Reklama

Siły zbrojne

Ukraina broni użycia drona bojowego w Donbasie

Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Cały czas można zauważyć reperkusje polityczne i dyplomatyczne będące pochodną użycia, po raz pierwszy w historii, uzbrojonego drona Bayraktar TB2 przez Ukrainę w Donbasie. Oczywiście kluczowym problemem stała się dość zaskakująca reakcja niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, ale obecnie do sprawy bojowego wykorzystania TB2 odniósł się też minister spraw zagranicznych Turcji, a więc państwa produkującego Bayraktar`y. 

To właśnie Turecki minister spraw zagranicznych odniósł się również do bieżącej sprawy bojowego użycia tureckich bezzałogowych statków powietrznych (bsp), które zostały zakupione przez Ukrainę. Zdaniem Mevlüta Çavuşoğlu jego państwo nie ma możliwości kontroli w zakresie wykorzystywania tego rodzaju uzbrojenia przez inne państwa po dostarczeniu im zamówionych bsp. Turecki minister wypowiadał się w tym tonie w trakcie trwania konferencji prasowej, prowadzonej wspólnie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Odbyła się ona przy okazji szczytu G-20 w Rzymie. Przypomnijmy, że rosyjskie władze krytykowały sprzedaż Ukrainie bezzałogowców Bayraktar TB2. Podkreślając, że pojawienie się tureckich dronów może doprowadzić do destabilizacji w rejonie walk wojska ukraińskiego z popieranymi i wspieranymi przez Rosję separatystami. Uważając takie działanie strony ukraińskiej za naruszenie zasad postanowień mińskich. Jednocześnie, widać było po stronie rosyjskiej inne narracje odnoszące się do marginalizacji znaczenia użycia TB2 w Donbasie, a nawet łączenia tego z prowokacją wymierzoną w projekt gazowy Nord Stream 2.

Wspomniany głos ze strony tureckiej, to jedna z wielu reakcji dyplomatów wobec debiutu bojowego zakupionych przez Ukrainę uzbrojonych dronów. Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu użyto w samoobronie po raz pierwszy uzbrojonego TB2. Separatyści otworzyli wtedy ogień z baterii haubic D-30 (kal. 122 mm) w stronę linii zajmowanych przez wojsko ukraińskie, gdzie odnotowano straty. Dowódcy ukraińscy zdecydowali się wówczas na użycie zakupionych w Turcji uzbrojonych bezzałogowców. Maszyna miała za pomocą bomby kierowanej unieszkodliwić jednostkę ogniową wykorzystywaną przez separatystów. Ukraińscy dowódcy zauważyli, że wraz z atakiem drona ustał również całościowo ostrzał pozycji ukraińskich, zagrażający przecież życiu i zdrowiu nie tylko samych wojskowych, ale też ludności cywilnej w rejonach przyfrontowych. Maszyna miała nie przekraczać linii rozgraniczenia z separatystami w trakcie lotu bojowego. Jednocześnie strona ukraińska miała poinformować o swoich działaniach aktywną w rejonie konfliktu grupę zagranicznych obserwatorów.

Tuż po tym uderzeniu wobec Ukrainy popłynęły głosy krytyki ze strony przede wszystkim Niemiec, pomijając oczywiście wspomniane wcześniej oskarżenia ze strony Kremla. Niemcy, głosem rzecznik niemieckiego resortu spraw zagranicznych Anrei Sasse, nagle bardzo stanowczo stanęli na straży porozumień mińskich. Ostrze krytyki kierując właśnie wobec działań wojska Ukrainy, podkreślając możliwość eskalacji walk. Trzeba odnotować, że jest to o tyle specyficzne, że takich samych reakcji nie widać było wcześniej wobec ponawianych naruszeń wspomnianych porozumień, które pojawiały się za sprawą separatystów. Tych zaś obserwowano całą gamę jeśli chodzi o ostatni czas, nie mówiąc już o ostrzale artyleryjskim który spowodował tak naprawdę poderwanie TB2.

