Reklama

Siły zbrojne

T-62 jako "tani Terminator"

Wóz skonstruowany przez Algierczyków nasuwa na myśl wizję budowy wozów wsparcia czołgów w ZSRR/Rosji czego przykładem został BMPT Terminator
Wóz skonstruowany przez Algierczyków nasuwa na myśl wizję budowy wozów wsparcia czołgów w ZSRR/Rosji czego przykładem został BMPT Terminator

Algieria od dłuższego czasu szukała zastosowania dla swoich T-62. Jak widać, tamtejsi decydenci zdecydowali się na budowę wozu wsparcia ogniowego, będącego hybrydą podwozia czołgowego i systemu wieżowego bojowego wozu piechoty.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazd przedstawiony podczas algierskiej parady przypomina jedną z koncepcji, która była proponowana w ramach budowy wozu wsparcia czołgów w ZSRR/Rosji, który obecnie znany jest jako BMPT Terminator/Terminator 2. Jednak Algierczycy poszli zdecydowanie mniej kosztowną drogą, na bazowym podwoziu czołgu T-62 posadowiono system wieżowy znany z BMP-2M Bierieżok. Jednak aby tego dokonać, musiały nastąpić zmiany konstrukcyjne w kadłubie.

Czytaj też

Skonstruowano podwyższenie dla nowej wieży, w miejscu gdzie znajdował się pierścień wieży czołgowej. Nie jest wiadoma grubość pancerza nadbudówki. Powoduje ona jednak ogólne zwiększenie wysokości samego wozu, zatem jest on łatwiejszy do trafienia. Sytuację pogarsza fakt, że najwyższym miejscem wozu jest nowy system wieżowy posiadający najsłabszy pancerz, mogący być przebity przez każde działo automatyczne, czy nawet ciężkie karabiny maszynowe przy trafieniu w bok/tył wieży.

Reklama

Czytaj też

System wieżowy posiada dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet-E naprowadzanych laserowo o zasięgu do 5,5 km. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Uzupełnieniem ich jest 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M. Według dostępnych informacji Biereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu.

W systemie wieżowym Bierieżok wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu w zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Wieża została dodatkowo dopancerzona. Jednak dalej jest to ochrona niewystarczająca, nie zabezpieczająca załogi wieży przed różnego rodzaju działkami automatycznymi. System wieżowy może wykorzystywać pociski rakietowe Kornet w pięciu wersjach — przeciwpancernych z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy warianty termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Oznacza to dużą uniwersalność w zastosowaniu wozu na różnych teatrach działań.

Algieria miała zakupić ponad 700 systemów wieżowych tego typu dla potrzeb modernizacyjnych swojej floty bojowych wozów piechoty BMP-1/2. Nie wiadomo, czy systemy wieżowe zainstalowane na ukazanych wozach wsparcia ogniowego pochodzą z tego zamówienia, czy zostały zakupione oddzielnie. Mimo zwiększenia opancerzenia kadłuba, względem BMP-2, omawiany pojazd dalej jest dość łatwym celem dla np. starych głowic kumulacyjnych, które bez problemu przebiją przedni pancerz. Z drugiej strony, poziom ochrony kadłuba jest nieporównywalnie wyższy, niż w BMP-1/2 na przykład w zakresie ochrony przed ogniem z armat małokalibrowych i odłamkami, a siła ognia pojazdu jest wysoka. Oczywiście przy założeniu, że system kierowania ogniem faktycznie osiąga zakładane parametry, a integracja przebiegła pomyślnie.

Jak na warunki algierskie (i nie tylko), może to być tańszym rozwiązaniem względem nowo budowanych ciężkich bojowych wozów piechoty. Warto tutaj nadmienić, że Algieria ma posiadać 300 BMPT Terminator, zatem stworzenie wozu wsparcia na podwoziu T-62 zapewne ma wymiar tylko wykorzystania obecnie posiadanego sprzętu w nowej roli, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na inne pilniejsze potrzeby. Z drugiej strony, może to być oznaka, że Terminatory są drogim rozwiązaniem jako wozy wsparcia czołgów i poszukiwano tańszych opcji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. QVX

    @Valdore To wiem doskonale - dlatego wzięli ilość defiladową, żeby go wciskać Arabom jako moderkę teciaków. A w ogóle to powinno dziwić, że akurat Rosjanie nie pomyśleli o tym, że np. działka o kącie podniesienia do 45 stopni są w mieście złomem - zapomnieli o domu Pawłowa.

