Reklama

Siły zbrojne

Szkolenie ogniowe połączone z MEDEVAC w Iraku

Autor. Dowództwo Operacyjne

Dowództwo Operacyjne poinformowało, że żołnierze XIII zmiany PKW Irak wzięli udział w kolejnym szkoleniu ogniowym, realizowanym cyklicznie w trakcie misji. Jak opisuje jednostka, gotowość do realizacji zadań w strefie działań wojennych to istotny etap szkolenia podczas wykonywania zadań mandatowych przez XIII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irak oraz państwa koalicji.

Reklama

Jednym z kluczowych zadań PKW jest szkolenie ogniowe realizowane na teatrze misji, które ma na celu utrzymać gotowość bojową żołnierzy na najwyższym poziomie wyszkolenia. W komunikacie Dowództwa Operacyjnego SZ czytamy, że tym razem szkolenie zostało połączone z ćwiczeniem medycznym MEDEVAC realizowanym z udziałem śmigłowca medycznego armii Stanów Zjednoczonych oraz żołnierzy z armii koalicji. Szkolenie było ukierunkowane na sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierzy zarówno bojowego, jak i medycznego w realnych warunkach pola walki.

Reklama
Autor. Dowództwo Operacyjne
Reklama
Autor. Dowództwo Operacyjne

Dowództwo Operacyjne opisuje, że scenariusz przeprowadzonego szkolenia miał na celu sprawdzić przygotowanie żołnierzy do działania w sytuacji stresowej spowodowanej bezpośrednim zagrożeniem życia w starciu z przeciwnikiem. Ćwiczenie obejmowało realizację szkolenia ogniowego, w którego trakcie nastąpił atak przeciwnika. Żołnierze realizowali m.in. ubezpieczenie terenu przed działaniem przeciwnika, udzielenie pierwszej pomocy rannym na polu walki oraz ewakuację rannych do miejsca podjęcia poszkodowanych przez śmigłowiec medyczny.

Czytaj też

Szkolenie medyczne MEDEVAC charakteryzowało się dużym realizmem, na który składała się profesjonalna charakteryzacja ran poszkodowanych żołnierzy dokonana przez zespół medyczny USA oraz kompleksowe przeprowadzenie niezbędnych czynności medycznych, skuteczne rozpoznanie urazów oraz opatrzenie i zabezpieczenie ran do ewakuacji z pola walki. Tak przeprowadzone ćwiczenie jest istotnym doświadczeniem dla każdego żołnierza realizującego zadania mandatowe w rejonie misji.

Autor. Dowództwo Operacyjne
Autor. Dowództwo Operacyjne

Szkolenie podsumował Dowódca PKW Irak płk Grzegorz Parol, który podkreślił, że po raz kolejny zespół medyczny armii USA ocenił efekty szkolenia, stwierdzając, że działania zostały wykonane na najwyższym poziomie. "To świadczy o waszym zaangażowaniu i świadomości, że szkolenie to szansa na doskonalenie swoich umiejętności, które w realnym zagrożeniu mogą decydować o życiu waszym i waszych kolegów" - dodał.

Źródło: Dowództwo Operacyjne RSZ

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama