Siły zbrojne

Szwecja przywraca nadbrzeżne systemy rakietowe

Fot. Siły zbrojne Szwecji.
Fot. Siły zbrojne Szwecji.

Siły zbrojne Szwecji zdecydowały o przywróceniu do służby nadbrzeżnych wyrzutni rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15. W ten sposób będą one dysponowały tego typu pociskami odpalanymi z lądu, morza i powietrza.

W oficjalnym komunikacie podkreśla się, że przywrócenie do służby jednostek uzbrojonych w naziemne wyrzutnie RBS-15 pozwoli na rażenie rozmieszczonym na lądzie pododdziałom okrętów nawodnych na znacznych odległościach. Ma to zapewnić między innymi większą elastyczność prowadzenia działań obronnych, gdyż Szwedzi dysponują już pociskami RBS-15 na okrętach, rakiety tego typu są też używane w siłach powietrznych.

Przeprowadzono już testy nadbrzeżnego systemu rakietowego. Zbudowano go z wykorzystaniem między innymi elementów wycofanego wcześniej lądowego zestawu rakietowego z pociskami RBS-15, a także uzbrojenia okrętów, które wyłączono wcześniej ze służby.

Czytaj więcej: Więcej haubic Archer dla Szwecji. „Wzmocnienie rezerw”.

Pociski przeciwokrętowe rodziny RBS-15 są używane m.in. w Polsce, Niemczech, Finlandii czy Chorwacji. Najnowszy wariant, oznaczony RBS-15 Mk 3, charakteryzuje się zasięgiem około 200 km. Rakiety tego typu są naprowadzane za pomocą systemu inercyjnego i GPS (wprowadzony w wersji Mk 3), natomiast w ostatniej fazie lotu używana jest aktywna, radiolokacyjna głowica samonaprowadzająca. Z kolei polska Morska Jednostka Rakietowa, wyposażona w wyrzutnie naziemne, używa pocisków typu NSM norweskiego koncernu Kongsberg.

Czytaj więcej: Ewolucja - Program Leoparda 2 w Szwecji a sprawa polska.

Należy zauważyć, że przywrócenie nadbrzeżnych wyrzutni rakietowych to kolejny krok w celu rozbudowy zdolności obronnych, podjęty przez Szwecję. Wcześniej zdecydowano np. o ustanowieniu obecności wojskowej na Gotlandii. Do czasu sformowania odpowiednich jednostek, służbę będą pełniły poszczególne pododdziały na zasadzie rotacyjnej.

Czytaj więcej: "Potencjał gospodarczy gwarantem bezpieczeństwa". Kownacki: Możliwy zakup trzeciego NDR i integracja z Wisłą.

Szwedzi zwiększyli też budżet obronny, co pozwoliło m.in. na przywrócenie do służby częściowo wycofanych czołgów Strv 122 (lokalna odmiana Leoparda 2A5), większość z nich ma przejść modernizację. Ponadto, zakupiono dodatkowe haubice samobieżne Archer – w tym z myślą o jednostkach rezerwowych.

Komentarze