Reklama

Siły zbrojne

Ukraiński system Neptun przyjęty do służby

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, szef resortu obrony Andrij Taran podpisał zarządzenie o przyjęciu na uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych systemu przeciwokrętowych pocisków manewrujących RK-360MC Neptun. Pierwszy dywizjon rakietowy ukraińskiej marynarki wojennej ma zostać przezbrojony w ten system już w przyszłym roku.

Jeszcze w lipcu br. dowódca ukraińskie marynarki wojennej kontradmirał Ołeksij Neiżpapa poinformował, że pierwszy dywizjon uzbrojony w system pocisków manewrujących RK-360MC Neptun wejdzie do służby liniowej w 2021 roku. Badania i testy systemu RK-360MC Neptun na poligonie Alibej w rejonie Odessy miały zakończyć się pełnym powodzeniem. Z kolei dyrektor generalny biura konstrukcyjnego „Łucz”, które jest konstruktorem systemu Neptun, zapewnił, że produkcja pełnego uzbrojenia dla całego dywizjonu wraz z jednostką ogniową powinna zająć około 10 miesięcy.

Wdrożenie do służby tego systemu ma pozwolić na odtworzenie utraconych w wyniku aneksji Krymu zdolności bojowych ukraińskiej marynarki wojennej w zakresie obrony wybrzeża, a konkretnie zwalczania oddalonych celów morskich. W 2014 roku ukraińskie siły zbrojne utraciły bazę 25. Samodzielnego Dywizjonu Rakietowego, który był uzbrojony w system 4K51 Rubież z pociskami P-20 i P-22 dysponującymi zasięgiem ok. 40 km.

Po dostarczeniu pierwszego modułu dywizjonowego spodziewane jest zawarcie kontraktu na kolejne, rakietowe dywizjony nadbrzeżne. Celu jest wzmocnienie obrony linii brzegowej, ale też podniesienie zdolności rażenia celów lądowych które mogą być zwalczane przez pociski manewrujące Neptun. Każdy z nich składa się z sześciu wyrzutni USPU-360; sześciu pojazdów transportowo-załadowczych TZM-360; sześciu pojazdów transportowych TM-360 i jednego punkt dowodzenia dywizjonem RKP-360. Każdy dywizjon dysponuje więc 24 pociskami Neptun gotowymi do odpalenia oraz 48 kolejnymi na pojazdach transportowo-załadowczym. Wyrzutnia została osadzona na podwoziu ciężkie wojskowego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności 8 × 8 KrAZ-7634NE z opancerzoną kabiną, a pozostałe pojazdy dywizjonu bazują na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności 6 × 6 KrAZ-6322.

Głównym efektorem systemu jest  pocisk manewrujący RK-360 Neptun. Ma on 5,5 m długości, 0,38 m średnicy i rozpiętość rozłożonych skrzydeł 1,33 m. Jego masa startowa wynosi 870 kg, a masa głowicy bojowej 150 kg. Zasięg maksymalny wynosi do 300 km, a jego lot odbywa się zgodnie z ustaloną wcześniej trasą z prędkością poddźwiękową (do 0,85 Mach) na wysokości od 10 do 300 m, a w końcowej fazie na wysokości 3-10 m.

Reklama
Reklama

Komentarze