Reklama

Siły zbrojne

US Air Force chcą zwiększyć siłę rażenia bombowców B-52H

Fot. US Air Force
Fot. US Air Force

Amerykańskie siły powietrzne rozpoczęły badanie rynku. Poszukują wykonawcy, który uczyni pozostające w służbie maszyny Boeing B-52H bardziej wydajnymi w kwestii zużycia paliwa. Zwiększona ma także zostać możliwość przenoszenia bomb podwieszanych pod skrzydłami tych maszyn.

Planowana przez Siły Powietrzne USA modernizacja bombowców strategicznych B-52H ma na celu istotne unowocześnienie tych maszyn. Wymieniane mają być m.in. wewnętrzne sieci i połączenia w samolotach, co pozwoli odnowić ich "system nerwowy". W planach jest również montowanie nowych silników - po osiem na każdą maszynę.

Przede wszystkim jednak USAF poszukują na rynku wykonawcy, który dostarczy nowe pylony do podwieszania ciężkiej broni pod skrzydłami bombowców.

Obecnie, choć w swoich wnętrzach B-52H mogą przenosić bomby o masie nawet 13,6 t, to pod skrzydłami są w stanie transportować maksymalnie bomby ważące 2270 kg. Nowe pylony mają po modernicacji umożliwić mocowanie pod skrzyłdami B-52H bomb do 9070 kg, w tym paliwowo-powietrznch bomb lotniczych GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast (MOAB).

Obecne plany wskazują, że US Air Force chcą użytkować Boeingi B-52H mniej więcej do 2060 roku.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. AWU

    Również zastanawia mnie dlaczego wymagania na 8 silników skoro wsyscy główni producenci czyli GE RR i PW mogą zaproponować wersję 4 silnikową spośród silników już w produkcji? Zresztą powyżsi producenci oferują silniki do B777 z których każdy pojedynczy generuje więcej ciągu (do 99 000 lbs) niż 8 silników PW TF33 razem wziętych? Ok 5 lat temu Pentagon zdecydował że przy zakładanym wycofaniu B-52 ze służby w 2040r koszt $4mld za nowe silniki dla 75 maszyn zwróciłby się jedynie w 60% lecz gdy mają latać jeszcze przez ponad 40 lat ma chyba to sens? USAF również bada opcję wynajmu silników w opcji leasing podobnie jak czynią to linie lotnicze płacąc jedynie z godziny pracy silnika. B-52H przejdą wręcz rewolucyjną modyfikację w pełni właczając je w sieciocentryczny system zarządzania polem walki nowe radary, datalink, samodiagnozujący system sieci i sterowania samolotu, nowa komora bombowa z rotacyjnym wyrzutnikiem precyzyjnych bomb JDAM (zasięg 28km) JDAM ER (80km) czy proponowane przez Boeinga JDAM z kitem rakietowym o zasięgu 280km. W 2017r przetestowano wyrzutnik zrzucając na ISIS 19 500kg bomb precyzyjnych GBU-38 na 5 różnych celów podczas jednej misji. W ostatnich latach po raz pierwszy od 2 w.ś. zrewolucjonalizowano technikę minowania morskiego wykorzystując kity JDAM/JDAM-ER dla min Quickstart, poprzednio misje były niezwykle niebezpieczne gdyż wymagały lotu ze stałą prędkością 300 węzłów na wysokości 150m. Obecnie możliwy jest zrzut min z wysokości 11000 m (zasięg dla miny JDAM-ER 78km). W 2016r podczas ćwiczeń w Szwecji 2 startujące bezpośrednio z USA B-52 ćwiczyły minowanie podejść do Gotlandii przy użyciu min od 250kg to 1000kg co zabrało ok 15 minut nad rejonem 250 mil kw. Należy pamiętać że B-52 będzie jedynie wsparciem dla floty co 100-145 B-21 Raider nad którymi prace zgodnie z harmonogramem i budżetem. Wykonawcą Northrop w zakładach w Kaliforni gdzie budowano B-2 (zakłady rozbudowano kosztem $62mln) a Amerykanie od czasu prac nad F-14 nauczyli się że najpierw projektuje się silnik a następnie płatowiec (czyli odwrotnie niż Rosjanie czy komuniści chińscy czego skutki widoczne) Jako że Raider będzie napędzany PW-135 spowoduje to również spadek ceny jednostkowej silnika napędzającego F-35.

  2. rmarcin555

    Przeróbka 8->4 silniki była kiedyś planowana, ale zdaje się, że wychodziło bardzo drogo. Nie mam pojęcia czy ten nowe silniki miały być turbo wentylatorowe czy nie. Może być ciężko bo BUFF jest zwyczajnie za niski. Turbo fan ma większy przekrój.

  3. Davien

    panie podatnik, Rosja ma znacznie mniej ALCM niz USA. Samych CALCM maja w Stanach ok 300,do tego dochodza jeszcze AGM-86 ALCM podczas gdy wszystkie ALCM Rosji określa sie na ok 200-250 B-52 od dawna przenosił pociski manewrujace wiec to raczej Rosja próbuje tu gonic USA B-21 powstaje jak na razie bez przeszkód, to znowu Rosja musiała zarzucic rozwój swojego PAK-DA.

  4. Rico1989PL

    Jak dadzą radę powiesić dwie bomby MOAB to chciałbym je zobaczyć w akcji.

  5. Gts

    Nie zrozumiem tego co oni tam kombinuja bo nowsze silniki turbowentylatorowe, ktorych zamnotowali by 4, a nie 8 dalyby im znacznie wieksze oszczednosci.

  6. psi pazur

    Uch co za złom nam chcą modernizować ? Nic lepszego nie mają - podobno to taka super armia ...? No cóż każdy ocenia inaczej ?

  7. DSA

    prawdopodobnie chodzi o chodzi możliwość przenoszenia broni hipersonicznej lub ALBM

  8. podatnik polski

    Przestali wierzyć w \"niewidzialność\" i wzorem Rosji stawiają na ALCM.

Reklama