  2. kaczkodan

    Krytyka takiego rozwiązania jest nie na miejscu, przecież te pojazdy i tak są znacznie odporniejsze na zniszczenie niż większość BWP, z naszym Borsukiem na czele, z jakiegoś powodu pojazdy dostają podwójne standardy przy ocenie z których przeciwnik może sobie nic nie robić. Krytyka oryginalnych terminatorów sprowadza się do tego, że nie robią niczego lepiej od czołgów, nie mając ich możliwości, jednocześnie kosztując tyle samo lub więcej. Byłbym przeszczęśliwy gdyby nasze Meridy spotkał podobny los, tzn. zdjęto im wieże (zachowane do celów fortyfikacyjnych) i zamontowano armaty automatyczne, przy czym moim faworytem jest kaliber 57 mm. Właściwie to nawet można by pozostać przy istniejących wieżach i zamontować samą armatę. Do tego przy modernizacji T-72 można by przełożyć silniki przez co ruchliwość w terenie wzrosłaby do poziomu najlepszych MBT.

    1. Valdore

      @kaczkodan, i co z tego jak dowolne dzisiejsze srodki ppanc niszczą je równei łatwo jak BWP, ba nawet łatwiej bo nie maja ochrony własnej piechoty. A co do bmpt Terminator, to okazał sie neiudany z powodu gorszej świadomości sytuacyjnej niz czołgii , które miał wspierać i braku piechoty w przeciwieństwie do BWP , a miały wspierać czołgi w mieście.

    2. QVX

      Tyle tylko, że BWP to Bojowy Wóz PIECHOTY, czyli taki pojazd jsk ten tutaj (a także BMPT) to BWP na sterydach bez piechoty, a od MBT słabszy. Rosjanie zaczęli oryginalne BMPT prohektować do walki z SACLOS-ami a po Czeczenii je zbudowali, bo ich piechota w Gtoznym "rajdowała" w BWP-ach bez spieszania się.

    3. Adr

      Tylko że bwp przewozi piechotę która w skomplikowanym terenie jest wartością samą w Sobie. Po wojnie sześciodniowej IDF forsował koncepcje czystych jednostek czołgów które na pustyni miały sobie poradzić bez piechoty ale 73 rok szybko to zweryfikował, piechotą egipska była już lepiej wyszkolona i uzbrojona, stąd improwizowaną piechota zmech/zmot w postaci spadochroniarzy sadzanych na halftrucki. Izraelska koncepcją przebudowy T55 do roli TO z zsmu z bronią kalibru 7,62 czy 12,7mm lepiej do mnie przemawia.....a czas idzie do przodu, na pojazdach klasy Achzarit Namer można montować wieże bezzałogowe nie integrujące w kadłub uzbrojone w 30mm i ppk......co by nie używać priorytet powinno być wyposażenie w Asop soft kill i/lub hard kill i osłonę stropu przed subamunicja na wzór niemieckiego igelpanzerung.....mimo wszystko w Algierskich uwarunkowaniach ,,,bida terminator" ma jakieś uzasadnienie

  3. Ma_XX

    nowa wersja taczanki? - świat trochę poszedł do przodu...

  4. szczebelek

    W Afryce to ma inny poziom przydatności niż w Europie.

    1. Niezorientowany

      No tak, ale przemijalność na poziomie ckm, nawet w afrykańskich warunkach jest dość problematyczna.

    2. Chyżwar

      I Francuzi to wiedzą. Ich nowe cacka dla zwiadowców będą je eksterminowały zanim załoga T-62 zapyta się o co chodzi. Na tym kontynencie też dzieją się ostatnio ciekawe rzeczy. My widzimy Ukrainę, bo to naturalne. Francuzi i inni widzą Afrykę bo to dla nich naturalne. Ja widzę to tak. Ruscy w każdym miejscu powinni dostać po ryju. Nie ważne, czy to Ukraina, Afryka, czy Arktyka. Nie chcą współpracować jak cywilizowani ludzie, to niech spadają do budy.

    3. Adr

      Prędzej spotkają się z Marokańskimi m113, samochodami pancernymi czy TOWami na pickupach

Reklama