Takiej narracji Berlina, co naturalne, ostro przeciwstawił się chociażby ukraiński prezydent. Zaznaczając, że siły zbrojne Ukrainy wykorzystują dostępną im broń wyłącznie w celu ochrony suwerenności i integralności terytorialnej państwa i tylko w odpowiedzi na agresję ze strony separatystów w Donbasie. Wołodymyr Zełenski zauważył, że jego państwo nie prowadzi żadnych działań ofensywnych, a jedynie odpowiada na naruszenia zasad przez stronę separatystów. Podobnie argumentował fakt wykorzystania bsp Dmytro Kuleba, a więc szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych. Na zarzuty Berlina odpowiedział również ambasador Ukrainy w tym państwie.

Co więcej, cały czas należy pamiętać, że operację z użyciem TB2 przeprowadziły siły zbrojne niepodległego państwa i to względem grup separatystów, które wywołały konflikt zbrojny. W dodatku konflikt będący pochodną agresji i okupacji przez Rosję Krymu. Jednocześnie to właśnie separatyści odpowiadają za szereg naruszeń wszelkich porozumień, które były zawierane od momentu wybuchu konfliktu zbrojnego, animowanego przez stronę rosyjską (bronią, ludźmi i działaniami politycznymi).

Jak dotąd Ukraina zdecydowała się dotąd na zakup łącznie 30 egzemplarzy bezzałogowców TB2. W styczniu 2019 roku zawarto kontakt na 6 bezzałogowców i 3 stacje kontrolne, a w listopadzie ub.r. zakupiono 20 kolejnych dronów i stacji, które trafiły lub trafią na uzbrojenie ukraińskich sił powietrznych. W lipcu br. z kolei na pozyskanie tych systemów w liczbie 4 zdecydowała się także ukraińska marynarka wojenna. Obecnie zapotrzebowanie ukraińskich sił zbrojnych nadal szacowane jest na liczbę od 20 do 50 dronów, które mogły być montowane lokalnie.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama 

Komentarze (42)

 1. ggg

  bardzo dobrze Ukraińcy zrobili - ruskie myślą,że są bezkarna potęgą militarną

 2. R

  Kluczowe dla zrozumienia reakcji Niemiec jest to, że po skargach Ukraińskich (m.i. do misji OBWE) nie zaprzestano ostrzału artyleryjskiego, a po użyciu drona ogień przerwano. Jest to dowód nieskuteczności działań politycznych podejmowanych w ramach porozumień mińskich i faktycznej niezdolności Niemiec do przeprowadzenia skutecznych działań na arenie międzynarodowej. Krzyk Niemiec służy tu do zamaskowania tej niezdolności i jest próbą spowodowania tego, żeby cokolwiek się stało. Wtedy można będzie się "wykazać skutecznością".

  1. Davien

   Panie R i Rosja i jej terrorysci w Donbasie ignoruja Porozumienia Mińskie wieć czemu po zwykłęj skardze, którą i tak mają w nosie mieliby cos przerywać. A bomba trafiajaca w baterię dział to troche cięzszy kaliber 'wiadomosci".

  2. Qwest

   100%

  3. Lord Godar

   Bo to Niemców powinno się spytać co robiły tam te działa i obarczyć odpowiedzialnością , bo są gwarantami tych porozumień.

 3. konstrukt-kar

  Trochę się dziwię opieszałości Ukrainy. Dali szacha dronem Bayraktar TB2, przestraszyli się reakcji Niemiec i Rosji, bo niby jakiś układ z Mińska i niby jakaś linia rozgraniczenia z separatystami - a następnie przystopowali - błędy taktyczne. W wyniku tego, zamiast mieć znowu pod swoją kontrolą Donbas, czyli zamiast dać mata, mają koncentrację wojsk rosyjskich na granicy.

 4. ktr

  Biedni rosyjscy najemnicy. Teraz nie będą wiedzieli kiedy coś im spadnie na głowę jak będą walić z wielkiego kalibru w ludzi którzy bronią swojego kraju.

  1. BUBA

   Bo oni niosa pokuj i bezpieczenstwo ...

 5. oktawiusz

  Niemcy,najgorszy naród w Europie nawet do ukraińskiej samoobrony wtrącił swoich 5 groszy

  1. JSM

   Znam jeden znacznie gorszy. Co prawda nie europejski ale w Europie rozpanoszony. Ci to pchają łapy we wszystko.

