Reklama

Siły zbrojne

USA: powrót do służby i modernizacja kolejnych MLRSów

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Jak poinformował Departament Obrony USA, Lockheed Martin Missiles and Fire Control otrzymał kontrakt na modernizację kolejnej partii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M270. Co warte podkreślenia będą to egzemplarze znajdujące się do tej pory w rezerwie, co oznacza dalsze zwiększanie obecnego potencjału amerykańskiej artylerii rakietowej.

Na mocy zawartej umowy o łącznej wartości ok. 214 mln USD spółka ma przywrócić do służby i zmodernizować kolejnych 40 egzemplarzy najstarszych M270A0 do standardu M270A2. Jest to trzecia z kolei umowa zawarta w ostatnich trzech latach (poprzednie odpowiednio w 2019 i 2020 roku), która dotyczy  systemów tego typu posiadanych przez U.S. Army, które dotychczas znajdowały się w rezerwie magazynowej. Na mocy dotychczasowych kontraktów Lockheed Martin wykonuje wspomniane prace przy łącznie 134 egzemplarzach tych systemów.

Plany U.S. Army zakładają najpierw modernizację docelowo 160 egzemplarzy M270A0, a następnie także 225 egzemplarzy obecnie eksploatowanych M270A1. Mają one być jednak modernizowane w dalszej kolejności, planowo w latach 2022-2030. Sam zakres modernizacji tego systemu obejmuje elementy takie jak instalację nowego systemu kierowania ogniem (zunifikowanego z systemem HIMARS), modyfikacja podwozia i instalacje mocniejszego silnika o mocy ok. 600 KM, a także zwiększenie odporności balistycznej kabiny załogi oraz przeciwminowej oraz poprzez instalacje w niej ulepszonych foteli załogi.

image
Reklama

W ostatnim czasie decyzję o modernizacji posiadanych systemów tego typu podjęła także Wielka Brytania. Tu z kolei chodzi o prace przy łącznie 44 egzemplarzach M270B1 znajdujących się na uzbrojeniu British Army. Jej zakres ma obejmować m.in. nową opancerzoną kabinę załogi i systemu kierowania ogniem oraz modernizacje podzespołów układu jezdnego i napędowego, a także mechanizmu startowego wyrzutni rakiet. W jej wyniku systemy te mają zostać w służbie liniowej podobnie jak w U.S. Army przez kolejne trzy dekady do 2050 roku.

M270 MLRS to amerykańska samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku lat 80. Sama wyrzutnia rakiet składa się z dwóch modułów mieszczących każda po sześć pocisków rakietowych (dwie prowadnice po trzy pociski) kal. 227 mm lub po jednym pocisku rakietowym kal. 607 mm. Jako uzbrojenie wykorzystywane są pociski rakietowe klasy ziemia-ziemia M30 Guided MLRS (GMLRS) o zasięgu ponad 70 km, M31 Guided Unitary MLRS (GMLRS-U) o zasięgu ponad 70-85 km oraz MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu — w zależności od wersji — od 128 do ponad 300 km. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS i PrSM (LRPF). System znajduje się na uzbrojeniu U.S. Army oraz 13 innych odbiorców eksportowych na całym świecie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama