Siły zbrojne

Trzech w walce o symulatory dla F-16

Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF
Fot. Staff Sgt. Jonathan Snyder/USAF

Trzy podmioty zgłosiły się do postępowania mającego doprowadzić do pozyskania symulatorów samolotów wielozadaniowych F-16C/D Jastrząb – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek.

Chodzi o zakup czterech symulatorów taktycznych maszyn wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ Jastrząb z opcją na jeden dodatkowy egzemplarz. Przewidywano, że w negocjacjach będzie mogło wziąć udział maksymalnie do pięciu oferentów. Termin składania ofert do postępowania upłynął 15 września.

Do tego czasu jak informuje Inspektorat Uzbrojenia zgłosiły się trzy podmioty:

- Konsorcjum złożone z KenBit Koenig i Wspólnicy Sp. J. oraz Virtual Reality Media A.S.;
- Firma Elbit Systems Ltd.;
- L3 Technologies Inc. Link Training & Simulation Division.

W 2018 roku odbyła się analiza rynku w temacie pozyskana „taktycznego systemu symulatorowego symulacji lotów samolotów F-16C/D Block 52+". Wzięło w niej udział siedem podmiotów: ETC-PZL Aerospace Industries Sp. z o.o.; L-3 Technologies Inc.; Elbit Systems Aerospace; Lockheed Martin Corporation; Kenbit Sp.j.; Poland-US Operations Sp. z o.o.; Parasnake.

Nowe symulatory mają odwzorowywać aktualną konfigurację polskich maszyn po ich modernizacji do standardu M6.5, zrealizowanej w ramach słynnego kontraktu na pociski JASSM.

Czytaj też: Wybrano serwis dla symulatorów misji samolotu F-16

Nowe urządzenie mają w pełni odwzorowywać te możliwości, zapewniając szkolenie nie tylko w zakresie utrzymania nawyków oraz treningu procedur awaryjnych, ale też tankowania w locie czy użycia uzbrojenia. Co należy zaznaczyć, wymagane jest też „kompleksowe przygotowania personelu latającego do misji bojowych, w tym do wykonywania zadań w ugrupowaniach taktycznych”. Symulatory mają nie tylko umożliwiać szkolenie 4 (z opcją nawet 5) pilotów we wspólnej realizacji misji bojowych, ale też współpracować z innymi symulatorami w ramach wspólnej sieci. W przyszłości umożliwi to np. wspólne szkolenie na symulatorach załóg polskich F-16 i F-35 czy ćwiczenia międzynarodowe.

Nowe symulatory mają zastąpić sprzęt pozyskany wraz z maszynami F-16 Jastrząb w 2003 roku w ramach kontraktu, który oprócz samolotów i infrastruktury obsługowej obejmował m. in. infrastrukturę szkoleniową w postaci pojedynczego symulatora misji, dwóch eskadrowych urządzeń treningowych i dwóch symulatorów procedur naziemnych.

Ocena propozycji w 90% oparta będzie na kryterium ekonomicznym, a dostawa i instalacja sprzętu powinna zakończyć się w przeciągu 28 miesięcy od zawarcia umowy.

image
Reklama 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.