  2. czarno to widzę

   Ukraina - ta zachodnia, zawsze [czyli tak już od przeszło 100 lat] była proniemiecka i nic się do dzisiaj w tej materii nie zmieniło. Nic zresztą w tym dziwnego, bo Niemcy to 4 gospodarka świata i praktycznie tylko oni mogą zainwestować wielkie pieniądze w tym bankrutującym kraju. Problem w tym, że Ukrainą rządzi układ oligarchiczno-mafijny i nie da się tam bezpiecznie inwestować...

  3. Qwest

   Zgadza się tylko poprawka. W części, Rosja jest w Europie.

 6. w.

  Amerykanie swych baz wojskowych na terenie Syrii, tez nie są w stanie upilnować i od czasu do czasu coś irańskiego spada im na głowę.

  1. ruski stek bzdur...

   Chyba chłoptasiu nie znasz zasad i systemu obrony baz USA :) owszem są incydenty, tylko nikomu nic się nie dzieje, bo dokładnie wiedzą gdzie i co upadnie, a o odwetach lotniczych i ich skutkach nie muszę ci chyba przypominać :P

  2. Sarmata

   TY chyba za dużo oglądasz amerykanskich filmów. Amerykanie nie wiedzą gdzie co upadnie o ataku , poczytaj stare artykuły na D-24 . Ale staraj się czytac ze zrozumieniem, bardzo sie staraj.

 7. BUBA

  Nie rozumie ... użycia drona bojowego ... to maszyna skonstruowana do walki jak np. samolot, rakieta. armata. karabin etc. ... co jest w tym nie tak ... gdzie drwa rabia tam wiory leca ...

  1. ruski stek bzdur...

   A rozumiesz, że pistolet może służyć do ataku i do obrony, czy tego też nie ogarniasz... ?

  2. maszynista z Orła

   Adolf też się bronił, albo swoich obywateli. Tak samo Stalin 17 września. To o tych największych ...

  3. ruski stek bzdur...

   Czyli użył pistolet do ataku...

 8. Gulden

  Jedno pytanie.To po co w sumie kupowali od turków te drony,jak nie mogą używać swej własności ukraińcy w sposób taki,jaki uznają za stosowne?I co do tego mają niemcy?Z artyułu wynika,że ukraińcy punktowo trafili w punkt ogniowy"separatystów",pewnie zakupili ten sprzęt na Krymie,w lokalnym Lidlu,jak głosi oficjalna propaganda FR...prawda?I nie wiedzieć czemu,od razu "separatystom"przeszło strzelanie do ukraińców.

  1. Valdore

   Niemcy w ogóle maja takie podejscie do wszystkich uzbrojonych dronów.

  2. Gulden

   -valdore-Czyli co,chcą tego zakazać,czy jak?Ja naprawdę tego nie rozumiem.

  3. to bardzo dobrze

   czas spojrzeć na zachodnie ziemie jako byłe słowiańskie (aż po Berlin)! I przy okazji dokupić jeszcze 30 zestawów tureckich dronów.

 9. lef

  Ukraina wszelkimi sposobami chce sprowokować Rosję do aktywnych działań wojennych. To się skończy tak, jak w 2008 roku w Gruzji, gdzie Gruzini rozpoczęli konflikt uderzeniem artyleryjskim na Cchinwali (tak to stwierdziła niezależna komisja UE), a potem jak zobaczyli rosyjski desant to pozostawili cały sprzęt brygady (zresztą amerykański) i uciekali, gdzie pieprz rośnie.

  1. Realnie

   A to ciekawe, Ukraina prowokuje Rosjan broniąc swojej niepodległości i integralności terytorialnej, odpowiadając na ostrzał własnych oddziałów z terenów Ukraińskich zajętych przez separatystów, mógłbyś rozwinąć swoją myśl ?

  2. fel

   Ja mam nieodparte wrażenie że to rosja chce być sprowokowana

  3. Rzeszow

   Lwow jest Polski czy ukrainski ?

