Reklama

Siły zbrojne

Tak będzie wyglądał polski Delfin [FOTO]

Najnowsza wizualizacja przyszłych polskich okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin.
Najnowsza wizualizacja przyszłych polskich okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin.
Autor. MMC Ship Design & Marine Consulting

Jak już wielokrotnie informowaliśmy w stoczni Remontowa Shipbuilding S. A. w Gdańsku trwa budowa dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin.

Polskim podwykonawcą stoczniowym jest stocznia Remontowa Shipbuilding S. A. w Gdańsku, a podwykonawcą projektowym MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. w Gdyni. Właśnie to biuro za pośrednictwem Agencji Uzbrojenia przedstawiło najnowszą wizualizację budowanych Delfinów.

Daty budowy okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin.
Daty budowy okrętów rozpoznania radioelektronicznego projektu 107 Delfin.
Autor. Zestawienie autora

Polski projekt 107 Delfin jest zbliżony do szwedzkiego okrętu rozpoznawczego Artemis (A 202), którego projekt okrętowy też powstał w MMC Ship Design & Marine Consulting w Gdyni. Szwedzki Artemis ma około 2300 ton wyporności pełnej, 74,6 m długości, 14 m szerokości i 3,8 m zanurzenia. Jego maszynownia składa się z 4 zespołów prądotwórczych o mocy 990 kW każdy, które napędzają pędniki azymutalne. Okręt ma 2 dziobowe stery strumieniowe. Pędniki i stery pozwalają mu sprawnie manewrować oraz dokładnie utrzymywać zadaną pozycję na morzu. Artemis jest wyposażony w bogaty zestaw urządzeń przechwytujących łączność radiową, satelitarną, promieniowanie elektromagnetyczne z różnych źródeł emisji oraz równocześnie dokonujących namiaru punktu z którego pochodzą przechwycone sygnały.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. kaczkodan

    Lądowisko dla helikoptera przydaje się zawsze, co nie oznacza konieczności stacjonowania śmigłowca. Obok lądowiska przydaje się też zbiornik na kilkanaście ton paliwa.

  2. Wuc Naczelny

    Może ktoś coś powiedzieć o tym jaki rodzaj anten jest pod tym walcem? Jeśi to jest sigint do komórek, to na krótkei długości fali. Czy jest tam jedna antena czy jest to generyczny kontener na dziesiątki anten? Dla porównania stodoła w Świadkach Iławieckich jest podobnych rozmiarów i zapewne przeznaczenia. 54°21'59.35"N 20°33'38.96"E

    1. Davien3

      A to juz jest scisła tajemnica i nikt ci tego nie poda.

  3. Wuc Naczelny

    Jeśłi chodzi o okręciki z antenkami to moim ulubionym jest A601 Monge.

    1. Davien3

      Tyle ze A601 nie jest okretem rozpoznawczym ale jednostka do sledzenia rakiet balistycznych i rakiet Ariane

  4. Hmmm.

    I pięknie. Teraz mieczniki i orka.

    1. Chyżwar

      Mieczniki na szczęście się dzieją i na razie nikt przy nich nie majstruje. Z Orką zobaczymy jak będzie. A powinna być, bo to cholernie potrzebny sprzęt.

    2. GB

      Chyżwar, jak to przy Miecznikach nikt nie majstruje (w dobrym tego słowa znaczeniu)??? Poprzedni rząd zamówił 1 fregatę rakietową i 2 fregaty patrolowe. Obecny złożył zamówienie które z tych 2 fregat patrolowych robi 2 fregaty rakietowe tak samo uzbrojone i wyposażone jak prototyp serii.

    3. ALBERTk

      GB@ obecny rząd podpisał umowy wynegocjowane przez poprzedni MON. Ty myślisz że takie umowy negocjuje się w kilka tygodni?

  5. Odyseus

    Nie wiem kto tam tą Marynarkę Nam ogarną ale naprawdę szacun , jest chyba najsprawniej modernizowana dzisiaj i oby tak dalej i oby chłopaka czy chłopaków nie uwalili po zmianie władzy nie zaczęli przy tym grzebać i tego nie zepsuli

  6. Weneda 1977

    Powinny mieć lądowisko dla śmigłowca.

    1. Wuc Naczelny

      "Powinny mieć lądowisko dla śmigłowca." Po co? żeby zakłócał zbieranie danych?

    2. Wuc Naczelny

      @I gdzie chcesz teń śmigłowiec umeiścić na 74 metrowym okręcie na którym każe miejsce zajęto elektroniką i załogą?

    3. Chyżwar

      A w tego typu okręcie po co? Tam prócz wyposażenia konieczne są wygodne pomieszczenia dla załogi bo taki zwierz lubi wypływać na bardzo długo. Ale śmiglak już niekoniecznie.

Reklama