Siły zbrojne

Trzecia baza w krajach bałtyckich gotowa na Baltic Air Policing

Duński F-16A podczas Baltic Air Policing. Fot. Flyvevåbnet
Duński F-16A podczas Baltic Air Policing. Fot. Flyvevåbnet

Po trwającej kilka lat modernizacji baza lotnicza Lielvarde na Łotwie otrzymała certyfikat Instrumental Flight Rules (IFR), co oznacza, że jej wyposażenie pozwala na lądowanie w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i nocą. Już niebawem mają tu trafić duńskie F-16 stacjonujące obecnie w litewskiej bazie lotniczej Szawle.

Lotnisko Lielvarde zostało zbudowane jeszcze w czasach ZSRR, ale w latach 2008-2014 przeszło gruntowną przebudowę w zakresie budynków, dwukilometrowego pasa startowego i dróg kołowania. Od tego czasu było wielokrotnie wykorzystywane podczas ćwiczeń, szczególnie dotyczących zdolności transportowych, gdyż jest w stanie przyjąć nawet samoloty C-17 Globemaster. Niejednokrotnie gościły tu też C-130 Hercules, czy bojowe F-16 i A-10 a nawet amerykańskie F-35A. Jednak działania możliwe były jedynie przy dobrych warunkach pogodowych.

Certyfikacja zasadniczo oznacza, że mogą tu teraz lądować i być obsługiwane samoloty o każdej porze dnia i we wszystkich warunkach pogodowych. Nasi sojusznicy mogą teraz liczyć na lepszą mobilność podczas planowania operacji sił powietrznych w naszym regionie. Dla Łotwy jest to też sposób, aby lotnisko wojskowe Lielvārde umieścić na globalnej mapie NATO i udowodnić, że jesteśmy wiarygodnym i równorzędnym partnerem.

Płk Viesturs Masulis, Dowódca Łotewskich Sił Powietrznych 

Jak podkreśla płk Masulis, dzięki tym działaniom i doposażeniu lotniska w nowoczesne oprzyrządowania nawigacyjne oraz wspierające automatyczne starty i lądowania, możliwe będzie również rozmieszczenie w tej bazie samolotów bezzałogowych dalekiego zasięgu takich jak MQ-9 Reaper. Baza będzie też bardziej intensywnie wykorzystywana podczas ćwiczeń w zakresie szybkiego przerzutu sił sojuszu. Nie tylko zwiększy to elastyczność działań, ale też pozwoli na odciążenie baz w Szawlach i Amarii (odpowiednio na: Litwie i w Estonii), które obecnie wykorzystywane są bardzo intensywnie.

Na skutki decyzji o certyfikacie IFR dla Lielvārde nie trzeba będzie długo czekać. Dzięki możliwości operowania przez całą dobę będzie można tu przebazować część samolotów biorących udział w operacjach w ramach NATO Baltic Air Policing. Jak zapowiedziało Dowództwo Powietrzne NATO, już niebawem trafią tu 4 myśliwce F-16A/B Fighting Falcon należące do sił powietrznych Danii, które obecnie wraz z 60-osobowym kontyngentem stacjonują na Litwie. Pozwoli to odciążyć nieco bazę w Szawlach, z której w ramach misji NATO operuje obecnie 18 samolotów. 

Reklama
Reklama

Komentarze