Siły zbrojne
Szwajcaria kupuje nowe pociski przeciwpancerne
Szwajcarskie Federalne Biuro Zamówień Obronnych (armasuisse) wybrało nowy system przeciwpancerny, który zastąpi obecnie wykorzystywane pociski kierowane TOW. Wycofanie uzbrojonych w nie transporterów opancerzonych MOWAG ma rozpocząć się w 2024 roku, co powinno zbiec się z wprowadzeniem do służby następcy dotychczasowych pocisków.
Armasuisse przeprowadziło analizę rynku, a następnie zwróciło się do różnych europejskich i amerykańskich producentów o informacje na temat dostępnych przeciwpancernych pocisków kierowanych. Informacje, na których koncentrowały się te zapytania, obejmowały na przykład możliwości operacyjne, skuteczność, dane techniczne dotyczące systemu operacyjnego, potencjalną integrację z istniejącą infrastrukturą oraz komercyjne warunki ramowe. W toku analiz wybrano dwie oferty z których zwycięską okazała się propozycja Eurospike, obejmująca pociski kierowane Spike LR2.
Czytaj też
Parlament Szwajcarii, który musi zatwierdzić każdy tego typu zakup, otrzymał od agencji armasuisse wniosek dotyczący pozyskania tego systemu w roku 2024. Wyprodukowany przez Eurospike i używany już przez liczne europejskie siły zbrojne system Spike LR2 wykazał w fazie ewaluacji, że jest najbardziej użyteczny pod względem zdolności militarnych, a także najatrakcyjniejszy z biznesowego punktu widzenia. Dostawca, czyli spółka joint venture Eurospike należąca do Diehl Defence GmbH, Rheinmetall Electronics GmbH i Rafael Advanced Defense Systems, który jest twórcą i producentem systemu Spike.
Czytaj też
Plan wdrożenia nowego uzbrojenia do armii szwajcarskiej zakłada, że w pierwszej fazie stosowane będą wyrzutnie przenośne. W dalszej perspektywie możliwa jest integracja wyrzutni Spike LR2 z pojazdami. Wersja LR2 stanowi zmodernizowany wariant systemu Spike LR i jej efektorem jest przeciwpancerny pocisk kierowany 5 generacji. Rakieta ma masę około 12,7 kg i jest lżejsza od swojego poprzednika, a także ma zwiększoną o 30% przebijalność pancerza dzięki zastosowaniu nowej tandemowej głowicy kumulacyjnej. W porównaniu do Spike LR1, pociski wersji LR2 mają także zasięg wydłużony do 5,5 km. System naprowadzania Spike LR2 wyposażony jest w nową niechłodzoną kamerę termowizyjną, co zwiększa zdolności obserwacji, ale też pozwala na skrócenie czasu osiągania gotowości bojowej.