Terytorialsi szkolą operatorów dronów

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z 6. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej zorganizowały pod koniec czerwca warsztaty dla wojskowych operatorów dronów. Odbyły się one w Radomiu, a udział w nich wzięło blisko 100 żołnierzy ze wszystkich brygad WOT oraz zaproszeni prelegenci z innych rodzajów wojsk i instytucji cywilnych.
Bezzałogowe statki powietrzne są już niemal symbolem nowoczesnych konfliktów zbrojnych. Są ciche, niemal niewidoczne na niebie, a do tego precyzyjne. Dodatkowo ich skuteczność jest wysoka mając na uwadze cenę ich produkcji. Przeprowadzone w ostatnich dniach warsztaty mają wyposażyć Terytorialsów w nową wiedzę i doświadczenia, które podniosą jeszcze bardziej ich wartość bojową. Wydarzenie było podzielone na zajęcia teoretyczne i praktyczne, a ich głównym celem było zapoznanie z planami, zamierzeniami oraz tendencjami rozwoju BSP w klasach nano, micro i FPV.
Czytaj też
Pierwszy dzień - Szkolenie teoretyczne w Radomiu
W pierwszym dniu szkolenia, uczestnicy zapoznali się z wnioskami wynikającymi z eksploatacji dronów oraz związanymi z tym ograniczeniami w Brygadach WOT. Na wykładzie omówiono przepisy prawne i zasady bezpieczeństwa lotów BSP oraz techniczne aspekty obsługi i produkcji dronów. Dodatkowo zaproszeni prelegenci przedstawili zasady pozyskiwania i eksploatacji dronów uzyskanych w ramach darowizn, użyczenia oraz własnych wytwórczości oraz sposób planowania środków budżetowych. Jeden z uczestników, kapral Marcin z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej skomentował: „Zajęcia teoretyczne były niezwykle ciekawe, zrozumiałem, jak ogromny potencjał drzemie w nowoczesnych systemach BSP. To zupełnie nowe spojrzenie na operacje wojskowe, a jednocześnie narzędzie, które realnie pomaga w monitorowaniu sytuacji kryzysowych, takich jak powodzie czy poszukiwania zaginionych osób.”
Drugi dzień - praktyka w Pacewie
Jak podaje WOT: „W drugim dniu warsztatów żołnierze doskonalili swoje umiejętności podczas praktycznych lotów dronami oraz zapoznali się z najnowszymi produktami i systemami istniejącymi na rynku cywilnym”. mjr Mateusz, uczestnik warsztatów podsumował drugi dzień warsztatów: „Warsztaty stanowią kolejny krok w rozwijaniu kompetencji Wojsk Obrony Terytorialnej. Intensyfikacja szkoleń z wykorzystaniem dronów to odpowiedź na potrzeby współczesnego pola walki oraz sytuacji kryzysowych. Warsztaty zakończyły się sukcesem, przynosząc korzyści zarówno indywidualnym uczestnikom, jak i całej strukturze WOT”.
Czytaj też
Drony nieuchronnie stają się stałym elementem wykorzystywanym przez siły zbrojne wielu państw. Z tej uwagi warsztaty w Radomiu i pobliskim Pacewie stanowią odpowiedź na wciąż to nowsze wyzwania dla Terytorialsów. Konflikt na Ukrainie jest potwierdzeniem, że opanowanie obsługi bezzałogowców wzmocni zdolności polskich żołnierzy, które będą adekwatne do zmieniających się sposobów prowadzenia konfliktów zbrojnych.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie