Reklama

Polski generał za sterami KF-21

KF-21 z czterema pociskami MBDA Meteor, dwoma MBDA ASRAAM i czterema MBDA Meteor
Wizja myśliwca KF-21 z czterema pociskami MBDA Meteor, dwoma MBDA ASRAAM i czterema MBDA Meteor
Autor. MBDA

Delegacja Polskich Sił Powietrznych odwiedziła południowokoreańskie zakłady produkujące samoloty FA-50. Polacy mieli też możliwość przetestować koreański myśliwiec nowej generacji, KF-21.

Dowódca Sił Powietrznych RP gen. bryg. Ireneusz Nowak (obecny Inspektor SP) wykonał lot na myśliwcu KF-21, o czym w komunikacie poinformował producent, Korea Aerospace Industries (KAI). Maszyna ta ma zostać wdrożona do użycia w Siłach Powietrznych Republiki Korei (ROKAF) w drugiej połowie 2026 roku i wspólnie z F-35 ma stanowić trzon południowokoreańskich sił powietrznych.

Reklama

Korea Aerospace Industries (KAI) KF-21 jest proponowany Polskim Siłom Powietrznym, które od pewnego czasu przejawiają wolę zakupu dodatkowych 32 myśliwców. Gdyby Polska zdecydowała się na kupno koreańskiego myśliwca byłaby to już kolejna platforma lotnicza, którą będzie posiadać nasz kraj (F-35, F-16, FA-50). KF-21 już od pewnego czasu znajduje się w gronie oferowanych Polsce maszyn, obok F-35, a także F-15EX i Eurofightera.

Czytaj też

Podczas odwiedzin przedstawicieli Sił Powietrznych RP w Korei Południowej dokonano też inspekcji zakładu produkcyjnego, w którym powstają samoloty FA-50PL, dostosowywane w pełni do polskich wymogów. Przypomnijmy, że Polska zamówiła w 2022 roku 12 FA-50GF (już dostarczono) oraz 36 FA-50PL. KF-21 to rozwijany przez KAI samolot bojowy określany obecnie jako generacji 4.5, mający stanowić uzupełnienie dla F-35, jednak w perspektywie ma on zyskać nowe zdolności. Już na obecnym etapie zakłada się wyposażenie go np. w pociski powietrze-powietrze Meteor, a w przyszłości będzie także współpracować z systemami bezzałogowymi.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (16)

  1. MC775

    Tylko F-35 bo mamy już całe zaplecze pod ten samolot, od załóg, przez wyposażenie baz na częściach kończąc. Logistyka i budżet nie uciągną czwartego typu samolotu bojowego w WP (nie liczę już oczywiście MIGów i SU). Pilnie potrzebny jest nam jeszcze samolot do tankowania w powietrzu i AWACS z prawdziwego zdarzenia. Zastanowiłbym się także jak wygląda obrona przeciwlotnicza i przeciwdronowa naszych baz lotniczych bo co nam z samolotów jeśli przeciwnik je zbombarduje m.

    1. Remov

      Odpada po tym jak Trump anulował kredyty dla Polski

    2. MC775

      To trzeba się wreszcie wziąć za własne pomysły na finansowanie a nie tylko liczyć, że kolejny kredyt spadnie z nieba. Na pierwszy strzał sugeruję zacząć produkować bardzo tani prąd z węgla, tak aby przyciągnąć produkcję do Polski oraz podtrzymać tę, już istniejącą. Kilowatogodzina dla przedsiębiorstw po 40 groszy i mamy nagle boom gospodarczy przynoszący miliardy PLN w skali roku do budżetu państwa. Kolejny krok to koniec z finansowaniem obcych państw za darmo, np. Ukrainy. Już teraz skarb państwa powinien mieć w ręku licencje na wydobycie gazu na terenach Ukrainy w zamian za okazaną pomoc. Kolejny krok to cięcia budżetowe w sektorach: administracji publicznej, samorządowej, cięcie finansowań na kulturę i sztukę (w tym TVP), rezygnacja z najmniej potrzebnych świadczeń NFZ, np. in vitro. Kilka prostych kroków i miliardy leżą na stole. Tylko trzeba chcieć.

    3. Sabra

      @MC775, akurat program invitro jest słuszny i propatriotyczny. Z tego programu rodzą się nowi obywatele, których by nie było. Każdy nowy obywatel jest na wagę złota.

  2. JDM$

    Słowem Korea kusi ponownie :) Założenia programu są ciekawe i może warto złamać tradycję z kupowaniem z półki i zbudować coś nowego co będzie w modernizowane przez dekady :)

  3. szczebelek

    Jeśli dano nam przetestować KF-21 to raczej nie dlatego, że ktoś przyłożył pistolet do głowy naszemu generałowi tylko, że sami o to prosiliśmy... Mnie interesuje przyszłość naszych F16 czy podpiszemy kontrakt na ich modernizację czy pójdziemy w stronę ich zajechania, bo 7 mld USD to dość sporo dla MF. Co jeśli w głowach naszych decyzyjnych powstał pomysł zakupu 80 sztuk KF-21 czyli najpierw 32 , a za kilka lat 48 by zastąpić F16? To tylko dywagacje, ale raczej wszyscy znamy mechanizmy rozumowe naszych polityków i wojskowych....

    1. Chyżwar

      Przypuszczam, że generał pojechał tam w związku z opóźnieniami dotyczącymi FA50PL a lot KF21 odbył się niejako przy okazji. Choć nie przeczę, że nowy koreański samolot wygląda bardzo interesująco. Zwłaszcza w świetle tego, że ostatnio Amerykanie z integracją Meteorów zaczęli robić Anglikom i Włochom pod górkę.

    2. Davien3

      @Chyżwar biorąc pod uwage ze bez zgody USA z KF-21 nie zrobisz nic to ........

  4. Luunapark7Marek

    Brać, nie francuskie przestarzałe i drogie, chyba, że F15 ma udźwig, ma wysokość, ma zasięg...

    1. mick8791

      Rafale są przestarzałe? Ty chłopcze w ogóle wiesz o czym piszesz? No raczej nie... I tak, F-15 ma udźwig, ma wysokość, ma zasięg - wystarczy sprawdzić parametry tej maszyny i chociaż pobieżnie znać jej historię i możliwości zamiast tutaj hipotetyzować! Co nie zmienia faktu, że to byłby dla nas kiepski zakup i to z kilku powodów. A tego koreańskiego tworu jak najbardziej NIE BRAĆ choćby z tego powodu, że ta maszyna ciągle jest i przez najbliższe lata będzie w fazie developu! Koreańczycy nie potrafią sobie poradzić z wieloma problemami, brakujących technologii nie zawsze udaje im się kupić więc póki co jest to taki "Miś na miarę naszych możliwości"...

    2. RPvictory

      Może i "miś..." Tylko, że może być też tak, że dołaczając nie tylk do zakupu, ale też i do programu Polska będzie miała w końcu możliwości rozwoju i know hoe (o ile sobie to wywalczymy w umowie z Koreańczykami).

  5. Flaczki

    Ciekawe czy Amerykanie zaprosza generala na przelot F15EX

    1. Remov

      Wątpliwe po tym jak anulowali kredyty dla Polski

  6. Granat

    Może generał powinien polatać na Grypenie C i E. Mało samolotów w Europie?

    1. mick8791

      A daj już spokój z tym bieda-myśluwcem! Poczytaj najpierw jakie to ma parametry, porównaj z innymi maszynami i przestań się tym jarać!

    2. Drako

      Tylko problem w tym że żaden z europejskich producentów tego nie zaproponował....

    3. Granat

      Korea nie posiada rakiet BVR własnej produkcji, dlatego z tego względu ich samoloty nie powinny być brane pod uwagę w zakupach. Poza tym jeszcze się nie wywiązali z jednego zamówienia i termin dostawy FA-50PL został przesunięty w nieokreśloną przyszłość. To jest podstawa do anulowania tego zakupu i MON powinien to zrobić natychmiast.

  7. Maroh78

    Ciekawe czy to tylko pozory i próba "zbicia" ceny za kolejne F35 czy już rozglądanie się za następcą już 20-letnich F16, których koszt "midlife upgrade" to tyle co nowe F35/F16.

  8. Szwejk85/87

    100 szt. KF-21 poproszę i powolutku integrujemy z Europejskimi uzbrojeniem. Oczywiście, co najmniej montaż 80% samolotów w Polsce, ze znaczącą polonizacją. I niech nas wszyscy wielcy tego świata w przycieś pocałują !

    1. Remov

      32 chcą kupić

  9. kopacz033

    Jesli chcieiiby kupic kolejna wersje mysliwca, to wspolczuje logistyce w czasie wojny. Bledem kupowanie jest kolejnego typu myśliwca. Z punktu jak teraz wpjny wygladaja to bedzie tragedia jesli mialoby dojsc do zamowienia. Dla Polski najlepiej jest dokupic kolejne f35 w wersji a. Nie ma co kombinowac. Kolejny typ to smierc dla nas Polakow . To zaszkodzi operacji jakie mialoby wykonywac Polskie lotnictwo w czasie wojny. Gorzej jakby wybuchla wojna miedzys Korea Południowa a Polnocna. Bo moze tak byc w przyszlosci. Niczego nie przewidzi . A f35 jest bezlieczne pod kazdym wzgledem. I jest 5 generacja a nie 4plus basz ledwo 4. Slaba konstrukcja dopiero za 3 badz 4 lata wyjdzie egzemplarz ktory moze dorowna f35 ale to 4 lata. Dlugo . Pozdrawiam

    1. Andybuba

      Trudno się z tym nie zgodzić. Logistyka polskiej armii nie da rady. Nawet lepiej polska jako kraj nie da rady. Takie zróżnicowane zakupy to śmierć na polu bitwy.

