Amerykańska Agencja Zaawansowanych Programów Obronnych DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) przedstawiła nowe oprogramowanie - nie pozwalające na przejmowanie kontroli przez hakerów nad systemami bezzałogowymi.
Specjaliści analizując różne przypadki utraty bezzałogowców wyraźnie wskazują na możliwość przejęcia kontroli przez przeciwnika nad ich systemami pokładowymi. Udowodniono ponadto, że największe zagrożenia pojawiają się w sytuacji, gdy drony zaczynają działać w sieci, współpracując ze sobą i wymieniając się informacji (pracując np. jako retlanslatory).
By zmniejszyć takie niebezpieczeństwo Pentagon zainicjował pracę nad specjalnym oprogramowanie HACMS (High Assurance Cyber Military Systems), które chroni bezzałogowe statki powietrzne przed cyberatakami. Program został stworzony pod egidą agencji DARPA i przy współudziale uniwersytetów: San Diego, Kalifornia i Waszyngton. Później Amerykanie zasymulowali zmasowany atak hackerski na wybrane systemy bezzałogowe i wykazali dużą skuteczność zastosowanego oprogramowania.
Jak na razie HACMS został sprawdzony na niewielkich bezzałogowcach, ale już się myśli o zaimplementowaniu nowego oprogramowania na zdalnie sterowanych śmigłowcach Little Bird, nad którymi pracuje koncern Boeing.
Prowadzone przez agencję DARPA prace wyraźnie wskazują, że Amerykanie po pierwszym zachłyśnięciu się systemami bezzałogowymi zaczynają bardzo konkretnie analizować możliwość ich wykorzystania w normalnych działaniach bojowych przeciwko dobrze zorganizowanej obronie przeciwnika. Pentagon szybko zorientował się, że przejęcie kontroli nad sterowanymi radiem dronami jest tylko kwestią czasu i zawczasu trzeba temu przeciwdziałać.
Amerykanie zdają sobie przy tym sprawę, że HACMS nie jest rozwiązaniem, które definitywnie rozwiązuje problem, dlatego prace nad oprogramowaniem zabezpieczającym będą nadal kontynuowane.
gosc
A czy u nas tez sie o tym mysli planujac zakupy lub produkcje dronow?