Twarde z Giżycka ćwiczyły na Łotwie. Wsparcie B-52 [FOTO]

3 czerwca 2021, 09:10
summer shield 2021 main
Fot. st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz
Reklama

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w dniach 17-28 maja 2021 r., kompania czołgów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodząca w skład VIII zm. Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie wzięła udział w międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem Summer Shield.

Głównym ćwiczącym wykonującym zadania na terenie poligonu Ādaži były pododdziały Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej wzmocnionej przez siły eFP BG Latvia oraz pododdział amerykański, wyposażony w czołgi Abrams M1A2, stacjonujący na co dzień poza terytorium państwa łotewskiego.

Celem ćwiczenia było doskonalenie zdolności w prowadzeniu działań bojowych z sojusznikami, w tym koordynacja operacji powietrznych z działaniami naziemnymi.

Ćwiczenie to było również swoistym egzaminem dla specjalistów wsparcia bojowego brygady łotewskiej. Żołnierze przede wszystkim realizowali zadania taktyczne poprzedzone procesem planowania oraz zgrywania elementów wsparcia bojowego zarówno w ramach eFP BG Latvia, jak i również Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej.

W pierwszym etapie ćwiczenia żołnierze łotewscy wspierani przez sojuszników prowadzili działania defensywne, z których w kolejnym etapie płynnie przeszli do doskonalenia działań ofensywnych. Wszystkie działania wspierane były przez myśliwce Eurofighter Typhoon oraz amerykański bombowiec strategiczny B-52. W szkoleniu oprócz armii łotewskiej uczestniczyli między innymi żołnierze sił zbrojnych: Polski, Kanady, Hiszpanii, Słowacji, Czech, Włoch, Słowenii, Albanii oraz Czarnogóry.

Reklama
Reklama

W pierwszej fazie ćwiczenia polscy czołgiści wraz z hiszpańską kompanią zmechanizowaną wcielili się w rolę siły przeciwnika. Zadania stawiane żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego przez kierownictwo ćwiczenia odznaczały się wysokim stopniem trudności oraz miały na celu w jak najwierniejszy sposób odzwierciedlić warunki panujące w trakcie ewentualnego konfliktu. W kolejnej fazie ćwiczenia czołgiści otrzymali zadanie wparcia sił łotewskich poprzez wykonanie kontrataku na korzyść brygady łotewskiej.

Ćwiczenie pk. Summer Shield było doskonałą okazją do zademonstrowania siły i jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także współpracy eFP BG Latvia z żołnierzami Łotewskiej Brygady Zmechanizowanej na arenie międzynarodowej. Przeprowadzone szkolenie pokazało, że Narodowe Siły Zbrojne Republiki Łotewskiej wraz z sojusznikami są w stanie stawić czoła każdemu ewentualnemu zagrożeniu w rejonie państw bałtyckich.

image
Fot. st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz
image
Fot. st. chor. szt. Krzysztof Łukaszewicz
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
kriss
czwartek, 3 czerwca 2021, 20:25

Zal patrzec,ze nasze wojsko uzywa zlomu w postaci PT 91 twardy, ze o T 72 nie wspomne.

Grzes
sobota, 5 czerwca 2021, 06:05

A nie żal ci że usa używa b52

zimny kubek
sobota, 5 czerwca 2021, 02:26

A będzie jeszcze gorzej bo od 6 lat trwa systematyczne masakrowanie budżetu oraz zadłużanie na potęgę. Jak to szło 'po nas choćby potop' i ten potop nadchodzi. Nasze wojsko już nic oprócz PR nie dostanie bo zwyczajnie nie ma za co.

Monkey
czwartek, 3 czerwca 2021, 19:57

Ciekawe jak nasi wypadli na tle amerykańskich Abramsów. Czy i jak osiągnęli cele wyznaczone im podczas ćwiczeń.

Zator
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:56

Już mi lepiej Bo b52 wspiera gustlika z poziomu 18 km npm

Tiki
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:23

I żeby strzelić musiały się zatrzymać SIC! Oni wiedzą że są największym mięsem armatnim w WP?

senior
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:17

Wiekowo mniej więcej zbliżone.

Extern
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:58

Twarde to produkcja z przełomu lat 80/90 więc chyba nie bardzo.

BUBA
czwartek, 3 czerwca 2021, 12:25

A co nato konserwator zabytkow albo UNESKO

Krzys
czwartek, 3 czerwca 2021, 11:26

Czy było niespodziewane poderwanie, uzupełnienie i transport do miejsca działań? Jeśli nie, to jak można ocenić cokolwiek? Zabawa i powód do awansów i odznaczeń. Tragiczne...

Tweets Defence24