Przemysł Zbrojeniowy

Aukcja legendarnych polskich pistoletów VIS

Fot. aukcjavis.pl
Fot. aukcjavis.pl

Fabryka Broni "Łucznik" organizuje aukcję internetową będącą okazją do zakupu repliki pistoletu VIS wz. 35. Repliki wykonano w 2015 r. z okazji 90-lecia działalności Fabryki oraz 80. rocznicy zatwierdzenia Visa do produkcji seryjnej.

Fabryka Broni "Łucznik" z Radomia organizuje aukcję internetową, której początek będzie miał miejsce 26 kwietnia, a jej przedmiotem będzie zawarcie umowy rezerwacyjnej dotyczącej zakupy repliki pistoletu VIS wz. 35, kal. 9x19 mm Parabellum. Oferowane są fabrycznie nowe repliki tej broni, wyprodukowane w minionym roku, stanowiące broń palną - bojową, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Seria oferowanych replik jest ściśle limitowana - na aukcję trafi 20 egzemplarzy z wyprodukowanych 50, będą one nosić oznaczenia seryjne od 00031 do 00050. Wyprodukowano je z okazji 90-lecia działalności Fabryki Broni „Łucznik”- Radom oraz 80-lecia zatwierdzenia pistoletu VIS do produkcji seryjnej.

Udział w licytacji wymaga wypełnienia formularza rejestracyjnego na stronie internetowej aukcji, załączenia skanów dokumentów (ważnego pozwolenia na broń palną oraz zaświadczenia uprawniającego do nabycia tego rodzaju i liczby egzemplarzy broni, zgodnie z pozwoleniem na broń lub koncesją) oraz wniesienia na rachunek bankowy organizatora wadium w wysokości 500 złotych dla każdej z aukcji. Po weryfikacji otrzymanych dokumentów oraz wpłynięciu wadium, uczestnikom przydzielone zostaną indywidualne dane do licytacji (login i hasło).

Cena wywoławcza jednego zestawu wyniesie 8000 zł, minimalne postąpienie wynosi 100 zł. Aukcja będzie trwać do 10 maja 2016 r.

Producent informuje, że w skład licytowanych zestawów wchodzi pistolet (bez magazynka), magazynek na osiem naboi, jubileuszowe opakowanie z logo 90-lecia Fabryki Broni, reprint instrukcji użytkowania z 1937 roku oraz karta gwarancyjna, instrukcja broni i instrukcja strzelecka.

Pistolet VIS wz. 35 kalibru 9 mm to jedna z najbardziej znanych polskich broni, skonstruowana przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. To broń osobista służąca do samoobrony i walki na krótkich odległościach do 50 m. Jest to pistolet samopowtarzalny o lufie ruchomej i zamku zaryglowanym, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. VIS produkowany w Fabryce Broni w Radomiu był pistoletem oficerów i podoficerów Wojska Polskiego.

Komentarze (16)

 1. Borys

  Świetny pomysł z aukcją i cena wywoławcza odpowiednia. Limitowana jubileuszowa seria musi trzymać cenę. Jak dla kogoś zadrogo, a chce mieć Polski pistolet, to może powinien poszukać MAGa.

 2. Odyn

  Cena tej broni to jakiś żart!!! Zapewne wynika to z tak małej produkcji, ale trudno zrozumieć czym spowodowana jest decyzja niewdrażania pistoletu do produkcji seryjnej. W Polsce jest pod 200 000 ludzi posiadających pozwolenie na broń, a status VISa jest kultowy i z pewnością bardzo duża część z nich by go zakupiła. Na zachodzie także jest znany kolekcjonerom, był w rankingu najlepszych konstrukcji pistoletowych jakie stworzono, a rynek w USA jest ogromny. Jak to jest, że Colt 1911 produkowany jest przez dziesiątki firm i się opłaca, a VIS tylko Radom, bez konkurencji i tylko 20 sztuk? Chińczycy produkują Colta 1911 poniżej 2000 zł i jakoś się opłaca! Tak to jest z firmami państwowymi, kasa jest z pieniędzy podatnika, z zamówień wojska, więc wysilać się nie trzeba!

 3. jacek syguła

  może tak sprzedawać z "PAŃSKIM" gestem- dwa magazynki w komplecie, tak to tylko NIESMAK!! jak ta fabryka chce zaopatrzyć ARMIE??? chyba że MONACO! proponuje też cene wywoławczą ustalić na poziomie 15000zł- ładna kwota!

