Reklama

Siły zbrojne

Tajwan ćwiczy obronę cywilnych lotnisk

Tajwan, Chiny, Ćwiczenia, Han Kuang, Lotnisko Fengnian, lotnisko Taoyuan, F-16, Tajwańskie F-16
Tajwańskie F-16
Autor. The Republic of China Air Force/Facebook

W dniach 24-28 lipca tajwańskie siły powietrzne zorganizują ćwiczenia „Han Kuang” na lotniskach Taitung i Taoyuan, angażujące myśliwce F-16V i samoloty transportowe C-130H – informuje Taiwan News.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ciągłe agresywne działania Chin wymuszają na Tajwanie gotowość do obrony, nie tylko baz wojskowych czy kluczowych obiektów militarnych, ale także ważnych dla bezpieczeństwa lotnisk. Dlatego w dniach 24-28 lipca tajwańskie siły powietrzne zorganizują ćwiczenia „Han Kuang" na lotniskach w Taitung i Taoyuan. W czasie ćwiczeń 26 lipca na lotnisku Taoyuan zostanie przeprowadzona symulacja ataku na lotnisko. Ćwiczenia na międzynarodowym lotnisku Taoyuan będą pierwszym przypadkiem, gdy główne lotnisko Tajwanu zostanie wykorzystane jako miejsce ćwiczeń wojskowych. Takie ćwiczenia były wcześniej przeprowadzane na innych lotniskach na Tajwanie, ale nigdy na najbardziej ruchliwym cywilnym lotnisku w Taoyuan. Z kolei 27 lipca żołnierze przeprowadzą ćwiczenia z odpierania desantu na plaży w Bali w Nowym Tajpej.

Czytaj też

„Han Kuang" będzie również obejmował część morską, głównym tematem ćwiczeń w tym roku będzie zapobieganie i przeciwdziałanie blokadzie wroga. W kwietniu Chiny prowadziły ćwiczenia gdzie ćwiczyły precyzyjne uderzenia i blokadę wyspy. Blokada miałaby dla Tajwanu olbrzymie konsekwencje, ponieważ Tajpej znalazłoby się pod ogromną presją musząc zdecydować, czy przyjąć żądania Chin bez konwencjonalnej wojny. Kraj jest w dużym stopniu uzależniony od importu, co może stać się kluczową słabością, jeśli Chiny wykonają ruchy przeciwko wyspie. Według ministerstwa gospodarki w 2021 roku ponad 91 procent energii – węgla, ropy i gazu – pochodzi z importu. Z Australii pochodzi większość importu węgla i skroplonego gazu ziemnego (LNG). W 2021 r. Arabia Saudyjska i Kuwejt dostarczały większość importowanej ropy (odpowiednio 31 proc. i 22 proc.), a Stany Zjednoczone odpowiadały za ok. 19 proc. importu ropy. Tajwan poinformował, że zakończył import rosyjskiego węgla w sierpniu 2022 r. (około 14,6 proc. całości importu tego surowca), powstrzymując się przed odnowieniem kontraktu związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem od 11 lipca chińskie siły powietrzne i marynarka wojenna zorganizowały na szeroką skalę ćwiczeń z myśliwcami, bombowcami i okrętami wojennymi na południu i południowym zachodzie Tajwanu.

Reklama

Czytaj też

Dlatego ćwiczenia „Han Kuang" zakładają przeciwdziałanie blokadzie oraz zapobieganie lub odpierania lądowań wroga na wybrzeżu i na głównych lotniskach. Han Kuang obejmie również zamknięcie portów, symulację awarii systemów komunikacyjnych, ćwiczenie napraw i tankowanie.

Czytaj też

W raporcie tajwańskiego resortu obrony, którego celem jest uzyskanie zgody parlamentu na wydatki obronne, napisano, że w ubiegłym roku rozpoczęto przegląd strategicznych zapasów paliwa i zdolności do naprawy sprzętu. Ministerstwo podkreśliło, że w ramach przygotowań do „całkowitej blokady Cieśniny Tajwańskiej" w tegorocznych wydatkach na obronność przewiduje się uzupełnienie zapasów pocisków artyleryjskich i rakietowych oraz części do myśliwców F-16.

W zaktualizowanej ocenie zagrożenia ze strony Chin ministerstwo zwróciło uwagę, że chińska armia prowadziła połączone operacje, których celem byłaby kontrola nad strategicznymi punktami i odcięcie dostępu dla wojsk zagranicznych.

„Model ćwiczeń i treningu komunistycznych wojsk został niedawno zmieniony z jednego rodzaju wojsk na połączone operacje sił lądowych, morskich, powietrznych i rakietowych" – napisano w raporcie, wydanym przed środowym wystąpieniem ministra obrony Cziu Kuo-czenga w parlamencie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Thorgal

    A jak u nas, były/są takie ćwiczenia??

    1. Kelt

      A to nie wiedziałem, że jesteśmy wyspą.

Reklama