Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą się z obsługi dronów Warmate

Autor. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Operatorzy dronów Warmate z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej mają za sobą pierwsze samodzielne loty. System Amunicji Krążącej Warmate to bezzałogowy statek powietrzny opracowany przez polskiego producenta Grupę WB.

Reklama

Jak informuje 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, podlascy terytorialsi w październiku otrzymali zestawy treningowe Systemu Amunicji Krążącej Warmate produkcji Grupy WB. W komunikacie czytamy, że w tym tygodniu operatorzy rozpoczęli pierwsze samodzielne loty na terenie poligonu wojskowego w Orzyszu.

Reklama
Reklama

W trybie bojowym Warmate jest przewidziany do jednorazowego użycia, natomiast zestawy treningowe przystosowane są do wielokrotnych startów i lądowań. Dzięki temu służą do podtrzymywania zdolności operatorów. W każdej chwili zestawy treningowe mogą być wyposażone w głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, Warmate może być wyposażony w głowice kumulacyjną – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczną – do likwidowania umocnionych punktów oporu.

Czytaj też

Warmate wyposażony jest w wymienne głowice o masie 1,4 kg różnego typu, w tym kumulacyjne, odłamkowo-burzące, termobaryczne i inne. Napędzany jest silnikiem elektrycznym i może pozostawać w powietrzu przez 70 minut na dystansie 80 km, ale aby możliwe było jego naprowadzenie na cel musi pozostawać w odległości nie większej niż 30 km od stanowiska kontroli.

Autor. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
Autor. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Maszyna może wystartować w znacznej odległości od celu i zostać przejęta przez operatora, gdy znajdzie się w zasięgu jego nadajnika kierunkowego. Zastosowanie tego typu systemu łączności zmniejsza ryzyko przejęcia lub zakłócenia sygnału. Co więcej, maszyny Warmate wyposażone są w autotracker, który ułatwia trafienie wskazanego celu nawet, gdy jest on w ruchu lub w przypadku, gdy operator utraci łączność z maszyną przed trafieniem w cel. Zapewnia to bardzo wysoką skuteczność.

Czytaj też

Obok rozpoznawczych statków FlyEye jest to kolejny typ bezzałogowców w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ukraina wyraźnie pokazuje, że uzbrojenie kierowane, precyzyjne i współpracujące w czasie rzeczywistym z systemami rozpoznania jest niezwykle ważne do wsparcia działań wojskowych.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Filemon19

    Podsumowując dron warmate czyli 1,4 kg głowicy bojowej Dobre na przedszkole Hero400 ma 10kg Switchblade 600 tylko 6 kg Czyli cena Hero600 jest 7 razy droższa od warmate 272do38$ tys Ale zapewnia sukces

  2. wert

    2x mocniejszy w głowicy Lancet skasował Kraba dopiero jak uderzył podczas załadunku amo. Sam Warmate w Energodarze rzekomo spalił Grada a faktycznie spowodował potknięcie sałdata obok którego uderzył. No i wystraszył cały pluton kacapów w namiocie. WOT uderzający z zasadzki MUSI mieć siłę ognia. Sensowne byłoby wielotubowe Warmate TL działające w roju (nie pseudoroju W2MPiR) umieszczone na pace terenówki jako szybkie wsparcie sekcji. Przy obecnych cenach to KOSMOS (250 tyś/szt) co zapewne tłumaczy niechęć producenta do rozwijania tej starej juz konstrukcji- 50 mln dostali w 2009 że o Radmorze w gratisie nie wspomnę. Na UKR ściśle utajnione dane o ilości i efektach uiderzeń (poza Energodarem). JEDYNY plus to duża odporność na zagłuszanie i krajowa produkcja

  3. Filemon19

    Chłopie nie celuj w prawo tam Chełm matecznik PiS

Reklama