 4. OT-man

  Dlaczego kompania honorowa WP (oficerowie) nie ma ViS-ów? Szeregowcy powinni mieć karabiny wz.38 Maroszek. Latają z musztrą sowiecką, do tego sowieckie wintowki SKS a oficery pewnie mają TT-ki. Czapki sowieckie Uszanki w zimie. O co tu biega? Dalej mamy LWP

  1. rcicho

   A masz pieniądze na wymiane tego wszystkiego? Ruska bron znów nie jest taka zła.

  2. marcin

   a co to za różnica? Poza tym, karabin Maroszka - nie wiadomo co to było, co on był wart.

 5. konrad

  za drogo, poza tym pistolet przereklamowany. Osobiście wolę Colta 1911 nas którym był wzorowany Vis. lepszy, nie wrażliwy tak na amunicje jak Vis.

 6. a strzela to tak

  https://www.youtube.com/watch?v=EDBrDvAoh0A&ab_channel=OhioOutdoorJournal po pierwsze szkoda że nie mamy powszechnego dostępu do broni i pozwoleń na jej posiadanie po drugie szkoda że nie lobbuje za tym FB Radom która mogłaby być monopolista w sprzedaży na rynku cywlinym i zarobić 250 mln zł rocznie bo na tyle amerykanie szacują nasz rynek cywilny

  1. tyr

   Żadnym monopolistą by nie była bo niby na jakiej podstawie prawnej.

  2. Drajkutek

   Mamy powszechny dostęp do broni, tylko niewielu z niego korzysta. Tutaj powiedziano, co trzeba zrobić, żeby mieć legalną broń: https://www.youtube.com/watch?v=UG3VyDacIUY

 7. Podbipięta

  Visy i części do nich mają być produkowane seryjnie z myślą o rynku amerykańskim.

 8. prof. Miller

  Przed wojną wyprodukowano ok 18000 sztuk tych pistoletów. Niemcy w okresie okupacji wyprodukowali 350000 sztuk .

  1. Podbipięta

   Dokładnie to nie wiadomo bo Niemcy do wiosny 1940 r składali Visy z przedwojennych części / na zamku był orzeł / Ale do września to ok. 30 000 szt.

 9. ka9q

  Z tego co widzę, to bardzo wiele osób chciałoby sobie kupić VIS-a nawet tylko po to by mieć bo to legenda ale niech ta broń kosztuje max 3 tyś w sklepie a nie 8 i pojawia się na 90-ą rocznicę powstania. Amerykanie i nie tylko oni produkują swojego Colt-a 1911 i nie przeszkadza im to, dlaczego FB Łucznik nie może tego robić ? Mieliby z tego duże pieniądze.

  1. mat

   8000 to cena wywoławcza, znając rynek, cena ostateczna może przekroczyć 10 tys. zł ;)

 10. rebeliant80

  A ilu ludzi w Polsce ma pozwolenie na tego rodzaju broń palną?

  1. 666

   ok 200.000 ludzi ma pozwolenie na broń, tylko że duża część tego to myśliwi a oni nie mogą kupić broni krótkiej

 11. Pracownik farbyki

  Dlaczego 8000 zł - a to dlatego, że od razu nie wiadomo ile chciałaby fabryka zarobić. Zrobiliby seryjną produkcje po 3000zł i szłyby jak ciepłe bułeczki.

 12. Paweł

  8000 PLN ...... zakładając, że ładną berretteę można nabyć do 5000 PLN to zdecydowanie przesada.

 13. marcin

  Nie warty tych pieniędzy! Przesada.

 14. ern

  Cena jest OK. Firma Colt w setną rocznicę wyprodukowała serię dla pracowników modelu 1911. Mimo zawalenia rynku amerykańskiego tym modelem cena dzisiaj waha się od 5000 do 8000 $. Kolekcjonerski model VISa za 2000 $ to naprawdę niewiele. Niemiecki produkt model 35 słabej jakości osiąga wartość ok 1000 $. Ale wszystko zależy od portfela kupującego. Dla mnie cena jest przystępna.

 15. X

  Ciekawe ilu żołnierzy zawodowych posiada pozwolenie na broń prywatną i mogłoby /teoretycznie ;)/ stanąć do licytacji.

 16. Kiks

  8000? Dlaczego nie 80000? Może za 200 000 pójdzie.

  1. ito

   Orginał? Może. Replika? Chyba przeceniają siłę sentymentu.