 10. Ech

  Teraz jestem w Chorwacji na wakacjach i przy okazji zaczlem czytac o Chorwackich UStaszach - zwolennikachj Hitrela w czasie 2 W.S. Co sie okazuje - mimo ze wojna mienla Niemcy czuyja sie zoblikwani pomagac do dzis CHorwatom. To Niemiecki wywad juz w latach 80tcyh wspieral nastroje separatstczne w dawnej Jugoslawi a minisyter spraw zagrancznch RFN mowil ze "zrobimy ze Serbowie beda na kolanach prosic o pokoj" . Tak w suie sie zataswiam - skoro sa kraje ktore dbaja o swoje sojusze sprzed 80 lat...to moze inaczej to wyglda wsztsko niz nam sie mowi - wolnosc i rownosc wsztskim tak samo?

  1. Sidematic

   Ależ ty jesteś naiwny. Niemiecki wywiad wspierał Chorwatów w dążeniu do niepodległości (i Słoweńców) bo chciał rozbić Heksagonale, które zagrażało pozycji Niemiec w Europie Środkowej. I rozbił.

  2. Ech

   Czy ja jestem naiwny nie wiem. Ale napewno wielu tak.

 11. Gulden

  Nie dalej jak wczoraj,szef dyplomacji Turcji,na pytanie co sądzi o użyciu dronów made in Turkey,w stosunku do "separatystów",odrzekł z wdziękiem,że oni tylko sprzedali sprzęt ukraińcom,a ukraińcy, jako właściciele tego sprzętu,mogą sobie z nim robić,co im się żywnie podoba...Ciekawym jest głos oburzenia ze strony Niemiec,że użyto go w celu anihilacji baterii, które strzelały w pozycje armii ukraińskiej i cywili.Trafiono w punkt.Ba,nawet z Kremla dobiegł głos,że to niby zagraża bzpieczeństwu NS2.No,ciekawe.

  1. Sternik

   Po co piszesz rzeczy, które wszyscy znają?

  2. Davien

   A zobacz sobie jakie jest podejscie Niemiec do uzywania uzbrojonych dronów zanim cos napiszesz.

  3. Gulden

   -Davien-Oświeć mnie,co niemcy, pod nadzorem armii przez postępowe siły zielono-lewicowe, dopuszczają w kwestii używania dronów bojowych.Już mniejsza o to,co sami w razie czego będą tym robić,ale co uprzejmie zalecają innym.Naprawdę mnie to intryguje.

 12. Stan

  Jak widać, ruska agentura całkowicie spenetrował ośrodki decyzyjne w Niemczech.

  1. Darek

   Nadal czuc swad paktu Ribentrop - Molotow.

  2. Sternik

   Nie, to tylko wspólnota interesów.

  3. Gerhard

   wystarczy zatrudnić kilku wpływowych polityków w radach nadzorczych gazowych spółek..np. byłego kanclerza

 13. autor

  Prosty wniosek. Walić do separów bez rozgłosu.

  1. czarno to widzę

   Wschodnia Ukraina [ta przyłączona przez Lenina], jest prorosyjska. Zatem zamiast masowo emigrować do Polski, to wracajcie odbić Donbas.

  2. Fanklub Daviena i GB

   Och, Rosja też może naruszyć porozumienia i wysłać tam swoje drony i uzbrojenie. Ale nie musi. Na razie wstrzymała eksport węgla na Ukrainę (1/3 węgla na Ukrainie importowano z Rosji), tranzyt gazu (choć Rosja płaci opłaty tranzytowe, ale Ukraina nie ma czego kraść...) i czeka, aż gen. Mróz przemówi juncie z Kijowa do rozumu. Cena gazu "importowanego z Zachodu" dla ukraińskich firm wynosi 1700 USD... Może też wstrzymać eksport prądu na Ukrainę, ale z litości tego nie robi. Co prawda na Ukrainie import prądu z Rosji jest "nielegalny" ale oligarchowie powiązani z antyrosyjską juntą z Kijowa dostali od junty z Kijowa "wyjątki" i to "nie Ukraina, tylko prywatne firmy" kupują prąd w Rosji... Co jest obłudne wobec tego, jak junta z Kijowa nielegalnie wysadziła słupy energetyczne na Krym... :D

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Znowu zdarta płyta, co roku Olgino przewiduje, że z braku gazu/węgla/ropy naftowej i ext. ext. Ukraina zginie, padnie, bo łaska roSSji się skończyła. A prawda jest taka, że mimo zdestabilizowania części jej terytoriów przez Rosję, ona wreszcie zaczęła się rozwijać gospodarczo, a jej armia z roku na rok jest coraz silniejsza. Natomiast wg różnych danych w rejonie konfliktu, na terenach opanowanych przez pro rosyjskich separatystów, chociaż właściwszym określeniem jest terrorystów znajdowało się od kilku do kilkunastych tych ptakobójczych Pancyrów, czyżby znowu nie były w stanie nic zrobić tureckim dronom.

