnie liczebności amerykańskich sił stacjonujących w Europie. Obecny gospodarz Białego Domu miał też wyrazić niezadowolenie ze względu na brak wystarczających nakładów na obronę w państwach Starego Kontynentu.

Wieści o analizowaniu kosztów wycofania lub transferu amerykańskich żołnierzy wprawiły w konsternację wielu europejskich przywódców, zwłaszcza, że pojawiły się na dwa tygodnie przed szczytem NATO w Brukseli.

Oficjalnie Pentagon i Rada Bezpieczeństwa Narodowego zaprzeczyły, by było rozważane częściowe lub całkowite wycofanie wojsk z Niemiec, co jednak nie wyklucza prowadzenia w tym celu wstępnych prac analitycznych. Komentatorzy zauważają też, że o rozmieszczenie na stałe wojsk USA na swoim terenie wnioskowała Polska, która spełnia poziomu kryterium wydatków na obronę i zadeklarowała możliwość dalszego wsparcia finansowego dla Amerykanów. Na terenie Niemiec stacjonuje obecnie ponad 30 tys. amerykańskich żołnierzy. Większość z nich to nie lądowe jednostki bojowe, a różnego rodzaju formacje wsparcia, lub też należące do innych służb/rodzajów sił zbrojnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.