Reklama

Siły zbrojne

Pistolety VIS idą do WOT i Żelaznej Dywizji

Szkolenie żołnierzy WOT z obsługi i eksploatacji pistoletów VIS 100 / Fot. DWOT
Szkolenie żołnierzy WOT z obsługi i eksploatacji pistoletów VIS 100 / Fot. DWOT

Rozpoczął się proces wdrażania polskich pistoletów VIS 100 na wyposażenie sił zbrojnych. Sprzęt trafi zarówno do Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i do wojsk operacyjnych, przy czym w WL jako pierwsze otrzymają go jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Aby zapewnić właściwą realizację procesu wdrożenia 9 mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 na wyposażenie sił zbrojnych Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z Fabryką Broni „Łucznik” zorganizowało szkolenie personelu, odpowiedzialnego za eksploatację i użytkowanie pistoletu. Szkoleniem, które prowadzą eksperci Fabryki Broni „Łucznik”, w pierwszym etapie zostanie objętych ponad 120 żołnierzy i pracowników wojska, którzy wkrótce będą odpowiadać za wprowadzenie pistoletów do służby.

Jak podaje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT szkolenia z budowy i eksploatacji 9 mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 rozpoczęły się w dniu 10 września br. Szkolenie odbywają się w cyklach jednodniowych, a w sumie, do 8 października br., weźmie w nich udział ponad 120 żołnierzy i pracowników wojska z Wojsk Obrony Terytorialnej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz Inspektoratu Wsparcia SZ.

Umowa na dostawy dla sił zbrojnych 20 tysięcy pistoletów VIS 100 została podpisana w dniu 4 grudnia 2018 r. Były to pierwsze od kilkunastu lat zakupy tego typu uzbrojenia zrealizowane przez Siły Zbrojne u polskiego producenta. Ppłk Pietrzak zaznacza, że dostawy pierwszych pistoletów do jednostek planowane są przed końcem 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

image
Szkolenie żołnierzy WOT z obsługi i eksploatacji pistoletów VIS 100 / Fot. DWOT

Zakup pistoletów był możliwy dzięki pozytywnej decyzji ministra obrony narodowej, który nakazał wyłonienie nowego modelu pistoletu spełniającego potrzeby żołnierzy Wojska Polskiego. Dzięki tej decyzji możliwe będzie również stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji  przestarzałych  pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.

image
Szkolenie żołnierzy WOT z obsługi i eksploatacji pistoletów VIS 100 / Fot. DWOT

 W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych stanowiskach.

Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. Nazwa nawiązuje do pistoletu wz. 35 Vis, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan.

image
Szkolenie żołnierzy WOT z obsługi i eksploatacji pistoletów VIS 100 / Fot. DWOT

Zgodnie  z decyzją 87/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 lipca 2018 roku zmieniającą decyzję w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej gestorem pistoletów samopowtarzalnych jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Długo jeszcze mamy czekać????

  Kiedy wreszcie ten pistolet trafi na cywilny rynek, chętnych w opór....każdy chce mieć coś polskiego pod pazuchą.....

 2. ANTIFA JAWORZNO

  Coś więcej o tym pistolecie można gdzieś znaleźć?

 3. Gucio77

  Dla mnie pistolet jest tylko jeden TT wz.33 i kamizelka kuloodporna nie pomoże a nie jakieś gadżety

  1. ltp

   PW wz.33

  2. Tak jakby nie było 9mm para przeznaczonych do przebijania takich kamizelek.

  3. Edek z fabryki kredek.

   dokładnie TAK ,bardzo ładny i skuteczny pistolet i przede wszystkim jest bardzo prostym w obsłudze ii budowie.

 4. Dariusz

  Pistolety walter p-99 nie spelniaja warunkow wojska?

  1. Obywatel Wschód RP - eks-wotowiec.

   Witam, chciałem Panu powiedzieć, że żołnierze WOT używają jeszcze pistoletów P-64 które łagodnie mówiąc zagrażają już bezpieczeństwu użytkownika - w niektórych egzemplarzach (a pospolicie to już złom).

  2. Łukasz lukasz

   P99 trafiły do służb mundurowych. Siły zbrojne zasiliły swój arsenał tą bronią w minimalnym stopniu. Co ciekawe są służba więzienna użytkowała do 2010 roku p98 MAG, który bardzo przypomina nowego Visa100 o ile nie jest on jego wcześniejszą wersja. I właśnie Magi zostały zastąpione p99. Wielu użytkowników łącznie ze mną chwaliło Maga 98 czego niestety nie można powiedzieć o p99 głównie za sprawą jego usterek, między innymi dzięki pękającym płytkom oporowym zamka czy łuszczącym się szkielecie. Osobiście cieszę się, że wyprodukowano nowy polski pistolet spełniający współczesne standardy. Chciałbym, żeby FB Radom zwróciła się w kierunku rynku cywilnego bo wówczas ta broń ma szansę na rozwój tak jak wiele innych popularnych marek pistoletów. Pozdrawiam.

  3. tak myślę

   Bardziej dla policji

 5. andrzejto

  Niektóre ze zdjęć wskazują, że strzelający mają problemy z prawidłowym trzymaniem broni....

  1. Fantom

   Czy nie po to właśnie jest szkolenie? - żeby nauczyć strzelającego prawidłowej obsługi i eksploatacji danej broni? Nie od razu Rzym zbudowano, tak jak i Pan nie od razu robił prawidłowo to co robi teraz.

  2. Ginger

   Dlatego "nieustannie" ćwiczą ale nie o tym jest artykuł

  3. Ślązak slazak

   To prawda. Niestety jeżeli żołnierz czy funkcjonariusz samodzielnie nie będzie pogłębiał wiedzy i umiejętności strzeleckich to żadne szkolenie tego za niego nie zrobi. No chyba, że mowa o wojskach specjalnych. Tak więc panie i panowie, wyrabiać pozwolenia bo dla mundurowych dziś to już nie taki problem i organizować strzelnicę. Rybnik pozdrawia!

 6. PRS

  ,,W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe" Jeżeli każdy z nich odda przynajmniej 10 strzałów do tarczy... (dodając 18 DZmech) to potrzeba będzie minimum z 600 tys. szt. amunicji. Ale to pozwoli w szybki sposób przetestować mechanicznie konstrukcję. Było by dobrze gdyby kolejny MON zamówił następną partię paru tys. sztuk zapewne w wersji poprawionej. Ale Wisła i F-35 skasuje wszystko.

  1. przeciwlotnik

   Przeciez Wisle juz pozamiatali....

 7. VIS

  Super, wprowadzać jak najwiecej polskiego sprzętu żeby polskie firmy mogły się dalej rozwijać.

 8. Hektor

  "Dzięki tej decyzji możliwe będzie również stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow." Z wycofywaniem niezawodnych P-83 Wanad, to należałoby się jeszcze wstrzymać. W pierwszej kolejności Wojsko Polskie powinno się pozbyć pistoletów WIST-94, które okazały się być łagodnie mówiąc "nieco kiepskie".

Reklama