 14. Ben ten

  Niestety każdy, kto interesuje się historią nawet na poziomie podstawowym wie, że pakt Libentrop-Mołotow był chwilowym odłożeniem konfrontacji, która i tak by się dokonała. Zarówno Hitler, jak i Stalin wiedzieli, że musi między nimi dojść do wojny. Stalin próbował zyskać na czasie, a Hitlerowi się spieszyło żeby armia czerwona nie odzyskała sprawności. Zarówno dla jednego, jak i drugiego w 1939 r. pozbycie się Polski było bardzo korzystne, więc doszli do wniosku why not?

  1. wert

   tylko że tym paktem przegrali II wojnę. Pakt dosłownie zszokował japończyków, nigdy już niemcowi nie wierzyli. Wspólne uderzenie niemiecko japońskie złamałoby sowiety i nawet aliancka pomoc nic by nie pomogła. Stalin próbował zyskać na czasie tylko w 39 chcąc wciągnąć do wojny zachód ale w maju 41 wydrukował i wysłał do jednostek rozmówki sowiecko-polskie. Podobnie zrobił w 44. Inne straty są wśród jednostek w obronie inne wśród jednostek ustawionych do ataku i zaskoczone uderzeniem wyprzedzającym.

  2. JSM

   Pakt Ribbentrop-Mołotow obowiązuje do dzisiaj.

 15. Zbigniew

  Uważam że gdyby obecnie u boku sił zbrojnych Ukrainy stanęły jednoznacznie Polskie Siły Zbrojne, to już by wystarczyło do wyłączenia większości prowokacji rosyjskich, dla dobra ukraińskiego społeczeństwa. Poza tym można wtedy oczekiwać że Putin utraci zainteresowanie zabawami wojsk na granicy Polski z Białorusią!

  1. Raf

   To sobie stawaj - zawsze możesz pojechać do Donbasu na ochotnika - pewnie cię tam przyjmą z radością. Do boju Zbigniewie!

  2. :)

   Zbychu,uwazam ze na ruskich wystarczą ty i lokalne kolo ZUwP.

  3. czarno to widzę

   Może najpierw oddajcie nam Lwów, Stanisławów i Tarnopol to się zastanowimy, czy chcemy wojny z Rosją...

 16. toper

  30 lat temu ruskie się chwaliły że ich Tory, Tunguski, Buki potrafią zestrzeliwać bomby kierowane, rakiety antyradarowe, itp. A jak przyszło co do czego to okazało się że nawet z powolnymi dronami non-stealth nie są w stanie sobie poradzić. Stąd ten raban komuchów.

  1. NM

   moze ruskie szanuja porozumienia minskie i nie eskaluja napiecia w rejonie -- ale moze sie zalozymy ze nastepny taki numer ukraincom juz nie przejdzie ??

  2. Fanklub Daviena i GB

   A to w Donbasie są Tory, Tunguski i Buki? Za to zajrzyjmy na Guam i doniesienia amerykańskich mediów: "While the main threat to military facilities may come from enemy ballistic and cruise missiles, it is time to consider the possibility of unconventional attacks involving small drones and infiltrators. Last year a THAAD missile defense battery on Guam was repeatedly “buzzed” by a number of small drones of unknown origin. Military personnel in nearby guard towers observed these strange incursions but were unable to detect their approach, intervene, or determine their ultimate destinations." co się przekłada na "Chociaż główne zagrożenie dla instalacji militarnych może nadejść od wrogich pocisków balistycznych i manewrujących, nadszedł czas by rozważyć możliwość niekonwencjonalnego ataku wykorzystującego małe drony i infiltratorów. Zeszłego roku bateria THAAD na Guam była wielokrotnie niepokojona przez liczne małe drony nieznanego pochodzenia. Personel wojskowy na pobliskich wieżach strażniczych obserwował te dziwne naruszenia, lecz nie był w stanie wykryć ich zbliżania się, interweniować ani wykryć ich ostatecznego celu". To by było na tyle w kwestii amerykańskich możliwości antydronowych. Dlatego uciekli z Patriot z Arabii Saudyjskiej i Iraku... :D

  3. taka prawda

   O ile wiem to w Donbasie nikt nie próbował tego drona zestrzelić.

