Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą się z obsługi wyrzutni Javelin

Autor. Wojska Obrony Terytorialnej

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu regularnie organizowane są szkolenia operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Dotychczas przeszkolono kilkuset żołnierzy, a do końca roku szkolenie przejdzie niemalże tysiąc kolejnych Terytorialsów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwsze szkolenie przeprowadzono 17 czerwca 2021 na podtoruńskim poligonie w miejscowości Kijewo. Zakończyło ono pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Od tamtej pory CSWOT regularnie prowadzi kursy i szkolenia operatorów ppk Javelin a do dziś przeszkolonych zostało kilkuset żołnierzy.

Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk Javelin podzielona jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.

Reklama
Autor. Wojska Obrony Terytorialnej

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska" w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku i jest jedyną jednostką szkolnictwa wojskowego w Polsce, w której realizowane są kursy operatorów Javelinów. CSWOT to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej

Autor. Wojska Obrony Terytorialnej

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, klasy „odpal i zapomnij". Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Umowę na dostawę partii ppk Javelin podpisano 13 maja 2020 roku. Jej wartość (netto) wynosi 54,5 mln USD.

Zakres umowy obejmował dostawę 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodziły urządzenia diagnostyczne, przyrządy kontrolno-pomiarowe, zestawy narzędzi oraz zapas części zamiennych. Pakiet szkoleniowy objął 8 trenażerów stacjonarnych EPBST, 17 makiet gabarytowo-masowych MSR oraz cykl szkoleń specjalistycznych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    Te 60 wyrzutni to jak mniemam ma służyć do szkolenia. Trudno sobie wyobrazić sensowną dyslokacje tak mizernych zasobów. Taką ilością powinien dysponować batalion piechoty.

  2. POLAK

    WYSTQRCZA NA 5 GODZIN MIN 600 WYZUTNI - 4000-6000 RAKIET

Reklama