Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska brygada aeromobilna testuje BTR-3DA

BTR-3DA. Fot. Ukroboronprom
BTR-3DA. Fot. Ukroboronprom

Jak poinformował ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, 95. Brygada Aeromobilna z Żytomierza podczas prowadzonych ćwiczeń przetestowała w polu kołowe bojowe wozy piechoty BTR-3DA.

"95. Brygada Aeromobilna Ukraińskich Sił Zbrojnych podczas ćwiczeń taktycznych wykorzystywała BTR-3DA z państwowego zakładu Kijowskie Zakłady Pancerne, wchodzącego w skład państwowego koncernu Ukroboronprom. BTR-3DA, produkowane w Kijowskich Zakładach Pancernych, są regularnie dostarczane ukraińskiej armii. Kilkaset pojazdów tego typu dostarczono już Ukraińskim Siłom Zbrojnym, Gwardii Narodowej i innym agencjom bezpieczeństwa Ukrainy, spotkały się one też z uznaniem ze strony żołnierzy walczących na linii frontu" - czytamy w raporcie.

BTR-3DA to nowy ukraiński, kołowy, bojowy wóz piechoty, będący najnowszą wersją transportera opancerzonego BTR-3. W porównaniu do poprzednich wersji tego pojazdu został on zunifikowany z rodziną kołowych transporterów opancerzonych BTR-4 poprzez montaż nowego napędu, który jest mniej paliwożerny, prostszy oraz tańszy w obsłudze. Nowym zespołem napędowym jest sześciocylindrowy silnik Deutz BF6M 1015CP z przekładnią Allison 3200SP, dzięki czemu pojazd może rozwinąć prędkość do 104 km/h w trakcie jazdy po drodze i ma lepszą dzielność terenową.

Dodatkowo, wóz jest wyposażony w nowy system optoelektroniczny wyposażony w kanały TV i IR, co umożliwia skuteczne prowadzenie działań zarówno w dzień, jak i w nocy. Wzmocniono także poziom ochrony balistycznej pojazdu i załogi poprzez montaż lepszego opancerzenia złożonego m.in. z blach pancernych z belgijskiej stali ATI500AR. Uzbrojenie pojazdu stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia BM-3M "Szturm-M", wyposażony w armatę automatyczną KBA-3 kalibru 30 mm sprzężoną z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm, a także podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier oraz granatnikiem automatycznym AGS-17 kalibru 30 mm i sześcioma wyrzutniami granatów dymnych Tucza.

Obecnie Ukraińskie Siły Zbrojne i Gwardia Narodowa sukcesywnie odbierają kolejne partie egzemplarzy tych wozów bojowych, których łączna liczba w służbie powoli zbliża się do 100. Pozwala to na kontynuowanie programu modernizacji technicznej ukraińskiej piechoty zmotoryzowanej, a także wycofanie ze służby przestarzałych, poradzieckich kołowych transporterów opancerzonych BTR-70 i BTR-80. BTR-3 jest także dobrym towarem eksportowym, który zakupiły już m.in. Azerbejdżan, Czad, Ekwador, Kazachstan, Mjanma, Nigeria, Tajlandia, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie w łącznej liczbie ponad tysiąca egzemplarzy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Agronom

    Sprzedaż BTRów na Ukrainie wliczana jest do ukraińskiego eksportu? Sprytne.

    1. Davien

      A gdzie znalazłes te brednie co wypisujesz apnie agronom:)) Bo na pewno nie w artykule:)

    2. Nikt

      Na samym dole, gdzie jest napisane do jakich krajów eksportuje BTRY panie Davien. "BTR-3 jest także dobrym towarem eksportowym, który zakupiły już m.in. Azerbejdżan, Czad, Ekwador, Kazachstan, Mjanma, Nigeria, Tajlandia, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie w łącznej liczbie ponad tysiąca egzemplarzy."

    3. Davien

      Panie nNikt, a gdie ma pan tam podane że wliczaja te 100BTR-3DA do tego tysiąca wyeksportowanych?? No czekam, bo jak na razie to nic takiego nie ma. Nawet wyżej masz podane że Ukraina sama ma kilkaset BTR-3 w wojsku a ok 100BTR-3DA.

  2. dropik

    nie rozumiem. Napierw napisane jest że Ukraina używa kilkaset sztuk , a potem, że armia i gwardia ma ich już sto.

    1. Davien

      Po prostu Ukraina uzywa kilkuset sztuk BTR-3 a ma ok 100 BTR-3DA który jest ulepszona wersja BTR-3.

  3. Zbigniew

    Biedna i zacofana Ukraina będąca w stanie wojny z Rosją potrafi jednocześnie wyposażać swoje wojska w nowy sprzęt i rozwijać eksport uzbrojenia na dużą skalę. Czemu u nas wciąż takiej efektywności brak?

    1. Podbipięta

      I mają już blisko 100 BTR ów a my tylko 900 Rosomaków (na dniach)....Bida u nas

    2. MaG

      Mają 100 z ppk a my mamy 900 jedynie z armatką i od 10 lat nie możemy zintegrować wieży ze Spike.I kto lepszy??? Biedna Ukraina

    3. Marek

      Nie wiem jak ty, ale ja wolę Rosomaka od takich pojazdów jak wywodzące się z rodziny wcześniejszych sowieckich konstrukcji BTR-3, BTR-80, BTR-90. Ba, wolę go także od lepszego od nich BTR-4. A po dodaniu ZSSW-30, to już w ogóle nie ma o czym gadać.

  4. Morgul

    na tle Ukrainy poraża polska niemoc zbrojeniówki nawet granatnika nie robimy ...

  5. pomz

    A nasz Rosomak? Bida, nedza. Moze dać Ukraińcom zeby nasze Rośki zintegrowali z PPK-mi? Nawet z ichnimi Barierami, Stugnami?

    1. Ciekawy

      A wiesz chociaż dlaczego jest kłopot z Rośkami, czy tylko piszesz bzdury po to, żeby je pisać?

  6. Johnny

    Co z BTR-4E, który był także używany bojowo na wschodzie Ukrainy? Ostatnio na Ukrainie głośno było o fińskiej stali importowanej z Polski , która niby miała gorsze parametry od ukraińskiej (Ukraińcy lobowali na rzecz ukraińskich hut czytaj ukraińskich oligarchów) . Poddawano w wątpliwość jakiś fińskiej stali dla ukraińskich BTR-ów. Nawet Finowie zareagowali protestem w obronie jakości ich wyrobów.

  7. GAPS

    Nasze brygady aeromobilne powinny mieć Rośki.

  8. Leopardzik

    SzturmM i 2xBarier i Belgijska stal Ati Razem 9 mln?

Reklama