Reklama

Siły zbrojne

Umowy na mosty i wozy dowodzenia zatwierdzone

MS-20 Daglezja
Most towarzyszący na podwoziu kołowym MS-20 Daglezja
Autor. OBRUM

Wojsko otrzyma 43 mosty towarzyszące na podwoziu samochodowym Daglezja-S – przewiduje umowa zatwierdzona przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Inny kontrakt dotyczy sześciu wozów dowodzenia Zawilec.

Reklama

Zgodnie z umową między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum PGZ S.A. i OBRUM Sp. z o.o., wojsku zostaną w latach 2025-28 dostarczone 43 mosty towarzyszące na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja-S wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Wartość zamówienia to ok. 767 mln zł brutto.

Reklama

Czytaj też

Reklama

MS-20 Daglezja-S składa się z ciągnika siodłowego Jelcz C662D.43 z napędem 6x6, naczepy z napędem hydraulicznym 6x6, układacza mostowego oraz przęsła mostowego PM-20. Pozwala przeprawiać się przez przeszkody wodne lub terenowe o szerokości do 20 metrów dowolnym pojazdom klasy MLC70/110 (a także MLC80/120).

Masa całkowita mostu towarzyszącego MS-20 wynosi 47,9 tony, a maksymalna prędkość na drodze utwardzonej to 80 km/h. Obsługa zestawu składa się z dwóch żołnierzy – kierowcy i operatora.

Przęsło PM-20 jest przewożone na specjalnej naczepie. Szerokość przęsła jest regulowana i wynosi 3 metry w pozycji transportowej na naczepie, a 4 metry w pozycji roboczej na przeszkodzie. Długość przęsła w wersji złożonej to 12,5 m, a w rozłożonej wraz najazdami 25,5 m. Na rozłożenie i ponowne podebranie przęsła potrzeba mniej niż 30 minut, by osiągnąć pełną gotowość do przeprawy.

Czytaj też

Inna zatwierdzona przez szefa MON na poligonie w Nowej Dębie umowa, podpisana między Agencją Uzbrojenia a spółką Rosomak, przewiduje dostawę sześciu wozów dowodzenia Zawilec wyprodukowanych na platformie KTO Rosomak

Wartość tego zamówienia wynosi to ok. 100 mln zł brutto; dostawy pojazdów przewidziano na 2025 rok.

Autor. Damian Ratka/Defence24.pl

To pierwsza umowa na Zawilce. Te wozy dowodzenia szczebla taktycznego są przeznaczone są do wspierania procesów dowódczo-sztabowych na szczeblu dywizji i brygad Sił Zbrojnych RP.

Zasadniczym wyposażeniem narodowego wozu dowodzenia będą radiostacje zapewniające w pełni szyfrowaną łączność cyfrową oraz stanowiska teleinformatyczne pozwalające przetwarzać informacje niejawne. System teleinformatyczny będzie umożliwiał pracę nad klauzulowanymi informacjami w dwóch odseparowanych, niezależnych domenach informacyjnych.

W lipcu br. wojsko jako dostawcę systemów teleinformatycznych (klasy C4I - Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence) wozów Zawilec wybrało Grupę WB.

Czytaj też

Ta sama wersja wozów Rosomak z systemami teleinformatycznymi Grupy WB została wykorzystana do zbudowania wozów dowodzenia Kroton. Pojazdy trafiły do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód (MND NE). W kolejnych latach wozy dowodzenia w identycznej konfiguracji były dostarczane także do innych jednostek Wojska Polskiego.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Szczupak

    Kroton to dobra maszyna. Ciekawe jaki będzie Zawilec.

  2. OptySceptyk

    I to jest bardzo dobra wiadomość. Tutaj zakupy mogłyby być większe.

Reklama