Siły zbrojne

Ukraińska brygada aeromobilna testuje BTR-3DA

BTR-3DA. Fot. Ukroboronprom
BTR-3DA. Fot. Ukroboronprom

Jak poinformował ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, 95. Brygada Aeromobilna z Żytomierza podczas prowadzonych ćwiczeń przetestowała w polu kołowe bojowe wozy piechoty BTR-3DA.

"95. Brygada Aeromobilna Ukraińskich Sił Zbrojnych podczas ćwiczeń taktycznych wykorzystywała BTR-3DA z państwowego zakładu Kijowskie Zakłady Pancerne, wchodzącego w skład państwowego koncernu Ukroboronprom. BTR-3DA, produkowane w Kijowskich Zakładach Pancernych, są regularnie dostarczane ukraińskiej armii. Kilkaset pojazdów tego typu dostarczono już Ukraińskim Siłom Zbrojnym, Gwardii Narodowej i innym agencjom bezpieczeństwa Ukrainy, spotkały się one też z uznaniem ze strony żołnierzy walczących na linii frontu" - czytamy w raporcie.

BTR-3DA to nowy ukraiński, kołowy, bojowy wóz piechoty, będący najnowszą wersją transportera opancerzonego BTR-3. W porównaniu do poprzednich wersji tego pojazdu został on zunifikowany z rodziną kołowych transporterów opancerzonych BTR-4 poprzez montaż nowego napędu, który jest mniej paliwożerny, prostszy oraz tańszy w obsłudze. Nowym zespołem napędowym jest sześciocylindrowy silnik Deutz BF6M 1015CP z przekładnią Allison 3200SP, dzięki czemu pojazd może rozwinąć prędkość do 104 km/h w trakcie jazdy po drodze i ma lepszą dzielność terenową.

Dodatkowo, wóz jest wyposażony w nowy system optoelektroniczny wyposażony w kanały TV i IR, co umożliwia skuteczne prowadzenie działań zarówno w dzień, jak i w nocy. Wzmocniono także poziom ochrony balistycznej pojazdu i załogi poprzez montaż lepszego opancerzenia złożonego m.in. z blach pancernych z belgijskiej stali ATI500AR. Uzbrojenie pojazdu stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia BM-3M "Szturm-M", wyposażony w armatę automatyczną KBA-3 kalibru 30 mm sprzężoną z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm, a także podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier oraz granatnikiem automatycznym AGS-17 kalibru 30 mm i sześcioma wyrzutniami granatów dymnych Tucza.

Obecnie Ukraińskie Siły Zbrojne i Gwardia Narodowa sukcesywnie odbierają kolejne partie egzemplarzy tych wozów bojowych, których łączna liczba w służbie powoli zbliża się do 100. Pozwala to na kontynuowanie programu modernizacji technicznej ukraińskiej piechoty zmotoryzowanej, a także wycofanie ze służby przestarzałych, poradzieckich kołowych transporterów opancerzonych BTR-70 i BTR-80. BTR-3 jest także dobrym towarem eksportowym, który zakupiły już m.in. Azerbejdżan, Czad, Ekwador, Kazachstan, Mjanma, Nigeria, Tajlandia, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie w łącznej liczbie ponad tysiąca egzemplarzy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.