Reklama

Siły zbrojne

Test pocisku przeciwko systemom A2/AD

System wykorzystany do testu
Autor. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman poinformował o przeprowadzeniu testu w locie pocisku przeznaczonego do przełamywania systemów antydostępowych, rozwijanego na potrzeby ramach programu SiAW (Stand-in Attack Weapon).

Test pocisku opracowywanego w ramach programu SiAW odbył się z wykorzystaniem samolotu CRJ-700, który jest własnością Northrop Grumman. Na dziobie tej maszyny, dysponującej odpowiednim wyposażeniem specjalistycznym do prób, umieszczono sensory projektowane dla systemu SiAW. Celem próby, było zademonstrowanie możliwości współpracy pocisku z komputerem misji nosiciela. Jak zapewnia Northrop Grumman, test przebiegł zgodnie z założeniami.

Planowane są kolejne próby w locie systemu SiAW, jeszcze przed przewidzianym na 2022 rok strzelaniem testowym. Stand in Attack Weapon to rozpoczęty niedawno przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych program, mający na celu zaopatrzenie USAF (w tym myśliwców F-35A) w broń przeznaczoną do zwalczania elementów stref antydostępowych (A2/AD) i innych kluczowych celów, jak punkty dowodzenia czy mobilne wyrzutnie rakiet.

Czytaj też

Wstępne zdolności w tym programie, jak wynika z dokumentów budżetowych USAF, mają zostać osiągnięte poprzez integrację myśliwca F-35 z pociskiem AARGM-ER. Nie dziwi więc, że Northrop Grumman opiera swoje rozwiązanie w tym programie na doświadczeniach programu AARGM-ER, w tym w zakresie integracji z myśliwcem 5 generacji typu F-35, ale też innych prac B+R. Jednocześnie deklaruje gotowość do rozwijania systemu w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkownika. Mary Petryszyn, prezes Northrop Grumman Defense Systems stwierdziła, że przyjęte przez koncern rozwiązania pozwalają na szybkie wprowadzanie innowacji i ograniczenie związanych z tym kosztów. Przewiduje się, że pocisk służący do zwalczania stref antydostępowych ma być dostępny dla różnych platform lotniczych.

Pocisk AARGM-ER wszedł z kolei wcześniej w tym roku do produkcji małoseryjnej (Low Rate Initial Production, LRIP). Zostanie zintegrowany na myśliwcach Super Hornet i maszynach walki elektronicznej Growler, a także myśliwcach F-35 wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA (F-35A Sił Powietrznych, F-35B Piechoty Morskiej i F-35C Marynarki Wojennej). Posiada wielosensorowy system naprowadzania bardzo podobny do tego w klasycznym AARGM, łącząc to z nową konstrukcją oraz układem napędowym, pozwalającym na dwukrotne zwiększenie prędkości i zasięgu oraz przenoszenie w komorach wewnętrznych myśliwców F-35A i F-35C.

Sam program „standardowego" AARGM jest kontynuowany, równolegle z pracami nad AARGM-ER i SiAW. W końcu listopada br. Northrop Grumman poinformował o otrzymaniu kontraktu na partię 10. i 11. produkcji seryjnej pocisków oznaczonych AGM-88E2 AARGM, z przeznaczeniem dla US Navy i sił powietrznych Niemiec (w ramach FMS). Najprawdopodobniej pociski te będą dysponować zmodyfikowanymi sensorami, bo zgodnie z wcześniej dostępnymi informacjami od przyszłego roku planowano wdrożenie pakietu modernizacji sensorów. Produkcja AGM-88E AARGM planowana jest co najmniej do 2025 roku, a więc przez pewien czas będzie toczyć się równolegle z pociskami nowszych typów.

Reklama

Komentarze

    Reklama