Reklama

Siły zbrojne

Szwecja przywraca nadbrzeżne systemy rakietowe

Fot. Siły zbrojne Szwecji.
Fot. Siły zbrojne Szwecji.

Siły zbrojne Szwecji zdecydowały o przywróceniu do służby nadbrzeżnych wyrzutni rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15. W ten sposób będą one dysponowały tego typu pociskami odpalanymi z lądu, morza i powietrza.

W oficjalnym komunikacie podkreśla się, że przywrócenie do służby jednostek uzbrojonych w naziemne wyrzutnie RBS-15 pozwoli na rażenie rozmieszczonym na lądzie pododdziałom okrętów nawodnych na znacznych odległościach. Ma to zapewnić między innymi większą elastyczność prowadzenia działań obronnych, gdyż Szwedzi dysponują już pociskami RBS-15 na okrętach, rakiety tego typu są też używane w siłach powietrznych.

Przeprowadzono już testy nadbrzeżnego systemu rakietowego. Zbudowano go z wykorzystaniem między innymi elementów wycofanego wcześniej lądowego zestawu rakietowego z pociskami RBS-15, a także uzbrojenia okrętów, które wyłączono wcześniej ze służby.

Czytaj więcej: Więcej haubic Archer dla Szwecji. „Wzmocnienie rezerw”.

Pociski przeciwokrętowe rodziny RBS-15 są używane m.in. w Polsce, Niemczech, Finlandii czy Chorwacji. Najnowszy wariant, oznaczony RBS-15 Mk 3, charakteryzuje się zasięgiem około 200 km. Rakiety tego typu są naprowadzane za pomocą systemu inercyjnego i GPS (wprowadzony w wersji Mk 3), natomiast w ostatniej fazie lotu używana jest aktywna, radiolokacyjna głowica samonaprowadzająca. Z kolei polska Morska Jednostka Rakietowa, wyposażona w wyrzutnie naziemne, używa pocisków typu NSM norweskiego koncernu Kongsberg.

Czytaj więcej: Ewolucja - Program Leoparda 2 w Szwecji a sprawa polska.

Należy zauważyć, że przywrócenie nadbrzeżnych wyrzutni rakietowych to kolejny krok w celu rozbudowy zdolności obronnych, podjęty przez Szwecję. Wcześniej zdecydowano np. o ustanowieniu obecności wojskowej na Gotlandii. Do czasu sformowania odpowiednich jednostek, służbę będą pełniły poszczególne pododdziały na zasadzie rotacyjnej.

Czytaj więcej: "Potencjał gospodarczy gwarantem bezpieczeństwa". Kownacki: Możliwy zakup trzeciego NDR i integracja z Wisłą.

Szwedzi zwiększyli też budżet obronny, co pozwoliło m.in. na przywrócenie do służby częściowo wycofanych czołgów Strv 122 (lokalna odmiana Leoparda 2A5), większość z nich ma przejść modernizację. Ponadto, zakupiono dodatkowe haubice samobieżne Archer – w tym z myślą o jednostkach rezerwowych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. GI

    W kwestii wykorzystania samolotów Su-22M nad morzem, to pomimo wiekowej konstrukcji płatowca pomysł wart zrealizowania. Nie zamierzam proponować wysyłania naszych pilotów w misjach samobójczych. Ale zamiast planować wycofanie tych samolotów, lepiej będzie przerobić je na zdalnie sterowane samoloty cele. Analogicznie postępują amerykanie z F-16A wycofanymi z eksploatacji, przywracając je do służby jako QF-16A.

    1. zuch6

      Pisałem o tym już kilka razy tu pod różnymi artykułami. Można ze starych samolotów zrobić pociski latające, nie tylko do atakowania celów nawodnych ale również naziemnych. Zdaję sobie sprawę z tego że łatwiej wykryć samolot niż pocisk ale samoloty już mamy no i można na nich zamontować dużo większą głowicę niż posiadają chociażby tak przez nas upragnione tommahowki.

