Reklama

Siły zbrojne

USA kontynuuje naloty w Iraku. Ofensywa islamistów zwalnia [Wideo]

F/A-18 Hornet ląduje na pokładzie USS George H. W. Bush - fot. US Navy
F/A-18 Hornet ląduje na pokładzie USS George H. W. Bush - fot. US Navy

Amerykańskie ataki powietrzne na siły islamskich bojowników zdołały znacznie spowolnić ich postępy w północnym Iraku. Jednak ogólnych postępów sił ISIS (Islamskiego Państwa Iraku i Syrii) nie da się w ten sposób powstrzymać.

Od udzielenia przez prezydenta Baracka Obamę zezwolenia na ataki powietrzne przeciko siłom rebeliantów, do działań realizowanych przez samoloty F/A-18 Super Hornet z lotniskowca George H. W. Bush dołączyły również maszyny należące do U.S. Air Force. Ponad 15 ataków przeprowadziły samoloty F-15E, F-16 i bezpilotowce amerykańskiego lotnictwa. Skutkiem tych działań jest znaczne spowolnienie ofensywy oddziałow ISIS w rejonie Irbilu, stolicy terytorium kontrolowanego przez Kurdów.

Jak podkreśla Pentagon, są to cele zgodne z planami, które nie obejmują zwalczania sił ISIS w całym Iraku, a jedynie działania mające na celu ochronę „obywateli i instalacji amerykańskich” na terenie tego kraju. Działania amerykańskiego lotnictwa nie będą rozszerzane poza tą defensywną formułę i nie maja wpływu na możliwości bojowe ugrupowań terrorystycznych w innych częściach Iraku lub Syrii.

Jest to strategia mająca prawdopodobnie zasugerować że USA nie ma zamiaru wyręczać władz i sił zbrojnych tych krajów w ochronie ich spójności terytorialnej  i bezpieczeństwa. Wielu obserwatorów zauważa jednak iż jest to bardzo krótkowzroczna polityka, gdyż ISIS umacnia kontrolę nad opanowanymi przez siebie terytoriami i będzie nadal sukcesywnie poszerzać swoją strefę wpływu, stanowiąc zagrożenie dla przeciwników politycznych oraz wszelkich mniejszości, w tym religijnych. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. hornet

  Ameryka robi to żeby robić coś. ISIS ma to gdzieś. Poza tym islamiści są uzbrojeni w amerykański sprzęt i mają go więcej niż Polska.

 2. ss

  Na zdjeciu na pewno nie jest Super Hornet, bo ma pólokragly wlot powietrza do silnika, a nie kanciasty jak wersja E/F, zatem to model wczesniejszy

 3. Anty Rusek

  I bardzo dobrze, że bombardują! Niech wyplewią tą islamską dzicz co do nogi.

  1. Wojtekus

   Tak to super, ale dlaczego znowu tylko same USA? Gdzie inne pseudo mocarstwa prezace muskuly? Gdzie Arabia Saudyjska i tym podobne kraje arabskie? Jak cos nie tak to wszyscy sie patrza na Ameryke. Ameryce moze to sie znudzic.

Reklama