Reklama

Siły zbrojne

Tureckie S-400 osiągnęły gotowość operacyjną

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Tureckie ministerstwo obrony poinformowało o osiągnięciu gotowości operacyjnej przez system przeciwlotniczy S-400 zakupiony od Rosji w 2017 roku za 2,5 mld USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak doniósł kanał telewizyjny A-Haber, turecki minister obrony Hulusi Akar poinformował, że rosyjski system przeciwlotniczy S-400 jest w pełni sprawny i gotowy do użycia, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Turcja zakupiła system obrony powietrznej S-400 w 2017 roku za 2,5 mld dolarów, co przełożyło się na usunięcie jej z programu samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35. Z kolei Rosoboronexport poinformowała w październiku 2019 r., że umowa została wykonana.

Czytaj też

Przypomnijmy, że kontrakt na pierwsze dwa bataliony S-400 Trumf, na które składają się cztery baterie z łącznie 36 wyrzutniami i około 200 pociskami ziemia-powietrze został podpisany we wrześniu 2017 roku, a dostawy – pomimo protestów NATO i USA – rozpoczęły się w lipcu 2019 . Zakupowi towarzyszył częściowy transfer technologii S-400 do tureckiego przemysłu. Dwa lata później Ankara dokupiła kolejne baterie.

Reklama

Czytaj też

S-400 to rosyjski system rakietowy dalekiego i średniego zasięgu przeznaczony do eliminowania środków napadu powietrznego np. myśliwców czy rakiet balistycznych. Według źródeł rosyjskich S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów znajdujących się w odległości 40-400 km i pułapie 20-60 km. Wszedł do służby w rosyjskich siłach zbrojnych w 2007 roku. Poza Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej używają go armie Chin, Indii i Turcji, a docelowo najpewniej także Białorusi. Jak się jednak okazuje systemy tego typu, mogą mieć problem z przechwyceniem pocisków GMLRS, używanych przez zestawy M142/270. Systemy oby typów są wykorzystywane obecnie na Ukrainie.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (3)

  1. TheGreekAegean

    a ca pan NA TO, nic pomagamy Rosji jak tylko mozemy

  2. Filemon19

    Nie wiem co bardziej nowoczesne ruskie rakiety czy mobilne kible ruskiej cywilizacji

  3. SpalicKreml

    Nowoczesne mobilne punkty defekacyjne widoczne na zdjeciu to nadal wielkie wyzwanie dla rosyjskiego kompleksu zbrojno-przemyslowego. Prace ponoc postepuja, niebawem planowana premiera pierwszego prototypu. Projekt pochlonal jak dotad 500mld $.

Reklama