    2. Wuc Naczelny

      @zuch6 jetseś ignorantem. nei am do tego sprzętu, przemysłu, autopilotw poruszających hydraulicznymi siystemami, nei ma nawet lotniska testowego i poligonu 400x400km. To przerasta możliwości techniczne Polski a nawet krajw Nordyckich czy też niemiec.

  2. say69mat

    @def24.pl: Siły zbrojne Szwecji zdecydowały o przywróceniu do służby nadbrzeżnych wyrzutni rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15. W ten sposób będą one dysponowały tego typu pociskami odpalanymi z lądu, morza i powietrza. say69mat: Podstawowa różnica pomiędzy szwedzkim Rakietowym Systemem Obrony Wybrzeża a naszym NDR-em. Polega na tym, że efektor - RBS15, stanowiąc podstawę systemu, jest zintegrowany i przenoszony zarówno przez okręty oraz samoloty. Zatem baterie brzegowe są jednym z elementów systemu obrony wybrzeża. Czy zatem nasze lotnictwo dysponuje bodaj załogami samolotów wyszkolonymi do prowadzenia działań bojowych na morzu??? Dlaczego nie wykorzystano w tej materii potencjału Su22, jako nosicieli JSM/RBS współpracujących z samolotami rozpoznawczymi, działającymi spoza zasięgu NDR. Tak aby rzeczony NDR był rzeczywiście ostateczną linią obrony wybrzeża, a nie ... jedyną.

    1. sojer

      Su-22 zbliżają się do końca służby - captain obvious to the rescue.

  3. Moshe Schwantz

    ...o jakich typach uzbrojenia mówisz? Proszę wymień je i podaj sensowne tłumaczenie za przywróceniem do służby?! A kościoły to zostaw w spokoju, bo to nie miejsce i czas na takie dywagacje.

    1. rydwan

      a czemu ma zostawic? wszyscy widza jak jestesmy dojeni jak starsze osoby bez opamietania sla pieniadze rydzykowi zamiast sobie albo wnukom cos zafundowac ,sporo pieniedzy nam wycieka a jak wiadomo wolnosc nie jest dana raz na zawsze i trzeba caly czas inwestowac w armie a nie tylko w swiatynie na dodatek ze swiatyni trzeba czasem wyjsc do ludzi do zywych a nie barykadowac sie lu b wysylac innych za granice(co dzieje sie teraz nagminnie) POlska ma byc dla wszystkich polakow tych lepszych i tych gorszych i o wszystkich trzeba dbac jednakowo .

  4. greg

    Zgadzam się z tobą BUBA w 100%!masz całkowitą racje!! a jeszcze ciekawostka że mieliśmy projekt modernizacji BWP-1 do standardu BWP-2000 z wieżą OTO-Melary[działko 30mm+wyż ppk TOW] zrobili 2 prototypy i stwierdzono że się nie nadaje!zgadnij czemu??zmarnowano 15 lat i tak jest ze wszystkim!!!

  5. BUBA

    I widzimy że nawet starsze systemy uzbrojenia w obecnej sytuacji są przywracane do stanu używalności. A Polska tego nie robi tylko liczy na sojusze i Świątynie Opatrzności... Żaden szwedzki minister obrony nie odstawił by w takiej sytuacji dwóch eskadr samolotów na złom tak jak planują Polacy, mimo że Szwecja nie graniczy z Rosją terytorialnie. To jest poważne podejście do obrony suwerenności.

    1. Cześć

      Kto bogatemu zabroni? A czy nas stać na taką politykę. Pytam retorycznie.

    2. mi6

      Mądralo a wiesz ty o tym, ze tym eskadrom resursu sie kończą? Ciekawe co powiesz jak te nasze złomy zaczną spadać. Migi mogą jeszcze pare lat polatać ale Su to juz dzis sa ruchome cele.

    3. Polanski

      Szwecja graniczy z Rosją poprzez Morze Bałtyckie. Wszyscy się rusków boją. Ciekawe dlaczego? Jakaś fobia? A może to wzmocnienie to na Estonię? Kto wie?

Reklama