Reklama

Siły zbrojne

US Army wysyła śmigłowce Apache do Europy. "Wsparcie wschodniej flanki"

Fot. Kiana W Allen (AMC), army.mil
Fot. Kiana W Allen (AMC), army.mil

20 śmigłowców AH-64 Apache należących do amerykańskiej 1. Dywizji Pancernej przybyło do miasta Corpus Christi nad Zatoką Meksykańską skąd zacznie się ich przerzut do Europy. Wiropłaty wraz z 400 żołnierzami pozostaną na Starym Kontynencie przez 9 miesięcy w ramach operacji Atlantic Resolve.

Śmigłowce AH-64 Apache, które trafią do Europy, należą do 1. Batalionu 501. Pułku Lotniczego 1. Dywizji Pancernej, a ich bazą macierzystą jest Fort Bliss w Teksasie. Przerzut helikopterów rozpoczął się od ich przebazowania do portowego miasta Corpus Christi (Teksas) nad Zatoką Meksykańską. Wraz z maszynami na Stary Kontynent trafi także 400 żołnierzy. Na razie nie ujawniono dokąd dokładnie trafią należące do US Army wiropłaty.

Wiadomo, że 20 śmigłowców Apache z Teksasu rozpocznie swoją rotacyjną misję w lutym, a potrwa ona 9 miesięcy. Rozlokowanie śmigłowców uderzeniowych w Europie prowadzone jest w ramach Operacji Atlantic Resolve, której celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO w obliczu agresywnych działań Rosji na Ukrainie.

1. Batalionu 501. Pułku Lotniczego 1. Dywizji Pancernej nosi przydomek "Flying Dragons" i kontynuuje tradycje 227 Batalionu Śmigłowców Szturmowych ze składu 11. Dywizji. Jednostka uzbrojona od swego powstania w śmigłowce AH-64 Apache brała udział m.in. w pierwszej i drugiej wojnie irackiej (1990 i 2003) oraz w Bośni i Hercegowinie w 1997 roku. Przez wiele lat stacjonowała w Niemczech.

 

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. oszołom

  A co sie dzieje z programem Dzięcioł

 2. nad wyraz zaciekawiony

  TVP Info, 21.11.2014: „Pięć amerykańskich śmigłowców odleciało z okolic Krzęcina w Zachodniopomorskiem. Przyczyną przymusowego lądowania w polu, gdzie Amerykanie spędzili noc, były złe warunki atmosferyczne. Maszyny leciały z Mirosławca do Lipska. Piloci tłumaczyli, że wprawdzie maszyny są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który umożliwia pilotowanie w trakcie mgły, to jednak ich lot był szkoleniowy, a oni nie mają jeszcze odpowiednich umiejętności (...) W Zachodniopomorskiem w bazie w Mirosławcu stacjonuje w tej chwili blisko osiemdziesięcioosobowa 12 CAB (Combat Aviation Brigade), składa się ona ze śmigłowców Black Hawk i Apache”.

 3. Edmunt

  Raczej trafią do Powidza. Bo już nasi wojskowi czekają na rozkaz opuszczenia jednostki i przenosin w inne strony.

 4. nad wyraz zaciekawiony

  W dniu 28.12.2016 roku podczas wykonywania lotu treningowego śmigłowiec szturmowy AH-64D Apache lotnictwa Gwardii Narodowej USA spadł do Zatoki Galveston w pobliżu Houston w Teksasie. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 2 członków załogi. Rozbity AH-64D Apache latał w składzie 1-149th Attack Helicopter Battalion stacjonującego w Joint Reserve Base.

  1. Realista33

   CYli zginęło 100% załogi, a ile sie spodziewałeś ??

 5. Dziubdziuś

  mozna by sie tak dogadac z USA niech sprzedadza do nich uzbrojenie i w promocyjnej dobrej cenie sprzedadza, niech juz zostana w Polsce

 6. Kapitan Kirk

  AH-1Z Viper jest znacznie lepszy... trzeba kupić...

  1. Realista33

   kupic kupić kupić, ale już podatków płacić to chętnych w tym kraju nie ma .... do roboty i zbudować a potem sprzedawać i zarabiać

 7. qwest

  Do Powidza ? Bardzo dobrze, niech się reklamują. Takich heli nam potrzeba.

  1. Junger

   AH-64 wyróżnia się spośród innych konstrukcji tego rodzaju także tym, że wymaga największego zaplecza technicznego i jest najdroższy w utrzymaniu. O wiele lepszą konstrukcją jest AH-1Z.

  2. aQa

   Lepiej gdyby trafiły do Pruszcza Gdańskiego lub Inowrocławia, byłaby z tego jakaś korzyść, zarówno dla naszych pilotów jak i dla personelu technicznego. Amerykanie też mogliby się wiele nauczyć.

 8. jerzy

  Wszystko co służy ochronie i obronie Europy wschodniej przed Rosją jest pożądane !!

  1. Paweł

   Nie zyjemy w Europie Wschodniej, w Środkowej. Takie geograficzne przekłamanie z czasów zimnej wojny

 9. kdj

  a co z programem KRUK? Dalej mamy latać na ledwo zipiących Mi-24?

  1. Dinozaur

   Nie dość, że ledwo zipiących to jeszcze nie uzbrojonych :-)

  2. Stryj

   No przecież Amerykanie lecą z prezentacją marketingową swoich wyrobów, poczekaj dwa miesiące.

 10. AspenX

  W ramach przetargu na Wisłę niech rozmieszczą Patrioty, w ramach Kruka - Apache, Abramsów nie kupujemy :)

 11. Gość

  Raczej w Mir...

 12. mi6

  No to juz wiem jakie śmigłowce kupimy?

 13. Tomek

  Idealna misja marketingowa? :)

 14. gonzo

  Gdzie te śmigłowce będą bazowały?

Reklama