    2. Ondre2727

      Co ty gadasz 4 lata to długo na co długo na myślenie ???? Wiesz ile czasu mija od podpisania do dostarczenia samolotu??? Po drugie powinna to być włąśnie decyzja wojska sił powietrznych czego potrzebuja a nie polityków czy kasy z Unii

    3. Remov

      Doczytaj c9 to dywersyfikacja dostawców

  10. Thorgal

    Ja widzę dużo korzyści jeśli wybralibyśmy KF-21..Wiem znów Korea ale naprawdę ten kraj może nas wyciągnąć z naszego: nie da się..

    1. XXL

      Już kupiliśmy FA50, Miały być to takie prawie F-16, a okazały się takimi prawie TS-11..

    2. Essex

      A jakie to mityczne korzysci uzyskalismy dzieki dotychczasowym zakupom? Zadne?

  11. kowalsky

    Cóż znaczy opinia kompetentnego generała w starciu z opinią polityka u władzy który zna się na Wszystkim.

  12. radziomb

    kasa jest ale tylko na Europejskie uzbrojenie. 65% czesci musi pochodzic z Europy

    1. KDJDKOS

      🤟🏼

    2. xdx

      Nie do końca, to chodzi tylko i wyłącznie o preferencyjne kredyty, jeżeli Polska zapewni sobie kredyt z Koreii to jest to wyłącznie sprawa Polski. Co do popieranie przemysłu europejskiego to jest jak najbardziej słuszne i logiczne. Nie zapominaj iż nawet jak głównym producentem jest Francja czy Niemcy to wiele polskich firm jest podwykonawcami . Np budowa Eurofighter to miliardy podatków i miliardy zaoszczędzone na świadczeniach socjalnych jakie trzeba by płacić bezrobotnym. Europa musi być samowystarczalna. Jak pokazuje czas nie zawsze można opierać się na USA , po prostu trzeba jak najwięcej zdolności zbrojeniowych mieć w europie.

    3. Paweł P.

      Jakoś nie widzę aby EU się na Borsuka rzuciła, gdyby tak to zamówienie powinno iść na 5k wzów.

  13. Smoko

    Logistyka jest b.ważna, każdy to wie, dlatego musi być profesjonalna, tak jak łączność, bo bez niej logistyka sie nie dowie, że jest potrzebna. Wielorakość platform bojowych, natomiast, to ogromna zaletą na POLU WALKI!, Ten kto tego nie docenia, nic nie wie o WALCE. Dywersyfikacja zaopatrzenia na wojnie jest b.wskazana, bo nigdy nie wiadomo czy, np.Leopardy nie zaskoczą nas od zachodu i czesci do naszych sie skończą b.szybko. Nigdy też nie możemy/nie powinniśmy być pewni dostawców z innych krajów, dlatego/i nie tylko dlatego, musimy produkować/albo być w gotowości do produkcji na własnym terenie..

  14. Box123

    80 f35 i 80 kf21 (wejście we współpracę i produkcja w Polsce) praktycznie daje gwarancję dominacji w powietrzu i załatwia sprawę wojny konwencjonalnej

  15. tkin ważny

    I. Francuskie Rafale z atomowymi pociskami manewrującymi. II F-35 zintegrowany system dowodzenia i rozpoznania. III. Brakuje samolotów przełamania - Rafale, lub Eurofighter. IV F-16 wół roboczy, wspomagany FA-50 PL. KF-21. odpada całkowicie Amerykanie brużdża jak mogą, znowu będą chcieli go przez pół roku rozbrajać, żeby nikomu krzywdy nie zrobił. Niech sobie go Koreańczycy zachowają. Rafale 16 uzbrojonych w atom 32 samoloty przełamania. Na wczoraj.

    1. GGG BBB

      @tkin_ważny Dej pan spokój z tym Rafałami. Niedawno indyjskie Rafale przełamywały obronę plot Pakistanu i tak nie do końca im się udało wszystkim wrócić do bazy ... I to w starciu z chińsko-pakistańskimi JF-17 (odpowiednik naszych Fafików).

    2. KDJDKOS

      🦅

    3. Davien3

      @GGG BBB Po pierwsze z wysłanych Rafale nie wrócił JEDEN który w trwającej godzinę bitwie powietrznej został zestrzelony przez J-10C a nie JF-17 Fafiki spadłyby tam wszystkie Po drugie JF-17 bl II i III to maszyny klasy Gripena deklasujące pod każdym mozliwym wzgledem FA-50 nawet w wersji PL.

  16. Paweł P.

    Jazda próbna - nie zaszkodzi.

    1. KDJDKOS

      😎👍🏼

Reklama