Reklama

Siły zbrojne

USA: AH-64D Apache testuje tanie pociski kierowane

Próbne odpalenie APKWS - fot. BAE Systems
Próbne odpalenie APKWS - fot. BAE Systems

US Army przeprowadziła na maszynie AH-64D Apache testy kwalifikacyjne pocisków Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) firmy BAE Systems. Ich celem jest wprowadzenie na uzbrojenie armii śmigłowców precyzyjnego uzbrojenia w cenie ponad trzykrotnie niższej niż kierowane przeciwpancerne pociski Hellfire stosowane obecnie. 

Testy polegały na odpalaniu pocisków APKWS na różnym pułapie, z odległości do 5 km i przy prędkości 278 km/h. Strzelanie zakończyło się pełnym sukcesem. Wszystkie wymagane parametry uzyskano już po odpaleniu 8 rakiet. Tym samym AH-64D Apache może być pierwszym śmigłowcem US Army który przyjmie na uzbrojenie tego typu pociski. Obecnie są one stosowane na maszynach US Marines, takich jak AH-1Z Super Cobra.

Dla BAE Systems jest to dobra informacja o dużym potencjalne biznesowym. Nie tylko ze względu na możliwą wielkość zamówień US Army. Śmigłowce AH-64 Apache różnych wersji znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Japonii czy Arabii Saudyjskiej. Wszystkie one posiadają też zapasy pocisków niekierowanych kalibru 70mm.

APKWS to system modyfikujący niekierowane rakiety 70mm do poziomu broni naprowadzającej się na cel oświetlony promieniem lasera. Cel może być wskazany przez operatora naziemnego, inną maszynę lub samego nosiciela.

Rakiety te są najczęściej przenoszone w standardowych zasobnikach po 7 lub 19 pocisków. Umożliwiają precyzyjne rażenie celów dla których wykorzystanie cięższych pocisków może być ekonomicznie i taktycznie nieefektywne. Ich zastoswanie nie wymaga żadnych modyfikacji przenoszących pociski maszyn.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    No dobrze, a na jakim etapie my jesteśmy z offsetem od Kongsberga dot. tej technologii naprowadzania?

Reklama