Reklama

Siły zbrojne

Tysiące kabur do VIS 100 dla armii

VIS 100
Autor. Maciej Nędzyński/CO MON

Logistycy 1. Regionalnej Bazy Logistycznej przyznali zamówienie o wartości ponad 3,5 mln złotych na dostawę kabur taktycznych do wyprodukowanego przez radomską Fabrykę Broni „Łucznik” pistoletu VIS kal. 9 mm. Było to drugie podejście do przyznania kontraktu.

Pierwotne postępowanie ruszyło w połowie września bieżącego roku. Było podzielone na dwa zadania, które każde z nich odnosiło się kabur prawych (4 700 sztuk) i lewych (205 sztuk). Było też przewidziane prawo opcji, polegające na podwojeniu ilości kupowanych kabur.

Miniony przetarg toczył się w trybie przyśpieszonym, co było warunkowane niedawnym wprowadzeniem (2019 rok) pistoletów VIS 100 do służby, aczkolwiek bez kabur, czyli elementu wyposażenia z Karty Katalogowej. W związku z powyższym istniała pilna potrzeba operacyjna związana z dokupieniem tej istotnej rzeczy.

Czytaj też

Termin składania ofert upłynął 22 września br. o godzinie 8:30. Zostały złożone trzy wnioski o dopuszczenie do postępowania przez podmioty takie jak "UMO" Sp. z o.o. z Zielonki, Instytut Rozwoju Oporządzenia Taktycznego Sp. z o.o. z Ornety i Fabrykę Broni "Łucznik" z Radomia. W wyniku oceny wniosków odrzucono prośbę Instytutu, gdyż nie dokonano złożenia w wymaganym terminie wymaganych dokumentów, co oznacza, że zaproszone do postępowania zostały oferty "Łucznika" i "UMO".

Jednakże jak się okazało, powyższe postępowanie zostało unieważnione z powodu błędnego opisu przedmiotu zamówienia, które - jak podano w komunikacie - uniemożliwiłoby wyłonienie wykonawcy według zasad zdrowej i uczciwej konkurencji. Wyłączny dostęp do dokumentacji technicznej miała tylko radomska Fabryka Broni, która ponadto odmówiła jej udostępnienia innym potencjalnym wykonawcom.

W związku z powyższym w grudniu zostało udzielone zamówienie z wolnej ręki Fabryce Broni "Łucznik". Jego końcowa wartość (z uwzględnieniem opcji) wyniosła 3,6 mln złotych brutto.

Czytaj też

Pistolety VIS 100, produkowane od 2019 roku przez Fabrykę Broni „Łucznik" w Radomiu są  bronią osobistą stworzoną na użytek Sił Zbrojnych RP, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej oraz wielu innych służb. Może być używany do  samoobrony na dystansie do 50 metrów, przy czym taktyczny zasięg rażenia został oszacowany na około 150 metrów. VIS 100 cechuje się masą na poziomie niecałych 800 g (z pustym magazynkiem, który mieści 15 nabojów), mechanizmem spustowym Single Action/Double Action i zabezpieczeniem przed niepożądanym oddaniem strzału. Posiada otwarte przyrządy celownicze, zaś dzięki szynie montażowej Picatinny istnieje możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów, np. latarek taktycznych.

Ich dostawa do Składu Regny (gmina Koluszki, powiat łódzki-wschodni) ma również związek z utrzymaniem gotowości do podjęcia zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa przez pododdziały Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego - do zabezpieczenia obecności PKW podczas misji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Polskie przedsiębiorstwo otrzymało zamówienie i tylko o jedno się modlę: niech je Radom zrealizuje w terminie, bo pamiętajmy, to przecież część PGZ, niestety nie związana z HSW.

Reklama