Reklama

Siły zbrojne

THAAD kieruje ogniem pocisku Wisły

Schemat działania systemu THAAD
Autor. US Army

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu testowego strzelania pocisku PAC-3 MSE, kierowanego ogniem za pomocą zestawu przeciwrakietowego THAAD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pocisk PAC-3 MSE, służący do przechwytywania celów powietrznych (w tym rakiet balistycznych) jest standardowo używany w Stanach Zjednoczonych jako uzbrojenie zestawów Patriot. W ramach przeprowadzonego w marcu, we współpracy Lockheed Martin, amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency) i US Army testu przeprowadzono jednak strzelanie rakietą tego typu, kierowaną przez system THAAD.

Czytaj też

W trakcie próby pocisk PAC-3 MSE przechwycił cel o parametrach pocisku balistycznego. Został on wystrzelony z wyrzutni M903, wchodzącej nominalnie w skład zestawu Patriot. Kierowanie ogniem odbywało się jednak bez wyposażenia systemu Patriot, za pomocą radaru i systemu dowodzenia zestawu THAAD.

Reklama

Tego rodzaju strzelanie pozwala na koordynację działań zestawów przeciwrakietowych, a także pełne wykorzystanie zdolności pocisku PAC-3 MSE. Obecny radar Patriota nie wykorzystuje bowiem pełni jego możliwości, jeśli chodzi o obronę przed pociskami balistycznymi. Ta sytuacja zmieni się po wprowadzeniu na wyposażenie nowej stacji radiolokacyjnej typu LTAMDS.

Czytaj też

THAAD to wykorzystywany przez Stany Zjednoczone, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie (gdzie ostatnio przeszedł chrzest bojowy) system obrony przeciwrakietowej zdolny do zwalczania celów na wysokościach od 30 do 150 km (a więc zarówno w atmosferze ziemskiej), jak i poza nią. System może zwalczać pociski balistyczne w promieniu 200 km. Standardowym sensorem jest radar AN/TPY-2, działający w trybie wykrywania pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie lotu.

US Army posiada siedem baterii THAAD, z czego jedna jest rozmieszczona w Republice Korei, a inna na wyspie Guam. Zestawy tego typu zakupiły ZEA (są już używane) i Arabia Saudyjska, ich pozyskanie rozważają też ponoć Niemcy. Ewentualna integracja niemieckich wyrzutni z pociskami PAC-3 MSE (partię tych rakiet zakupiono dla Patriotów) oraz THAAD mogłaby zwiększyć ich możliwości bojowe.

Czytaj też

W Europie pociski PAC-3 MSE są używane lub zostały zakupione przez Szwecję, Rumunię, Niemcy, Holandię i Polskę (w ramach I fazy programu Wisła – 208 pocisków przeznaczonych do użycia bojowego), mają je też na wyposażeniu stacjonujące na Starym Kontynencie jednostki US Army. Pociski te służą do przechwytywania szerokiego spektrum celów, w tym pocisków balistycznych i manewrujących, a także klasycznych samolotów i śmigłowców. Są wyposażone w dwuimpulsowy silnik rakietowy, a w porównaniu do wcześniejszych PAC-3 CRI cechuje je większy zasięg, pułap, prędkość i szersze możliwości zwalczania celów manewrujących.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Hamak

  Najpierw poczytaj o roznicach miedzy systemami o ktorych piszesz a potem komentuj. W tej chwili te twoje wypociny swiadczą o glupocie.

 2. POLAK

  Polska powina wzmocnić się patrząc na to co się dzieje na Ukrainie 2 miliardy to mniej niż 2 baterie patriota za które zapłacono 4.6 miliarda 10 miliardów ponoć POLSKA ARMIA OTRZYMA OD BANKU WIEC MOŻNA KUPIĆ TE BATERIE RUSZYĆ SIĘ W STOSUNKU DO CAMMER

 3. Muchozol

  USA mają tego tylko 7 baterii, a myśmy zamówili 2 baterie patriotów. I gdzie podziali się ci malkontenci, którzy coś tam gadali o defiladowych ilościach? USA to państwo przynajmniej 50 razy większe od Polski i ma jeszcze aspiracje mocarstwowe praktycznie na całym świecie.

  1. Qba

   Zwróć uwagę że 2 baterie THAAD chroniłyby cała Polskę, a 2 baterie Patriot chronią jedno miasto wielkości Rzeszowa.

  2. Yeti

   USA mają siedem baterii systemu rakietowego THAAD. To całkiem coś innego niż zamówiony przez Polskę system Patriot o nieporównywalnych parametrach. Nasze zamówienie dużo słabszego niż THAAD systemu Patriot nie daje żadnego znaczącego wzmocnienia polskiej obrony płot.

  3. Xzibit

   A ty w ogóle wiesz o czym piszesz ??? oni mają 7 baterii THAAD a ile mają baterii Patriot ?? kilkadziesiąt a może więcej a my na kraj wielkości Polski kupujemy zaledwie 2 to jest śmiech a nie żadna obrona.2 baterie Patriot do pokazania na defiladzie a miało być 8 ale to na defiladę za wiele

 4. Antonioo

  Fajnie fajnie, ale na kombajnie. To jest wizja syustemu na który nas nie stać i którego nie będziemy mieć. Przeciwrakiety są zawsze droższe od rakiet, dlatego poza obroną trzeba mieć też czym niszczyć zgrupowania wojsk wroga. Trzeba wykrwać gdzie jest altyleria wroga i niszczyć zanim on wystrzelą. Ewentualnie to czego nie da się zniszczyć konwencjonalnie to niszczyć takimi systemami

Reklama