 17. DDR

  Nic dziwnego Bundeswehra do dziś nie posiada uzbrojonych dronów bo SPD mówi NIE a teraz po wyborach w czerwono/zielonej koalicji która powstaje chodzą słuchy że będą naciski na UE i ONZ w celu całkowitego zakazu użycia dronów bojowych Ciekawe czy to tylko głęboka Infantylność czy świadome działanie osłabiania zachodu i NATO

  1. Wawiak

   Obstawiam to drugie. To jest polityka, a nie gra w bierki.

  2. Drony są przereklamowane pajacu Dobre na uzbrojenie z lat 60ych jakie posiadała Armenia czy Syria. Rosjanie pokazali że potrafią szybko zrobić z tych tureckich dronów sieczkę. Jedna Eskadra Euro Fighterów czy Su-27 wystarczy by wytłuc wszystkie drony jakie posiada Turcja, nie mówiąc już o systemach obrony powietrznej.

  3. W3-PL

   Od czasu wojny secesyjnej..wiadomo dzisiaj jak sponsorowano Ruch antywojenny ....przeciwnika

 18. grzesiek

  Ukraina broni własnego terytorium ostrzeliwanego przez rosyjskich separatystów z Donbasu i jeszcze ma się tłumaczyć Niemcom? Niemcom ktorzy ponad naszymi głowami mimo sprzeciwu Polski, mimo aneksji Krymu i wojny w Donbasie przeforsowali Nord Stream 2. Tyle dla nich znaczą prawa człowiek i nienaruszalność granic oraz solidarnosc europejska. I oni chcą nas uczyć praworządności. Jestem przerazony tym co robią Niemcy w Europie ale to wina Bidena, który dał im przyzwolenie na takie działania bo dla USA wazniejsze są Chiny niz Europa.

  1. ppp

   Ja bym raczej zadał pytanie jakim cudem część ziem Kozaków Dońskich znalazły się w ukraińskiej republice rad . To raczej była kara dla społeczności walczącej przeciw bolszewickim uzurpatorom .

 19. AlS

  Do Grzegorza. No cóż, były kanclerz Gerhard Schroeder wiecznie żył nie będzie.. Ma już pod osiemdziesiątkę, więc jego posadka dla zasłużonych Teutonów w Rosneft i Nordstream wkrótce się zwolni. Powiedz sam, kto będzie jego lepszym następcą, od młodszej o całą dekadę i wciąż niezwykle rzutkiej, byłej pani kanclerz? Wiesz jaka jest stara metoda złodziei? Krzyczą - łapać złodzieja! Obecny polski rząd według nich siedzi w kieszeni pana na Kremlu. A tymczasem prawda jest tak oczywista, że aż razi. Bezczelnością, z jaką na naszych oczach realizują nowy pakt R-M. Wojna hybrydowa na naszej granicy i harce tamże, co niektórych polityków, których kariery hojnie sponsoruje fundacja imienia pewnego zasłużonego kanclerza, lubiącego pozować do zdjęć w białym płaszczu z czarnym krzyżem, jest częścią tego rozdania. Kto tego nie widzi, temu już nic nie pomoże.

  1. .....

   No to jakie masz rozwiazanie ty problemów. Jak na razie siedzisz sobie spokojnie w Londynie. Wracaj do Polski. I w tedy się wypowiadaj o spawach.

  2. Carell

   Chlopie- myslisz ze mozna wspierac jawnie opozycje w innym kraju JAWNIE i nie miec reperkusji politycznych?TY masz 5 lat? Prezydent obcego kraju zwraca sie do narodu Bialorusi? Przeciez to sie dzieje bo wizycie szefa pewnej agencji w USA? Durn om polityka sami sie izolujemy i sami wpadniemy w rece kremla

  3. grzesiek

   Dziękuję za udział w dyskusji. Szkoda ze tak mało osób to widzi. Pozdrawiam

 20. SeBA

  A Tusk z Sikorskim przeprosili Ruskich za ukraiński zamach

  1. mxxa

   A Duda składał na Ukrainie kwiaty pod pomnikiem UPA

  2. Valdore

   Co ci teraz odbiło to chyba nawet sam nie wiesz.

