Reklama

Siły zbrojne

Algieria: setki BMP z przeciwpancerną pięścią

BMP-2M. Fot. Xabier Eskisabel/CC BY-SA 2.0
BMP-2M. Fot. Xabier Eskisabel/CC BY-SA 2.0

Według raportu dotyczącego obrotu uzbrojeniem na świecie za rok 2020 opublikowanego Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) Narodowa Armia Ludowa Algierii zmodernizowała co najmniej większość obecnie eksploatowanych bojowych wozów piechoty z rodziny BMP-1/2.

Według tych informacji algierski resort obrony miał zawrzeć w 2005 roku kontrakt z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym na dostawy łącznie 400 systemów wieżowych Bierieżok (B05S011) dla 400 egzemplarzy BMP-1 z terminem dostaw w latach 2006-2010. Następnie w 2014 roku zawarto drugi kontrakt na kolejnych 360 Bierieżoków, które zostały dostarczone między 2015, a 2017 rokiem. Równolegle do obu kontraktów zakupiono i dostarczono partię przeznaczonych dla nich 4000 przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet-E. 

Nie jest do końca jasne, który konkretnie model ani jaka dokładna liczba tych wozów eksploatowanych przez algierską armię została poddana modernizacji. Najprawdopodobniej zmodernizowane zostały wszystkie BMP-2 oraz co najmniej część, jeśli nie wszystkie BMP-1. Według deklaracji obu stron zakupione moduły Bierieżok miały posłużyć do modernizacji właśnie także BMP-1, choć system ten był projektowany pod kątem BMP-2. Bez wątpienia modernizacja  ta pozwala na skokowe podniesienie zdolności bojowych algierskich BMP-1/BMP-2. Szczególnie jest to widoczne w zakresie możliwości zwalczania broni pancernej dzięki aż czterem wyrzutniom systemu Kornet-E.

image
Reklama

BMP-2M to zmodernizowana wersja radzieckiego bojowego wozu piechoty BMP-2 opracowana i produkowana przez Kurganmaszzawod. Jej głównym celem jest dostosowanie tej starzejącej się już konstrukcji do wymagań współczesnego pola walki. W tym celu znacząco poprawiono siłę ognia poprzez wymianę  wieży, a wraz z nią uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększono mobilność pojazdu. Wóz został wyposażony w nowy system wieżowy Bierieżok (B05S011) opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP, który zachował dotychczasowe uzbrojenie lufowe jednak otrzymał aż cztery nowe wyrzutnie ppk 9M133 Kornet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem ze zdolnością automatycznego śledzenia celów.

Ciężkie wozy bojowe produkcji radzieckiej i rosyjskiej stanowią podstawowe uzbrojenie Narodowej Armii Ludowej Algierii. W przypadku omawianych tutaj bojowych wozów piechoty oprócz wspomnianych BMP-1M/BMP-2M wymienić można także BMP-3 (100 egzemplarzy) i BMPT Terminator (nawet do 300 egzemplarzy). W ostatnich latach praktycznie wszystkie wozy bojowe będące na uzbrojeniu algierskiej armii (z wyłączeniem kilku najnowszych konstrukcji pozyskanych w ostatnich latach) są intensywnie modernizowane. Co ciekawe, część z nich przy okazji jest przebudowywana do wersji przeciwpancernej i uzbrojona we wspomniane już wyrzutnie ppk 9M133 Kornet.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Dla nas już za późno na modernizację BMP-1. Ale proszę zauważyć, kiedy Algierczycy się tym problemem zajęli. Pierwsze zamówienie zostało złożone w 2005. Czyli 18!!! lat temu. A my mamy teraz z 800-900 szrotów i nadzieję na rozpoczęcie produkcji Borsuka jak najszybciej w ilości aż 50 sztuk rocznie, potem może 100. Też nadzieję na to, że Koreańczykom uda się dopracować AS-21 Redback. A co, jak się nie uda? Do Rheimetall po KF-41 Lynx??? Bo Puma na razie też nie działa, a do tego jest horrendalnie droga.

Reklama