  3. Polak Mały

   Jak widać wina Tuska u niektórych jeszcze wciąż żywa.

 21. Refren

  Albo się Niemcy pogubiły albo Ribbentrop-Mołotow nadal obowiązuje...

  1. borocek

   Teraz jest nowy pakt - 18 października 2010 roku odbył się szczyt francusko-niemiecko-rosyjski w Deauville, gdzie zaproponowano utworzenie Jednolitego Obszaru Bezpieczeństwa od Władyswostoku do LIzbony. I jak widać hegemon niemiecki, realizuje ustalenia szczytu wbrew interesom USA i Chin.

 22. zpkw

  I bardzo dobrze, że Ukraińcy pokazali, że nie można bezkarnie niszczyć ich państwa i zabijać ich obywateli. Brawo !!!! Bandyci rozumieją i respektują tylko jeden argument - pięść. Ukraina to niepodległe państwo, które ma prawo i święty obowiązek się bronić.

  1. :)

   :).

  2. Wawiak

   Zadziałali skutecznie - stąd taki rwetes się podniósł. Zachowanie Niemiec powinno dać wiele do myślenia naszym politykom. Zwłaszcza zignorowanie faktu, że Ukraińcy zareagowali tylko na atak separatystów.

  3. J 23

   Całe trójmorze powinno się zjednoczyć, może wtedy coś do Rosji by dotarło. Uwaźam, że pokojowi światowemu najbardziej zagrażają Rosja i Niemcy. Dlatego amerykanie nie powinni wybierać na prezydenta nieboszczyka.

 23. wiarus

  Świat staje na głowie, lub to retrospekcja września 39 roku. Nie kibicuję tam żadnej "ekipie", ale irytujące jest niemieckie wtrącanie się w cudze sprawy i wypowiedzi na tematy, które ich nie dotyczą.

  1. Nie inż.

   A co ma wrzesień do tych wydarzeń?

 24. Carell

  TO oznacza ze Ukraina jest juz sprzedana przez Niemcy.USA dostarczyly Javeliny Ukrainie w sladowych ilosciach ale wg mnie to jest gest tzw. Niech Bog bedzie z Wami, bo USA ma problemy gdzie indziej.

 25. rozczochrany

  Ukraińcy nie powinni się tłumaczyć tylko robić swoje by się bronić przed agresją militarną. Natomiast im szybciej Ukraińcy przekonają się co są warci Niemcy tym lepiej. Jest to też nauka dla Polski że w przypadku konfliktu zbrojnego Niemcy wbiją nam nóż w plecy tak jak to zrobił ZSRR w 1939 roku. W sumie już to robią przy okazji hybrydowych działań Białorusi z imigrantami na naszej wschodniej granicy. W razie prawdziwej wojny kinetycznej możemy się ze strony Niemiec spodziewać nie pierwszy już raz współdziałania z Rosjanami. Nie zapomnieli wnukowie SS-manów, że stracili na rzecz Polski ziemie. Pewnie będą chcieli je przejąć na nowo przy pierwszej możliwej okazji.

  1. SOWA

   Powiem tak patrząc na historię trudno oczekiwać ze strony Niemców przyzwoitych zachowań. W sumie nie pamiętam kiedy ostatnio nam pomogli. Nawet w obliczu zagrożenia bolszewizmem blokowali zaopatrzenie jadące do odradzającej się Polski a Prusy Wschodnie były miejscem w którym Bolszewicy mogli się czuć wyjątkowo bezpieczne. Cóż w 1945 karma wróciła.

  2. będzie pan zadowolony

   "Nie zapomnieli wnukowie SS-manów, że stracili na rzecz Polski ziemie. Pewnie będą chcieli je przejąć na nowo przy pierwszej możliwej okazji"Osiedlą tu swoja mniejszość turecką.

  3. :)

   Jakbyś znał historię, ale nie tą z propagandowych broszurek,to byś wiedział.